Airfix 1/72 Focke Wulf Fw190D-9

Previous topic - Next topic

Sandman

Hvala Gorane, kod ovog Airfixa je najbitnije da to zaista lichi na Doru kad se sastavi.

Shto se tiche prljanja, planiram da makar malo zaprljam neke delove, videcu josh nakon postavljanja dekala i lakiranja kako cu to odraditi. Obzirom da je maketa pozitiv, trudio sam se da linije panela koliko-toliko istaknem farbanjem tj. nijansiranjem kamuflaze. Wash cu raditi samo na ugraviranim linijama panela (pomichne povrshine poput zakrilaca i kormila pravca), dok cu za ostale linije panela videti shta i kako.

Goran A.

I mene muci isti problem. Imam nekoliko maketa u pozitivu ali mi ne pada mnogo sta na pamet. Мozda stapic pastela, pa ravnom stranom ovlas po linijama.

Sandman

Imam par ideja...

Na svim linijama panela u pozitivu sam u nameri da ih istaknem farbanjem, odradio veoma jak preshading crnom bojom.
Pada mi na pamet ideja da eventualno na samom kraju lagaaaaaano shmirglom predjem preko tih linija panela i tako skinem samo gornji sloj farbe dok linije panela ostaju u boji preshadnga, eventualno malo "pomeshane" sa bojom koju sam oshmirglao...

Videcu josh nakon svih lakiranja da li ce ovo biti izvodljivo i zapravo i potrebno...

Ne znam da li si i ti radio dovoljno vidljiv preshading pre farbanja, ali bi mozda moglo da prodje ovo?

Drugo shto mi pada na pamet je metoda postshadinga, jako razredjenom meshavinom crne, braon i mozda zelenkaste...

Trece.. neko eksperimentisanje sa pastelima/pigmentima...

I kao chetvrta ideja tu je recimo prelazak grafitnom olovkom preko svih linija panela u pozitivu - nakon lakiranja (polu)matt lakom, grafit gubi sjaj i daje neku tamno sivu boju - mozda moze da prodje...  ::)

Goran A.

Smirgla je rizicna, mozda je grafitna najprihvatljivija.

su27rules

Mozda ipak grafitnom olovkom i mat lakom preko kao najbolje i najlakse rijesenje......

Sandman

Pa to se i ja mislim.. najverovatnije cu ici tu varijantu sa grafitnom olovkom...

Sandman

Recheno - uradjeno!  :zvizduc

Sve linije panela u pozitivu sam lagano preshao/iscrtao grafitnom olovkom (tehnichkom 0.5mm sa mekom - B minom), a zatim sam celu maketu lakirao Future-om.

Sjaj od grafita se ne vidi, a linije deluju taman suptilno koliko treba - mozda na par mesta malo jache ali ce naknadno lakiranje i weathering da to malo iznijansira...



Spremni smo za dekale...  :mjetal

Slobo

Mislim da ti je ovo sa grafitom pun pogodak! Nekad je najjednostavnije rešenje i najbolje  ;)

Goran A.

Sasvim dovoljno, tek toliko da se vide. Odlicno!

Kerber

To, odmah dobije na "dimenziji".  :cheers
Teraj dalje!

PELE


Sandman

Danas su pali dekali, kao i zashtitni sloj Future-a...



Sledi wash na ugraviranim linijama panela, kao i finalno lakiranje...

PELE

Jako lepo izgleda!

Zanima me da li su to Airfix-ovi dekali i kako se ponasaju? Nedavno sam nabavio njihov MiG-15, dekali mi deluju odlicno ali ne znam kakvi su kada dodju u dodir sa vodom i hemijom...

Sandman

Svi dekali sem svastika na repu su originalni Airfix dekali.
Samo, obrati paznju na to da je ovo stara kutija, i to ne samo stari box-art!
Maketu sam na poklon dobio krajem 90-ih od drugara chiji brat je chistio svoj shtek, a brat, koji je dosta stariji od njega se maketarstvom bavio kad je bio klinac, pa sad ti izrachunaj kad je maketa zapravo kupljena... :D

Dekali su se odlichno odvojili od kartona nosacha posle jako kratkog vremena, dosta su tanki, malo matiranog filma, ali odlichno nalezu preko linija panela - i onih u negativu i u pozitivu - tako da sam od hemije koristio samo Microsol i malo Microseta da ih "zapechati"... Odlichno podnose hemiju - malo se zbrchkaju, ne previshe, i posle nekog vremena sve dodje na svoje...

Ono shto me je najvishe zanimalo je kako ce se ponashati film dekala preko metalnih delova - u prvi mah izgledalo je matirano, no, posle lakiranja Future-om skoro da se ne primecuje gde je film dekala...

Za novije Airfix dekale ne znam shta da ti kazem - radili su ih u vishe serija kako je teklo ozivljavanje ove firme pod novim vlasnicima.

Dekali iz "srebrnih" kutija koje su bile kod nas u prodaji pre jedno godinu-dve, nekako mi deluju predebelo i dosta "rasterski" odshtampano - boje ne deluju uniformno nego kao matrica - "raster"... takodje su dosta "gloss", ali ih nisam do sada probao tako da ne znam kako se ponashaju u radu...

Ovi noviji dekali su rekao bih dosta bolji - ochigledno je Airfix promenio shtampariju za dekale...

U svakom sluchaju, nakon lakiranja semigloss/matt lakom videcu da li je sve ok - iskreno se nadam da nece biti silveringa - za sada mi ne deluje da ga ima...

P.S. na kutiji mog primerka ove makete stoji kao godina pakovanja 1988. - kalup je inache josh stariji od toga... :mjetal

dusko

E sad je ono pravo kad maketa dobije dekale kao da naprosto ozivi.