Airfix 1/72 Focke Wulf Fw190D-9

Previous topic - Next topic

Sandman

Manje se vide ove nepravilnosti na poklopcu uzivo, a zaboravih da napomenem da poklopcu tek sleduje finalno "poliranje" i potapanje u Future... ovde je josh uvek muzgav od manipulacije tokom pravljenja ramova...

Goran A.

Bice onda bolji i upotrebljiv, nema veze to je ipak stari Airfix pa im je oprosteno.

Sandman

Poklopac kabine je zalepljen Kristal Klearom, ali treba josh da se doradi ram poklopca kabine na spoju sa vetrobranom - doradicu pomocu gita ovih dana...

Danas sam zalepio topove u krilima napravljene od medicinske igle (0.4mm), prajmerovao maketu Mr. Surfacerom, a zatim ispolirao celu maketu Gunze micromesh krpicom....



Sledi farbanje prostora za stajni trap i preshading na linijama panela...

Boki

Ovo odlično napreduje, Srki.  :super
Čini mi se samo da su mu neki paneli na bokovima i repu preduboki, ili me slika vara.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Sandman

Da, to su skoro i jedini paneli koji su urezani - sve linije panela sem glavnih pokretnih povrshina (zakrilca i slichno) su u pozitivu...

Sandman

Danas je pao preshading - koristio sam akrilnu Gunze crnu.

Iako je jednostavniji sa linijama panela od Emila, kome sam takodje danas uradio preshading, ovde sam se malo vishe "igrao" sa airbrushem. Naime, ova maketa je u pozitivu pa sam pokushao da shto preciznije iscrtam linije panela, kako bih ovaj efekat iskoristio kasnije prilikom farbanja.



Na donjoj strani krila sam odradio jedan mali eksperiment - sredinu svih panela na srednjem delu krila sam popunio crnom.
Razlog je taj shto je taj deo krila bio u prirodnoj boji metala, pa sam zeleo da metalik bojama dam dobru osnovu koja ce im dati "dubinu". Videcemo koliko ce ovaj eksperiment uspeti, ali ako nishta drugo, vezbao sam "slikanje" airbrushem :P


kapetan

Čime si razređivao Mr. surfacer, gde da kupim taj razređivač u Bgd?

Kerber

Ide na dobro !  ;)
Ovo sa potamnjivanjem panela pre metalik farbe - uspeva, garant !
Na svojim prastarim maketama sam probao to sa sirotinjskim alcladom - bronzom za cunkove, jer se lako skidala sa plastike, iako je njen razredjivac bio jak i umeo da progrize podlogu, al' kad ide preko neke druge enamelke, legne ko budali samar i ne otire se lako, kad se osusi kako treba, a dobije ton u zavisnosti od nijanse preko koje je nanesena.
I to - cetkicom...Sad kad koristimo AB, i slojevi su tanki, uspeva sigurno. Mogao si bas zato neki tamno plavi panel da mu turis, da dobije i nijanse silvera kasnije...i na braon dobro uspeva...
Jos malo i gotovo !

PELE


Sandman

Quote from: kapetan on 04-07-2011, 23:20:49
Čime si razređivao Mr. surfacer, gde da kupim taj razređivač u Bgd?

Razredjivao sam ga sa univerzalnim Gunze thinnerom, mada moze da prodje i nitro razredjivach.
Bilo ga je ranije u radnji M-Hobby, proveri da li imaju i kada ce biti.
Ako ne, ima ga na internetu - jednom sam ga poruchio preko Lucky model sajta i stiglo je bez problema...

Quote from: Kerber on 05-07-2011, 00:44:27
Mogao si bas zato neki tamno plavi panel da mu turis, da dobije i nijanse silvera kasnije...i na braon dobro uspeva...

Vidish Bane, dao si mi sad zanimljivu ideju za razmishljanje - mozda bih mogao jaaaaaako razredjenom tamno plavom i nekom braon da naprskam delimichno ove crne panele - taman ce da dobije blago plavkasti i braonkasti ton, a opet ostace dovoljno "crno" da da dubinu metalik bojama.

Videcu da li da cele panele tako ofarbam ili da malo "sharam" plave i braon nijanse po svim panelima - onako nasumichno...

Dobra ideja svakako - ce probamo - ionako je ova maketa josh jedan eksperiment ;)  8)

Kerber

#25
Pa ako tanko naprskas metalik preko, ne bi trebalo da ima problema...Dobice svoje, kako treba.
Nema frke, napred !
Mislim da je to uopste primenjiva metoda za alclad, nisam probao sa recimo HU.11, al' svi sto se zamajavaju sa "let lampama', mogu da probaju, dobra je fora za one zadnje delove aviona, blizu i oko izduva, gde sa teget i braon, oranz bojama, mogu da dobiju neki efeki metala koji je prolazio kroz nagle temperaturne promene.
Na nekom krshu od makete probajte pa vidite. Ne bi trebalo da skodi...a mozda i pomogne...hehehe

Sandman

Danas sam naprskao RLM81 na gornji deo trupa i na delove napadne ivice vertikalca - praznine su zbog par polja koja ce ici u RLM83 - postoje priche da su te fleke mozda i RLM82, ali gledajuci dve slike ovog aviona, deluje mi da su ta polja tamnije nijanse, pa sam reshio da ipak ide RLM83...

Zatim je palo i prskanje svetlijih polja na gornjoj strani krila - RLM82.
Polja sam malo shire naprskao jer cu ih kasnije pokriti tamnijom zelenom - RLM83 - ali cu nju naprskati uz pomoc shablona koje cu pripremiti u medjuvremenu - prelaz izmedju boja na kamuflazi je poluoshtar tako da idem proverenom metodom maski od pausa...

Obe boje sam na kraju posvetlio sa par kapi bele i tako posvetljenim nijansama prskao po srednjim delovima polja - mozda sam malo preterao sa posvetljivanjem RLM81, ali dobro - ovo sam uradio kako bih farbanjem stvorio efekat senchenja linija panela (koje su u pozitivu!)...

Sve korishcene boje su akrilne Gunze...



Sledeca boja ce biti RLM83...

Sandman

Maske za kamuflazu na krilima sam napravio od pausa, i kuglicama blutaka odigao od povrshine koja se farba....



....a rezultat prskanja izgleda ovako - tamnija boja na krilima i na dva segmenta na napadnoj ivici vertikalca je akrilna Gunze RLM83 - iako je razlichita od RLM81, i uzivo, a pogotovo tek na slikama razlika skoro da se jedva primecuje... sredine polja takodje su naprskana ovom bojom posvetljenom sa kap-dve bele...

Na par mesta se pojavio oversprej ali je to oko napadne i izlazne ivice krila, tako da cu to kasnije srediti prljanjem.

Mislim da se chak i na slikama lepo vidi suptilni preshading, tako da cu kasnije mozda samo blago da shmirglom predjem linije panela i da im "obrijem" vrhove kako bi ih istakao, obzirom da su u pozitivu....



Sledece na redu je RLM76 na bokovima, sa donje strane trupa, kao i na horizontalcima i zakrilcima odozdo...

ubermagog

odlično ovo pršćeš, baš da vidim kako će da se uklopi rlm76 na kraju  :D

nego šteta što nisi urezao par panela na motoru, naročito tamo kod klapni - to nije još kasno da odradiš!

Jadgkommando

Mogao si ti ovo da uradis i freehand (imas ruku i aztec airbrush) ali sve jedno lepo izgleda!!  :mjetal

Pozzz