M-18 Hellcat JNA, Istočna Bosna '92-95' godina

Previous topic - Next topic

Patriota

Evo uradih danas one tipične varove za ovu kupolu. Koristio sam tanki konac u dva do tri sloja, u kombinacijij sa smrt lepkom. Nisam hteo da koristim git pošto smatram da ovako to ide i brže i bez većeg posla. Nemojte mi zameriti ako neki var nije baš na mestu ili je pomeren 1-2mm.


lord sir giga

Au bre al si pogresio taj var, pa daj odakle su ti te reference da nije menjana kupola taj var uopste ne lici ninasta sto si napravio, sala naravno.
Dobro si se setio konca za tu upotrebu, nego kako si konac utopio u lepak, ili si lepak stavio na kupolu pa lepio konac.
Jako mi se dopada, nego postoji li mogucnost da se nelepi gornja povrsina sa kupolom, nego da se tenk moze pokazati sa unutrasnjoscu.

Patriota

Ma jašta bre Peđa, nego šta nego se može prikazati unutrašnjost tenka pojedinačno. Skinem kupolu i unutar šasije imam ceo enterijer. Videćeš.  ;)

Patriota

Evo i radovi na Hellcat-u napreduju. Unutrašnjost je dobila osnovnu belu boju pomoću airbrush-a. Uskoro sledi i samo bojenje pojedinačnih detalja unutrašnjosti.


Plavac

Jako lepo,a ideja sa koncem ti je fenomenalna  ;D

Patriota

Momci, danas sam opet bio pomalo vredan. Radio sam na nekim sitnicama oko M-47 Patton-a. Rekoh sebi, ajd' da uzmem onda i M18 Hellcat pa da mu doteram unutrašnjost šasije i kupole. Nekoliko granata u nosačima, isprljan i izgreban pod, malo odpukle boje tamo i vamo, korozije, itd. Kupola je dobila top, koji sam dosta isprljao i ostario, na osnovu godina koje je već proveo u JNA. Nisam hteo da preterujem sa detaljisanjem, pošto će na kraju ionako u kupolu doći jedan vojnika JNA/VRS sa šlemom kao i jedan tenkista/vozač. Možda nisam ni pogodio boju nekih detalja, ali kao da će sad neko da se zavlači pod kupolu.  :deadhorse





Patriota

Momci,
hajde molim vas, neka mi veterani među vama i poznavaoci pronađu brojeve tenka M-18 koji je bio u području Istočne Bosne, recimo Srebrenice!
Sutra kačim slike ofarbanog Hellcat-a, pa počinjem sa izradom spoljnih detalja.

Patriota

Evo danas slika lakiranog tenka. Koristio sam onu moju čuvenu SMB mešavinu i dodao još 15% bele boje, da bude malo svetlija, što zbog godina, što zbog finalne obrade sa uljanim bojama i benzinom za upaljače.
Valjalo bi možda da pomognem oko rešavanja dileme akrilnih/vodenih boja iz Revell-ovog programa, pošto sam prešao isključivo njih da koristim za dalje radove (naravno i Humbrol akril). Ove boje su fantastične. Sinoć, pred sumrak odlučih se na brzaka do ofarbam tenk. Nekoliko nedelja unazad sam već nabavio dodatni filter/prečistač vazduha koji dodatno izvlači vlagu iz vazduha. Znači koristim Revell-ov kompresor sa njihovim standardnim prečistačem vazduha, plus neposredno pred ulazak u pištilj airbrush-a, prikačinjem ovaj dodatni mali prečistač vazduha. Verovali vi meni sada ili ne, ali farbanje je teklo bez ikakvih problema.

http://cgi.ebay.de/Airbrush-Mini-Filter-inkl-Wasserabscheider-G1-8-Anschl-/170591440894?pt=Modellbauwerkzeuge&hash=item27b80acffe

