1/16 Tigar I Heng Long

Previous topic - Next topic

kamaz

Eto da i to počmen (došla mi je opomena :rtfm o nekorištenju profila, pa zato :naughty).

Kako sam skupio nešto novaca preko lita, tija san to uložit u hobby, a kako mi je bila puna kapa plastike, zaželio sam se RC-a. Tražio sam prvo avione, kojih ima, ali zbog piste i samog okretnog prostora, treba ih imati netko tko živi na ravnici (što zbog preglednosti leta, što zbog lakšeg padanja u travu i sl.). Onda sam se prebacio na helikoptere, no i oni, imaju veliki broj okretaja glavnog rotora, pa su potencialno smrtonosni, a i zahtjevaju dosta dobro balansiranje krakova rotora. I onda mi je logično izbor pao na tenkove (iskreno, znao sam da ih ima, i kada sam prvi puta gledao prije par godina cijene su bile normalne, no onda su odjednom skočile u nebo). Sada se tržište zajedno s forumima koji pokrivaju te teme iskristaliziralo, pa je lako odavbrati što, za koliko i od koga kupiti.

Dakle, postoji internacionalni standardi mjerila RC tenkova i to 1/24, 1/16 i 1/6, naravno uz neke međuskale koje jesu i nisu masovne (2-3modela od jedne ili dvije skale). Cjene su malo izmješane, naime, 1/6 tenkovi su skupi kao blato (oko 20000 funti) jer su više-manje svi rađeni u manufakturnim radionicama od kvalitetnih materijala. Ispod njih su 1/16, ali tu su naprimjer Tamiyini tenkovi oko 300$ dok su Heng Longovi oko 150$ (ima razlike i u kvaliteti, no najveća je to Tamiyine tenkove vi sami gradite ako velike makete, dok HL dolazi već napravljen Ready-to-run/RTR). E sada, neki modeli u 1/24 (marke vs. Tank ili Mauri koji su još skuplji) su oko 130$ no kako se radi o manjim tenkovima od ovih u 1/16 onda tu vidite razliku (mislim ovdje o kupnji ˝na kilograme˝).
Ja sam izabrao 1/16 je ima najviše mjesta za modifikacije, a i omjer cjene/dobiveno je barem po meni, najbolji. Kao što sam već rekao, Tamiyja izrađuje najkvalitetnije i najopremljenije tenkove. Ipak, njihov je izbor tenkova uglavnom moderan (Leopard, Gepard,...-ti su modeli najtraženiji ali i najskuplji), iako imaju i Tigra i to dobro dosta urađenog. Što zbog cijene što zbog želje da sam sebi nešto novo stvorim moj je izbor pao na HL, jer danas je na forumima HL-ovi proizvodi su toliko detaljno prerađivani da je užitak gledati nečje radove u nastanku. HL je inače svoju paletu tenkova počeo tako da je jednostavno uzeo kalupe od Tamiyje i uz neke dorade ih kopirao. Naravno, zbog straha od tužbi zbog kršenja autorskih i industrijskih prava, HL je učinio neke na oko bitne ali popravljive greške. Tako recimo Tigar ima neke pogreške(komadantova kupola/otvor za pištolj za komadanta, reduktori svijetlosnog snopa i dr.) ili mu pak nešto od opreme nedostaje(aparat za gašenje vatre, rešetke na upuhu za hladnjak motora). 
Što se tiće samog izbora tenka HL nudi Pancere 3, 4, Tauch-a i Stug. 3 (u aftermarketu imate za kupiti skoro 100% aluminijsko tijelo za Stug. 4), zatim Tigar 1, Pantera, JadgPantera, KV-1 i još neka dva američka bla-bla tenka. Izbori su danas sve veći, a kako se tržište još razvija, neki modeli tek trebaju izači (iako se neslužbeno već zna izgled istih). Ista je situacija i sa aftermarketom, sve je veći broj metalnih modifikacija, od gusjenica, kola, prenosnih kutija, šasija, suspenzije od pravih torzionih šipki... Ali sve za dobaru količinu novca.

kamaz

Evo, ovo je link za Heng Long:
http://henglong.tsdn.net/eng/Main.aspx
A ovo link Tigra kojeg sam kupio(naravno, ne od njih direktno, nego preko Ebay-a):
http://henglong.tsdn.net/eng/ShowProduct.aspx?ID=738

E, da ne zaboravim, u svitu su inače dosta razvijena natjecanja ovih RC tenkova ali sa IR (infra crvenim) sustavima (moj tenk konkretno ima airsoft sustav sa BB municiom). Ekipa se skupi na određenom mjestu gdje imaju nekakvu dioramu i onda napravu cili mali scenario osvajanja sela/mosta/utvrde.

