Messerschmitt Me-109 E-3 1/72 ICM

Previous topic - Next topic

voja

#15
На овом линку имаш Емила капетана Косте Лекића.
http://www.ww2incolor.com/forum/showthread.php?4610-What-Messerschmitt-Bf-109-variant-do-you-like-most/page5

Виде се подметачи под точковима, немачки добијени уз Месершмите. Курбла за покретање мотора а падобран се назире на десном крилу тачно иза главе војника у капуту.
Авион је могао бити покренут и електричним путем, али ради уштеде струје у акумулаторима покретани су ручно.
Авион је укопан тј. иза њега је набацана земља у виду полукруга до одређене висине како би авион барем донекле био заштићен од експлозија бомби у близини. Обично су се таква склоништа копала у непосредној близини каквог дрвета како би авион био заштићен тј. маскиран крошњом а и преко саме крошње су набациване маскирне мреже које су покривале и сам авион ради бољег маскирања од извиђања из ваздуха.

Ево ти фотографија немачког Емила, снимљена је код нас одмах по капитулацији. У глобалу овако је изгледало и око наших авиона, бурићи са горивом по неколико њих су стајали око авиона за брзу допуну по слетању са задатка. Иза механичара који чучи у земљу је пободен метални кочић са ушицом на врху. Кроз ту ушицу провлачен је канап којим се авион фиксирао за земљу. Испод сваког крила по једна таква а на доњој површини крила негде у пределу кокарде имао си по једну алку кроз коју се провлачио други крај канапа.

http://www.flickr.com/photos/39602477@N02/3897208870/

Тих пар детаља можеш направити од обичне жице, лицне, једноставно и без грешке а лепо ће ти лећи уз ову твоју макету на којој си доста порадио око разних детаља.

.
[gmod]Nisu potrebne "_" crtice ispred adrese koji vodi ka forumu ili slici![/gmod]

Srdjan

E mislim da je ovo savrseno mesto da postavim jedno pitanje. Htedoh da vas pitam vec neko vreme, ali nisam hteo da otvaram temu.  ;)

Naime, od mog bivseg sefa, i jako dobrog prijatelja, otac je Mihailo Nikolic - Kajle. Verovatno znate o kome se radi. On je umro 2000 godine, i posthumno dobio cin generala, a '41. je bio kapetan II klase. Ja imam u planu da u nekom narednom periodu napravim Emila na kom je on leteo, ali sve slike koje mi je Bane (njegov sin) pokazao su nejasne, i ne vide se oznake kako treba.

Da li iko poseduje neku sliku sa njegovim avionom, ili bilo kakvu informaciju o br njegovog aviona? I zanima me da li je to isti emil kao ovaj ICM, ili su potrebne neke izmene?

@mikoyan, ti si ovog uradio odlicno!

voja

То ћеш на жалост тешко сазнати. Ескадрила је имала више пилота него авиона тако да је једним авионом на задатке летело и више различитих пилота. Тешко је утврдити ко је којим авионом летео 6. априла.
Авиони су често прелазили из једне у другу јединицу тако да је веома тешко пратити пратити њихов траг.
У Краљевини Југославији пилоти практично нису ни имали авионе они су њима само летели а "прави власници" су били маханичари који су у ствари и дужили та средства па би била права фрка ако би неко од пилота нешто зезнуо јер је требао да изађе на очи свом механичару. Сваки авион је имао свог личног, главног, механичара који је по правилу био цивилно лице при војсци, прави авиомеханичар, од војске је примао плату и дужио је авион. Поред њега на сваки авион је ишло и по неколико војника а сваки од њих је имао своје задужење и није се мешао у посао другог.
Често се ти главни механичари на фотографијама могу видети у неком цивилном одевном предмету у комбинацији са неким делом униформе.
У почетку је било таман пилота колико и Месершмита па је сваки од њих имао "свој" авион, али се то касније променило. Стизало је све више људи са обуке, резервни пилоти. Личне авионе су имали само поједини официри пилоти и то због тога што им је природа посла налагала да у сваком тренутку морају имати приступ летелици ради извршења задатка. У ту сврху би се одвојило неколико авиона са стране и приступ њима би имали само одређени пилоти.
Тешко је утврдити ко је којим авионом летео. Постоје једино нека сведочења оних који су у томе учествовали, али ни то се не може узети као 100% веродостојно.

Направи ти нашег Месера, стави му неки од бројева са Лифт Хере! декала, али га посвети Кајлету.

.

Srdjan

#18
@voja hvala na odgovoru... i ucinilo mi se na par slika da Kajle stoji pored messera sa razlicitim tragovima starenja i sl., ali nisam ni pretpostavio da je leteo na vise aviona, mislio sam da je samo do kvaliteta ili starosti fotografije ...

A kako je kapetan Lekic imao svoj avion, posto si gore pomenuo da je Emil na slici njegov?

voja

Стоји испред свог у смислу да је у том периоду летео на том L-31. То је још увек 1940. година а слика је са маневара, обуке. Мислим на Радинцима, околина. Било је више тих обука, преобука па је на таквој свако од полазника имао свој авион.
Било је пилота који су од када су почели да лете на Месерима летели константно у једном истом, то је углавном случај са онима који су били ту од првих дана када су авиони почели стизати у јединице. Међутим ако би пилот био прекомандован он би прелазио у другу јединицу а авион би остајао у претходној.
У неким јединицама би било пуно кварова, принудних слетања, оштећених апарата па им се број смањивао. Како би и таква јединица донекле била ефикасна и попуњена онда су им предавани авиони неке друге јединице која их је имала у већем броју летно способних апарата. Када би се авион поправио неки пут је враћан у изворну јединицу а неки пут у другу јединицу где се укаже потреба. Такав трансфер авиона веома често није и пратио трансфер пилота. Стога се не може рећи да је сваки пилот имао свој лични авион мада је било и таквих. Све је зависило од тренутног стања у јединицама. Нешто као код аутобуса градског саобраћаја. Ако у неком моменту има гужве на једној линији онда се на ту линију пребаци неки аутобус са друге линије, . . . . или га вози онај који га је тог дана узео из гараже или у њега седа неко други, . . . .

.