Ni trunčice suvišnog kondensa na izlazu pištolja, boja leže kao mlada u prvoj bračnoj noći.  :naughty
Tokom celog rada, Revell-ova boja se uopšte nije osušila na vrhu igle, sve je teklo bez problema. Nakon završetka sam uzeo 5ml obične vode, lepo produvao napred i inverzno, pa onda na kraju produvao sa spiritusom. Boja se veoma brzo osušila na tenku, recimo nekih 10-15 min. A u ovom malom filteru se nakupila suvišna vlaga, tj. voda koju sam na kraju malim povlačenjem poluge na filterčiću izbacio. Tako da vam mirne savesti mogu preporučiti rad sa Revell-ovim akrilnom bojama. Treba samo voditi dobro računa oko adekvatnog razblaživanja boja. Druga je sad stvar što im je paleta boja "malo" ograničena.  :uaaa




Mnogi poznavaoci M-18 Hellcat u JNA će sad verovatno reći da ovaj tenk većinom, tj. nikada u borbama nije imao izražene dodatne suknje. Mnogi su AFV maketu hvalili, međutim ja moram da izdam uništavajuću ocenu što se tiče konfiguracije i rasporeda točkova, pre svega onih prednjih pogonskih. Leva i desna strana vešanja pogonskih točkova je toliko pomerena iz međusobnog osovinskog rastojanja, da bi prikaz istih bez dodatnih suknji bukvalno ukazivao na prvi pogled kakva je katastrofalna greška urađena pri livenju ove makete. Inače promašen raspored osovina važi za celu konfiguraciju vešanja od napred do pozadi. Znači, zato dodatne zažtitne suknje kao pri isporuci u JNA. Nadam se da će te mi oprostiti ovog baksuza.  :headbang :deadhorse

Bartsimpson

Quote from: Patriota on 04-03-2011, 21:09:47
Momci,
hajde molim vas, neka mi veterani među vama i poznavaoci pronađu brojeve tenka M-18 koji je bio u području Istočne Bosne, recimo Srebrenice!
Sutra kačim slike ofarbanog Hellcat-a, pa počinjem sa izradom spoljnih detalja.


Pogledaj ovde..ima par slika...

http://stef124.tripod.com/m18.htm

Patriota

Evo svežih radova od danas. Klinci mi dali malo fore za rad, pa se odlučih da odradim oguljenu boju pomoću četkice i sunđera koristeći Humbrol #53 i ModelMasters "Metallic black". Ima tu još nekih ivica koje ću morati da obradim, ali inače to bi u globalu trebalo ovako da ispadne.


Patriota

Zdravo kolege,
evo završih osnovne radove na ovom tenku. Treba još samo da mu prikačim antenu i ovu zastavu koju sam odradio na štampaču, i da sve pređem zaštitnim slojem bezbojnog laka. Kad sve bude gotovo, nadam se ovog vikenda, idem u prirodu, pa ću ovaj tenk da slikam pod prirodnom svetlošću i šumskoj pozadini kod mene u kraju, da ipak malo podseća na Istočnu Bosnu. Onda se konačno dajem na izradu podloge diorame za M-47 Patton.  ;D


dragos

A,lepo,lepo.Pa jesi li ti to doneo paklenu macku iz Svabije u Srbijicu ili kako,ne kapiram gde ces fotografisati?Bojenje je ok,malo mi bode oci čiping,trebao si suptilnije da ga uradis na zadnjem delu tenka.Ove cevke sa strane cenim da su piketi za ciscenje topa,jesu li bile u toj boji ili metalnoj?Sve u svemu svidja mi se...Hajde sad M36,lepsa je masina.

Patriota

Ma slikaću ja ovaj tenk ovde kod mene u Švabiji. Pošto živim u Bavarskoj ima dosta šuma i brda u neposrednoj okolini grada, tako da će to donekle moći da podseća na Bosnu.

Plavac

Super je ispao,sve pohvale :)Jedino se konac od vara malo "linja" na kupoli  ;)