Ali dosta o tome, imate ionqako na netu gomile i gomile podataka o svemu tome.
Kao i svaki drugi projekt koji započinjemo, prvo je pitanje priče tenka koji radimo. Ja konkretno radim tenk broj 321, 3 kompanije 505 schwere-a Heer-a njemačkog Reich-a. 505 schwee je inače jedna od prvih jedinica koja je započela bitku kod Kurska i imala je najmanji broj gubitaka(ako se nevaram) u toj bitci. http://www.alanhamby.com/unithist.shtml#505 -malo u brojkama.
Ovi tenk koji radim je 321 http://members.iinet.net.au/~wackywheelz/tigers/3rd_505_321.html dakle iz Augusta 1943. E sada, što se tiće same slike, kriva je, naime, 321 nije ima prednje farove, kao ni prednje bacače ˝s˝granata. Isto tako nije imao ni periskop punjača topa, kao ni bacače ˝s˝ granata na kupoli. Isto tako ova bodljikava žica na bokovima je izgleda krivo stavljena jer su neki tenkovi 505 imali to isprepleteno između vrhova blatobrana i tijela a ne samo po tijelu, kao i to da su imali bodljikavu i na stražnjem djelu tenka.

Sve u svemu, zimmerit je ono zbog čega sam se odlučio izraditi baš taj tenk, tog razdoblja. Prve serije Tigra (bile su inače tri ukupno) su iz tvornica izlazile bez zimma, te su ga morale aplicirati na terenu. Isto tako neke od prvih serija su imale ugrađene samo rupe za bacače granata dok su tek poslje na terneu dobijali same bacače. Isto tako, ovi tenk je prvotno bio obojan njemačkom standardnom ˝dunkelgrau˝(RAL 7021), dok je bio bez zimma, a nakon apliciranja zimma je dobio ˝dunkegelb˝ (RAL 7028) i ˝Schokoladen Braun˝ (RAL 8017). Što se tiće samog logoa schwerea, on se promjenio oko Augusta, iako postoje naznake da je to bilo koji mjesec kasnije, pa sam ipak odlučio ostaviti oni originalni a to je ˝insignia white˝ bik koji se sprema za napad http://www.tiif.de/thread.php?threadid=21 (konjanik je masovno korišten kada su došli Kraljevski Tigrovi i to opet uz malo konfuzije, jer je plaš nekima bio zelen, a nekima crven). I time sam dobio parametre izgradnje.

kamaz

Sada, šta se tiče nabavke, ja sam se držao probjerenog starog Ebay-a što zbog uređenih odnosa sa prodavačima, šta zbog zaštita dodatnih koji mi oni nude (mimo Paypala kojeg isto tako koristim). Naravno, postoji masu prodavača iz SAD-a koje možete kontaktirati i mimo Ebay-a ali moja su iskustva s njima loša jer ako tenk košta 60-70$ poštarina na to se nalipi na 70-80$ što je barem za mene budalaština. Stoga sam ga kupio od nekog lika iz Hong Konga za 136$ australskih dolara sa poštarinom (možda pari puno, ali za varijantu koju sam ja dobio je i danas, eto nakon 3-4 miseca, i dalje extra povoljno). Problem je jedino što me carina došla još 45$, al eto... (na ostalih 120-tak transakcija nije nijednom skoro, pa eto, nije mi bilo žao platit).
Ja sam kupio varijantu sa dimom, a ona u sebi ima RX-18 matičnu ploču, (o tome ču kasnije) i sama po sebi je otprilike središnja cijena ponude, jer postoje jednostavnije (skoro pa škart verzije---samo je elektronika razlika u IR/airsoft sustave---ali kako je ona osnov svega, onda je i najbitnija) varijante, do složenijih, ali samo u smislu metalnih nadogradnji (gosjenice+suspenzija+kola+prenosne kutije sve od metala). Putovanje do RH (iz Hong Konga) je trajalo oko 45 dana (dakle iša je na magarcu ˝putevima svile˝), i iša je priko Švicarske. Kada je doša ima san šta i uzest u ruke-masa mu je oko 5kg (kutije), a dimenzije 55X23x19cm (d/š/v-tenka). Uz njega dobijete (u S&S verziji---smoke&sound) tenk, daljinski, antenu za njega(teleskopska) i posebnu za tenk(od žice), paket 6mm (BB) kuglica za top, 35ml (stvarno bude oko 25ml) bočicu glikola za dimnu jedinicu, dodatke (blatobrani/bacači dimnih granata na kupoli i komadant) i bateriju 7.2V 1700mAh Ni-Cd (slabija baterija) te zidni punjač za nju(moje je bio za Australiju napona 230-240V i njihovog priključka ali adapteri se lako nađu u eketronskim radnjama).
E sad, zašto sam naveo S&S, zato jer ima tri verzije HL Tigra:
1. osnovni model, sa programirajučim radom modela = matična pločica je RX-13, tenk može ičui samo brzo naprid/nazad/livo/desno i mix istih, te se određeni pokreti mogu programirat, pa pustit program da ˝sam vozi˝. Rotacija kupole/pucanje topa/elevacija istog su kod svih verzija isti.
2. nadograđeni model dolazi sa dvostupanjskim pogonom naprid/nazad, ostalo je sve isto u kretanju. Nema više programiranja, ali su dodani mitraljez (na tjelu tenka ima mali plastični mitraljez koji na vrhu svijetli crvenim sjajem i iz zvučnika se čuju pucnjevi) i pucanj topa (uz glasni pucanj iz zvučnika tenk se naglo trgne naprid nazad, ali toliko jako da bi posada u njemu bila pasirana u trenu). Tu je matična pločica RX-14
3. Najnovija verzija, uz sve što ima 2. verzija dobiva i dimni efekt (kada se uključi tenk na ˝start˝ botunu na daljinskom upravljaču iz auspuha krene oblačak dima), ali koji nije u skladu s radom motora (bio u punoj brzini ili pak u ˝leru˝ dim izlazi jednako). 

