Hs-129 B-2

Previous topic - Next topic

milogor_strashni

Komsho Gigo, 400 je mnogo krupno, ja cak vidim, mada preterujem, poteze shmirgle 2000... obicno pichim redom 1200, 1500, 2000... jednu za drugom, a u vecini slucajeva koristim i 3000, pa sve bude super.. npr, za NMF farbe..moras da budes ekstra pazljiv jer se sve vidi posle farbanja.. a narocito greske   :doh .. i naravno, non stop kvasi vodom, ili uzmi neku posudu sa vodom i shmirglaj  pa umaci shmirglu u vodu.. i tako dalje, dok ne bude savrseno..

postoji i ta varijanta da kupis u liliju uljani skidac za nokte (zelena bochica) pa da njime, cak i dok je git svez skidas visak i cak ucinis skoro savrsen prelaz bez shmirglanja.. za to ti je potreban samo stapic za ushi i git.. i dobra je fora, pedantnosti radi, da nekom trakom ogranicis uzak deo oblasti gde zelis da gitujes, da ne preterujes sa gitom po celoj maketi.. napominjem da ova varijanta sa skidacem laka za nokte meni radi super samo sa Humbrol filler-om, revel bash nesto i ne uspeva skroz.. i naravno, ne treba pritiskati i preterivati jer onda moze da se upropasti plastika taman toliko da se to znacajno primeti...

Tolko za sad.. samo napred

Pozdrav,
Milan

menestenasli


 
     
Crno je plastika makete
zeleno plastika makete koja je uklonjena smirglanjem
crveno je git koji je ostao
zuto je git koji je uklonjen smirglanjem

Odozgo-nadole
1. slika - najbolje bi bilo da se gitom popuni samo razmak izmedju delova koji su iste visine
2. slika- kad je povrsina jednog dela visa od povrsine drugog dela onda ne moze samo da se popuni pukotina jer ostaje razlika u visini
3. u tom slucaju moras da izjednacis visine pomocu gita.
4. to isto : sustina je da razliku visine izmedju delova d, rasporedis na duzinu l, da bi dobio ravnu povrsinu, a ne neku izlomljenu povrsinu (ovde sam trebao da razvucem duzinu l i preko zelenog dela, al sam na brzinu ovo crtao pa nisam primetio)
poz

Goran A.

Nema potrebe ni za 1200 a 3000 preterano, nema funkciju na ovoj plastici ali ko voli...

Bojan Ue

Mislim da ti je smirgla 400 nepotrebna, mnogo je gruba za manje gitarske radove i za finiju plastiku. Mozes da krenes od 800, 1000 pa da teras do 2000 za zavrsno smirglanje. Posle svakog smirglanog sloja gita ide provera okom ugrubo pa ako fali jos ti dodas jos jedan sloj pa ponovo sve dok se ne dobije zeljeni efekat. Kao sto vec rekose kolege kad mislis da si sve doveo u red to je 80/90% korektno a da bi 100% bio siguran u korektnost gitarsko/smirglaskog posla ne gine ti provera farbom ili prajmerom. Tad se otkriju najsitnije greskice cak i okom nevidljive. Ako koristis Tamiya git onda ne bi trebalo da bude problema sa gitovanjem i smirglanjem jer je taj git jako zahvalan i lepo se obradjuje.

lord sir giga

#64
Ma tamiju preporucujem svima nije skupa za rezultat koji daje, s tim sto sam gledao neki snimak one tamijine dvokomponentne mase pa covek je vise od pola filma mesio onu smesu (sto bi meni ubilo volju za radom, ali je on za neke vece povrsine i sta ti ja znam).
Sto se tice umakanja ja koristim urin bocu, u koju sipam vodu i umacem, a kad mi na maketi pretera ostatak od gita ja obrisem salvetom i ponovo.
Vec sam napisao u cemu je problem, a to je najbolje odradio kolega Menestenasli i Hvala na trudu i pokazanom grafikonu kako i sta raditi.
Ponavljam jos jednom spoj trup i krila treba doterati pre lepljenja da nebi imali pronlem ko ja pa da smirglam do besvesti.

----------------------------------------------------
@Menestenasli imas pice od mene za ovo gore nacrtano odmah sam sredo sto treba iznivelisao i ko bombona lesi samo da se osusi i ismirgla i bice odlicno, nego panele bi mogao da urezem sa skalpelom silom ili s cim.
Nego me brinu one kockice njih sam skroz sredio kako li cu to da odradim pitanje je, ali snacicu se valjda nekako

Warhawk

Panele najbolje reže skalpel okrenut naopako. Kao vodič može se koristiti izolir-traka (jedna ivica se lepi na mestu panela). Posle se malo prešmirgla finom šmirglom da se uklone izdignute ivice i panel pročisti zašiljenom čačkalicom od ostataka...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

menestenasli

Nema na cemu Gigo :caooo


Za panele moras malo da meris crtas itd... Ako su ostali neki tragovi originalnih panela to ce ti olaksati posao jer ti je vec obelezeno mesto gde se nalaze linije, samo treba da docrtas ostatak. Ako nemas nikakve tragove, onda na osnovu planova nadji pravo mesto. Nacrtaj markerom sve linije koje hoces da urezes. koristi sto tanji marker!!!!( najbolje bi bilo da je trag markera tanji od sirine panela - zbog preciznosti) Urezivanje mozes da obavis skalpelom, iglom ili skrajberom. U svakom slucaju moras da radis polako ( vise puta urezuj), oprezno (da ti ne sklizne secivo u stranu)  i ne pritiskaj previse (NE SILA).

