Viking ship, Revell, 1/50

Previous topic - Next topic

Reaper

Pozdrav!

Evo, i ovo sam nedavno uspio zavrsiti.... Nije moje podrucje, ali ovakve stvari mi se jako svidjaju. Maketa je sama po sebi odlicna, ja sam sve malo dodatno zakomplicirao nekim samogradnjama i detaljima, ali...sto sad... :naughty Sve u svemu, jako sam zadovoljan kako je ispao. Gresaka vjerovatno ima, neke stvari mozda i nisu najbolje odradjene, ali bolje nisam znao, ni mogao, ljepo izgleda na polici, to je najbitnije...  :super

E da.... maketa je osvojila zlatnu medalju na CK.... ne zato sto je najbolja, vec zato sto je bila jedina u kategoriji, ali eto, tjesim se, da bas nista ne valja, nebi mi dali medalju....  :naughty (salim se, salim)....

Komentari i kritike dobrodosle....











Nemsy_29

Uh jako lepo! Bas lepo izgleda  ;D

Reaper

Hvala.....

Jos jedan pogled, i biti ce kao i mjerilo makete...1/50.... 1 odgovor, 50 pogleda..... :hahaha
Moj komentar ne racunam..... :naughty  :super

Miroslav

Meni ovo izgleda kao pravi. Inace nisam neki strucnjak za brodove, ali mozda sam mozda bas zato i objektivan. Svaka ti cast na ovome!  :bravo

NecaRamone

Lep, drvo izgleda super, samo mi deluje prazno, naravno to nije nikakva greska, maketa sama po sebi je bonbona ;)

Dada

Ih, i Thor bi bio zadovoljan ovim cudom!!! Svaka cast, efekat drveta je odlican. Sada u pohode na Grenland :)

Reaper

Je, u pravu si, malo djeluje prazan.... mozda to nebi toliko bilo vidljivo da je jedno razapeto, a vesla postavljena oko broda.....

Medjutim, revellovo jedno je smijesno, to nisam htio stavljati..... a sto se vesala tice...eh, nisam neki s prostorom, ovako sam ustedio puno, a mislim da izgleda dobro u ovoj neobicnoj varijanti "spusten jarbol, smotano jedro i bez vesala".... :naughty Ustvari, planirao sam jedan "igrokaz" postaviti na palubu, onda bi to bila druga prica. Izradio sam bacve, skrinju, par vikinskih kaciga i stitova od fimo mase, a kolega je obecao donirati par vikinga, pa bi to onda bilo nesto u stilu "dvojica petljaju po veslima (vezu ih), jedan cacka po jarbolu ili nesto slicno, dvojica stoje na palubi i pricaju, kao ono "a sto je dobar pohod bio", a zenski viking im iz buradi toci i nosi vrceve s medovinom"....  :hahaha

Medjutim, donirani vikinzi su se pokazali totalno premali..... em je revell izabrao jako cudno mjerilo, em se u biti neke pouzdane dimenzije ovoga cuda ni neznaju, sve je to u domeni "otprilike", em su vikinzi ocigledno za 1/72, ili mozda jos manji... Otprilike kao da kraj mlaznjaka u 1/48 stavite pilota u 1/144..... a tek to bi izgledalo smijesno, tako da sam tu ideju spremio za kasnije, kad i ako nabavim kakve odgovarajuce figurice.... :naughty

Pop

Pozdrav,

Lep rad...pedantno i uredno...sve pohvale...Imam samo jedno pitanje a to je, posto i ja imam ovaj Revellov model,intersesuje me zasto nisi stavio dekale na stitove-mislim da bi izgledao bas bas...U svakom slucaju sve pohvale !!!
:cheers

alek

Prelep, nisam ni sumnjao da ces da uradis nesto drugacije  ;)
Jedro si bas pogodio, cak jos vise dolazi do izrazaja sam brod sa ovako sklopljenim jedrom. Drvo vrhunski (kada sam ja pravio ovu maketu nisam jos uvek bio uvezbao lepo tehniku pa nije za poredjivati bas), ornamenti (glava i rep) takodje, jedino mu fali jedno 30tak ljutih vikinga unutra  ;D
Sta mislis, koliko je tacna ova razmera koju je navio Revell? Ja mislim da nema bas mnogo veze s mozgom :( Probaj da zamislis kako treba da izgledaju figurice koje bi mogle da sede izmedju vesala a da budu u 1:50  ???