Dodatne varijante opreme su metalni sustavi prenosa, metalne gusjenice, pogonski, cestovni i zatezni kotači i ramena (cestovnih kola kao i zatezača), no kada to idete ugrađivati onda tu morate još dodati i metalnu kadu (dno tjela tenka) zbog sila, a i ako vam se da torzione šipke (kao i kod pravog Tigra), no tada čete gledati račun koji vam neće baš bit srcu drag.
Sve u svemu, nadogradnja je miljun i sve su dostupne. (najkrajija je full metalni RC model koji je rađen večinom od tokarenog aluminija )

Zato sam ja uzeo S&S verziju, što zbog dobre početne baze za doradu, što zbog RX-18 ploče koja nudi više opcija.

kamaz

Toliko o davežu, ajmo na projekt (ako ima šta da vam nije jasno ili treba neka informacije, slobodno pitajte)...

Prvo jedna slika za komparaciju:
Desno je M-84 1/35 koji čeka svoj red u izradi, a za one koji ga imaju (T-72/80) mogu lako odrediti koliki je Tigar. Što se tiće onih svjetlosivih zona na Tigru, to je temeljni sloj za zimmerit kojeg radima od IMPA Finissage kita. 







kamaz

Evo kako raditi zimm:

1. prvi sloj kita se spaja s površinom jer reagira s plastikom
2. nanosimo drugi sloj koji reagira sa prvim i stapa se u jedno, a nakon 3-4 min ovisno o temp. zraka (ako je niža, onda se brže suši, ako je viša onda sporije) sa predhodno napravljenom šablonom reckamo šare
3. kada se sve to osuši (min. 30 minuta) sa skalpelom odstranimo viškove kita tako da dobijemo relativno ravne površine i to je to...

Sljedi kutija za alat (straga livo)


Kako mi se nije dalo izrađivati aparat za gašenje, napravija sam samo njegov držač


Korekcija zanjih blatobrana koje je HL krivo napravio (oni križni otvori za stražnje svijetlo koje je samo na livoj strani)


Dodani kablovi prednjih farova (koje 321 nema)

kamaz

Poklopac prednjeg ventilatora (kojeg je HL izostavio)


Bacači ˝s˝ granata koje 321 nema, no kako nisam imao što pametnije radit od gledanja u slike 505 schwere-a, napravija san i njih pa posli skinija, ali eto, za sve one koji radu Tigra, ovo itekako pomaže

[

I još nosač antene, koja se inače stavljala u cijev na hrbatu sa stražnje desne strane, (HL je napravio dvije cijevi, svaku po jednom hrbatu, pa je potrebno odstranit onu livu--naravno, ovisno o verziji, komadantni tenkovi jedinica su imali obje cijevi i dvostruke antene)

Mrežica koja se vidi na gillovima (rešetkama) motora je od zaštitne mreže za prskanje ulja prilikom pečenja u tavi (reciklaža je zakon!).
I da ne zaboravim, izrada zimm-a je dosta dosadan i vremenski dug posao pa ako vam se baš neda imate za kupiti gotove silikonske zimmove ali za 20-25$ bez poštarine (koja je možda još 5-10$).