Heller 1/487 Airbus A300

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo jedne majushne maketice.... onako ... projekat za uz popodnevnu kaficu ili chaj ;)

Maketa je stigla na 2 rama - jedan od bele i drugi od sive plastike.
Dekale nisam ni slikao jer su to jedni od onih Heller(oliko) "raspasovanih" tj. totalno su out_of_register.... gde god je moglo promashile su se boje  >:(
No, nema veze za dekale, jer predstavljaju ustvari fabrichke boje Airbusa tj. oznake prototipa...
A ja ga necu praviti kao takvog, nego ce ovo biti fiktivni JAT primerak...  :D
Slika predvidjenog uputstvom aviona moze se videti i na kutiji...



A evo i delova - ima ih svega 14!  :D



Trup, krila i horizontalne stabilizatore sklopio sam u jednom cugu.
Trup je airbrushom isprskan u gloss belu (Humbrol 22).
Krila i horizontalce sam isprskao odokativno odredjenom meshavinom 2 sive - Humbrol 64 (~70%) i Humbrol 167 (~30%)
Ne znam da li sam bash pogodio pravu nijansu sive na krilima putnichkih aviona ali posle brda pregledanih slika nisam uspeo da nadjem neku bash pogodnu kao referencu (trazio sam uglavnom na airliners.net)...
Kako bilo, boja krila ce ostati ovakva i tachka ;)
Tj. ostaje samo josh napadne ivice srebrnom da se urade i flapsovi i zakrilca belom bojom...
Takodje, treba josh malo da se macne belom gde je i pored maskiranja prsnula siva - na trup i oko horizontalaca...





Motori su dati u celini sa nosachem gondole motora...
Pri tom je usisni deo motora bio zaravnjen tj. izliven/zaliven, a ono shto bi trebalo da bude rupa usisnika je dato kao dekal...
E tu je doshlo do malo konstruktivnjih zahvata...
Modelarska bushilica i burgija od 2mm uradili su svoj deo posla...  ;D
Sada ovo vec lichi na motor... ;)







Za sada toliko...
tu bi kontinjud..  ;D

Sandman

evo malog apdejta...

Gondole motora su nakon bushenja prednjeg dela ofarbane i zalepljene na krila
Tochkovi tj. "gume" su ofarbani crnim markerom (suvishe sitno za rad sa chetkicom i bojom!)
Sami tochkovi nisu lepljeni za noge stajnog trapa jer je to uradjeno u "klik" fazonu - kad se tochkici utaknu na noge, vishe se ne skidaju, a mogu se okretati (mada nema svrhe za tako neshto, ali hajde  :D)...
Zatim su i tochkovi glavnog stajnog trapa zalepljeni na krila i to je to shto se tiche sklapanja makete!  ;D

Ostaje samo lakiranje gloss lakom kao podloga za dekale, lepljenje dekala, i ponovno, zashtitno, lakiranje gloss lakom...









Na ovoj slici se lepo vidi kako sam i pored maskiranja "flapsova i zakrilaca"  ;D ;D ;D loshe odradio samo farbanje istih..  >:( :'( ovo je zaista sitan avionchic i jako je teshko bilo precizno maskirati te povrshine...
No, nema veze, ionako ovo nije za takmichenje  :D  just for fun  ;)



Detalj levog motora... gondola je bela, napadna ivica gondole i zadnji konus silver, sa samim zadnjim delom izduvnog dela u gunmetal boji... nosachi motora su u boji krila (svetlo siva)



I pogled odozdo na stajni trap...



uskoro nastavak...

Sandman

danas je Airbus dobio novo ruho  :D
jes' da nikad nije, niti ce biti u floti JAT-a, ali koga briga ... meni se ovako svidja  :D









ostaje sutra zashtitno gloss lakiranje, pa onda josh dekali sa prozorima na trupu i dekal vetrobranskog stakla na pilotskoj kabini... ta 3 dekala su jedini koje koristim od originalnih dobijenih uz maketu!

i josh malo silver bojom po napadnim ivicama vertikalca i to je to...

inache, gloss lak cu morati pre ova 3 dekala iz prostog razloga shto su ovi homemade lako grebljivi, pa se plashim da lepljenjem dodatnih dekala ne unishtim ovaj set koji je postavljen...  :-\

finalne slike za koji dan...

Sandman

zalepljeni su i finalni dekali (prozori putnichke kabine i ulazna vrata, kao i "staklo" pilotske kabine)...

tu sam uspeo da zeznem zadnja ulazna vrata sa desne strane trupa a i sa leve  >:(
taj dekal je dosta dugachak i uzak pa su mi se vrata malo podvrnula pri prevlachenju dekala sa papira nosacha - probao sam da ih ispravim sa mokrom chetkicom ali nisam uspeo... poshto sam se plashio da ne podvrnem i zguzvam ceo dekal, ostavio sam ga onako kako jeste  :(

no, nema veze, s obzirom na majushnost ove makete nije mi mnogo zao...na ovo gledam kao na jednu maketu na kojoj sam uchio neke tehnike za civiljnjake....
kad budem radio neki drugi putnichki avion (imam Revellov Boeing 737-200 u 1/200) obraticu vishe paznje na detalje jer ce i razmera biti veca i laksha za rad... ;)

danas je ceo Airbus dobio zavrshni sloj semi-gloss laka (mada zbog prethodnog sloja gloss laka zavrshni sloj ipak ima jak sjaj!?) ...
sada ostaje samo josh par poteza srebrne boje po napadnoj ivici vertikalca i josh malo bele oko tochkova i zavrshio sam ga ...

nisam ga slikao posle zavrshnih dekala, tako da shto se slika tiche, za koji dan ova maketica stize u rubrici "zavrshene makete".... ;)

pozz,
S.