Ja nikako da slikam jedan brodic koji sam napravio i stavio mu platneno jedro, tj mislim da sam kacio slike ali jos uvek bez jedara (Zvezda - Nina). Ne znam da li si ti tonirao svoje jedro, ne vidi se bas najbolje na slikama. Ja sam svoje platno potapao u crni caj na kratko, koliko da malo poprimi boju a posle sam ga jos malo tonirao kada sam ga skupio i zakacio na jarbol. Trebalo bi jos malo ali kako me mrzi i da slikam maketu mislim da necu to uskoro da radim ... :(

Reaper

Hvala!

Pop> nisam ih stavljao bas iz tog razloga - presareni su. Istinabog, ako malo citas, dodjes do podataka da vikinski stitovi jesu bili ocrtavani i ukrasavani (bas kao i grcki, rimski i slicni), medjutim tu ideju sam odbacio jer vecina tih stitova koje revell daje na decalima meni izgledaju vise kao nesto iz nekog stripa (marvell i slicni) nego kao nekakva nordijska ikonografija i simboli. Ista stvar vrijedi i za decal koji treba doci na jedro....Naravno, kako nitko nema original slike broda slikane prije +1500 god, mozda je revell sasvim u pravu, ali meni to jednostavno nije sjelo, ljepsi su mi ovako drveni...

Alek> dobro pitanje...... nemam pojma. s mjerilom 1:50 i duzinom makete od 385mm (kako navodi revell, nisam mjerio gotovu maketu), se po mojoj matematici bas i ne uklapa.....

Ako su za uzor maketi uzeli Gorkstad-a (iz 9st, pronadjen u istoimenom mjestu, prema njemu i nazvan), on je nekih 23m dugacak, dakle, u 1/50 bi to bilo cca 460mm duzine.
S druge strane, ako im je uzor bio Oseberg (8 ili 9st)..... cca 22 metra duzine, dakle, u mjerilu 1:50 bi bio nekih 430-440 mm duzine....

Nadalje, revell cak navodi da je prosjecna duzina ovih brodova bila cca 20 metara, sto je u osnovi (ako se usporedi s dimenzijama ova dva broda) i tocno. No, onda ova maketa nije u 1:50 mjerilu. Nije ni u 1:72, jer bi onda trebao biti oko 30-tak cm (plus minus 2cm) ovisno koji im je bio uzor.... Matematika pokazuje da bi priblizno mjerilo ovog broda (s obzirom na dimenzije makete) bilo 1:60 u slucaju Gorkstada, odnosno nekih 1:62 u slucaju da su ga radili po dimenzijama Oseberga....

Da bi stvarno bio 1:50, duzina broda bi trebala biti cca 19metara.... Tako da mislim da je revell malo pustio masti na volju, izabrao nekakvu dimenziju koja je "tu negdje" i to odradio tako da dobije maketu koja je veca od 1:72 varijante koju radi Emhar, pa su onda proizvoljno odredili da je to 1:50.... bezveze.... :zvizduc

Sto se jedra tice, samo sam izrezao krpu, malo grublju, smotao je, nisam je dodatno namakao u nicemu, jer je sama po sebi vec bila prirodno "prljava"..... Inace, moze se procitati misljenje strucnjaka koji proucavaju ovu tematiku, da ti brodovi ustvari nisu plovili sa stitovima objesenim sastrane, kako je to revell zamislio, vec da je ta konfiguracija bila jedino kad je brod usidren, ili izvucen van na kopno. Tijekom plovidbe stitovi su bili na brodu, ali ne objeseni na stranice istoga.... zato konfiguracija sa spustenim jedrom i bez vesala.....