VVKJ Caproni Ca310 - novi prilog dilemi oko bojenja

Previous topic - Next topic

anki

Dok polako privodim ovu maketu kraju zelim da vam postavim jedno pitanje:
Koje sam boje upotrebio za bojenje makete odnosno za koju skolu sam se opredelio? Da podsetim, stara skola kaze metalni delovi neobojeni a platno u srebrnoj boji. Novo misljenje je da je platno potpuno neobojeno (nedavno prikazana uradjena maketa na forumu). Obe skole kao potvrdu korise iste fotografije. Evo i fotke moje makete. Trudio sam se da simuliram postojece originalne fotke. Dakle sta kazete koje su boje na maketi tj. za koju skolu sam se opredelio?


mos

Ja cu samo reci da mi je drago da cemo uskoro videti jos jednu uradjenu maketu Caproni Ca310. Posto sam i sam radio istu necu dati komentar.
Jedva cekam da vidim kako izgleda maketa!
Pozdarv!
Milos
:cheers

Profa

koliko znam, platno je bilo bianco ivorio, iliti boja slonove kosti...
Bogu fala što sam Lala! :)

anki

Opredelio sam se za staru skolu misljenja. Dakle na slici je platno obojeno u mat srebrnu. Razlozi za takvo tumacenje CB fotki su
- nebojeno  platno jeste odprilike bianco avorio ali se ono mora prebojiti u zastitnu boju
- tridesetih godina u Italiji je srebrna bila najcesca sema kada se oko 1938. BI boja pojavila i dalje su paralelno radjeni srebrno obojeni aparati
- BI farbanje je bilo sveobuhvatno. Dakle i metalni delovi
- na CB fotkama drugih aviona za koje se zna da su bili srebrni na platnenim delovima srebrna daje taj belicasti mat ton (recimo fotke IK 2). Moji foto eksperimenti su to potvrdili
- nigde nisam nasao potvrdu da je Caproni radio takvu "neobojenu" semu. Postoje slike peruanskih Ca310 koji su slicnih CB tonova a zna se da su bili srebrno obojeni.
Za mene je ovo bilo dovoljno. Mozda gresim, mozda ne ali dok ne izadje neka kolor fotografija ili pisani dokument koji potvrdjuje boje ostajemo u sferi nagadjanja i logickog zakljucivanja, a moja logika je otisla ka tom starom tumacenju CB fotografija.

mos

Hoces okaciti jos fotki? Zanima me kako izgleda sa ovom dvojkom na trupu.

mutayu

Mislim da si u pravu. I ponovicu ono sto sam vec rekao u nekom drugom topiku ovde, potpuno mi neverovatno zvuci da bi renomirani proizvodjac prelakirao platno i ostavio ga neobojenog u '30-tim godinama.

anki

Bice uskoro. Samo sto nije zavrsen. Treba i da kacim zavrsene SIM XIi i DO 22 hidrace. Samo jako je tesko uzeti kameru u ruke  ::) ;)