Glavni problem koji mozes da imas je da linija bude krivudava, pa ti treba neki vodic. Tu bi bilo najbolje da nadjes neki metalni lenjir - on je dovoljno savitljiv da prati povrsinu makete, a dovoljno otporan da ne mozes da ga zarezes skalpelom-iglom-skrajberom i da dobijes krivudavu liniju. Neko umesto lenjira koristi i DYMO traku ( koliko sam shvatio to je neka debela traka od plastike). izolir i ostale lepljive trake nozic moze da isece pa je tu potrebno malo vise vestine i opreza ili ces dobiti krivudave linije panela.

Drugi problem je otpad u linijama panela posle urezivanja -ako koristis skrajber ne bi trebalo da ga ima. posle igle i skalpela ce ti ostati otpad u linijama i malo uzdignute ivice - smirlga i ciscenje i/ili tecni lepak (ja sam kupio revelov tecni lepak da bih probao ovo ali je on suvise gust pa je neupotrebljiv - mozda tamiya?) bi trebalo da srede ovaj problem.
poz

dusko

Ako treba tecni lepak za male pare koji ce srediti linije panela moj savet je Model masterov  super radi poao.

lord sir giga

Ja i koristim model masterov tecni lepak, a ovo cu, gorenapisano, probati.

Goran A.

Quote from: lord sir giga on 09-02-2011, 16:58:59
Ja i koristim model masterov tecni lepak, a ovo cu, gorenapisano, probati.

Isti bi mogao i da natera maketu da promeni agregatno stanje.

lord sir giga

#70
Quote from: AG02 on 09-02-2011, 18:26:56
Quote from: lord sir giga on 09-02-2011, 16:58:59
Ja i koristim model masterov tecni lepak, a ovo cu, gorenapisano, probati.

Isti bi mogao i da natera maketu da promeni agregatno stanje.
Ne razumem do sada sam iskoristio tri bocice i imam  jednu bocicu, koja je presuta u dve bocice (posto ih cesto rusim), ali mi do sada nikada nije napravila problem koji si ti naveo, uvek je lepila plastiku maketarsku, poluge za vodokotlic, plastiku sa kutijica za diskovei dosta drugih plastikarija, ali nikada nista nije promenilo stanje tipa da se izoblici ili sta li vec.
Da se razumemo ja koristim onaj u bocici od 28ml model masterov, ako postoji jos nesto sto mozda stvara problem daj mi sliku.
Ja znam da sa revellovim lepkom u nekoj bocici povecoj nisam mogao da zalepim plastiku, ali ne za Modelmaster

Nemsy_29

Ne znam za MM lepak, ali meni revelov lepak sa iglom omeksa italerijevu plastiku

Goran A.

Ako stavis vise, istopice. Ja ne znam koliko nameravas da nalivas da bi sredio kanale pa sam ti napisao sta moze da se desi. Taj lepak je u stanju da pojede pojedine Itralerijeve proizvode, ako se pretera naravno. Niko nije pominjao treci lepak vec pricamo o tvom lepku sto se jasno vidi iz mog posta, ne treba ti nikakva slika.

Bojan Ue

Oprezno sa Model Masterovim lepkom, zna on da nagrize i omeksa plastiku ali kad se recimo lepak malo vise razlije po povrsini, da ne kazem "zalije" maketa. Ali ti to neces raditi tako da se nista ne boj ako ga koristis za prolazenje preko panela, samo lepo ocedi cetkicu pre nego li ga aplikujes. Ja isto koristim taj lepak i nisam nikada imao problema sa njim, stvarno je super. Preporucujem ti da originalnu cetkicu koja se nalazi na poklopcu lepo istanjis tako sto ces bar polovinu dlacica iseci skalpelom. Tako dobijas dosta na preciznosti, cetkica postaje dosta tanja i onda ti se nece desiti da razlijes visak lepka po maketi kada lepis! Samo napred, pozdrav!  :caooo

lord sir giga

Stvarno da covek ne poveruje uzeh subler da premerim top za burgije kad ono topa nema nigde.
Mora da je otisao sa papirom na kojem radim u kantu, ma nema veze pisah italeriju valjda ce poslati.
Nastavicu sa radom pa kako bude.