Italeri F-100D 1/72

Previous topic - Next topic

flanker

Hmm, pokušaću da završim ovog pravog predstavnika Zlatnog doba mlaznjaka.
Ne znam da li ste se upoznali sa samim modelom, ali ovako na ramu deluje skoro perfektno.
Naravno ide u boju metala, nabavih već MM Chrome silver. Dekali verovatno oni šareniji iz 50tih,
jer bih za Vijetnamsku eskadrilu morao malo da ga postarim čime bih pokvario lepotu nmf a.
Jedino su bombe od 750Lb skinute sa rama i odoše na jednog drugara koga ćete videti uskoro.
U stvari, ne može da bude perfektan jer nema odrađen kompletan usis.
Možda mu u kampanji pridružim i jednog "starijeg" brata, ali o tome uskoro možda...

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Profa

Radio sam dužeg brata, F-100F... Odlična maketa i iz kutije, ali joj, mogu ti reći, Eduardov set čuči fenomenalno - naročito se to odnosi na kabinu i pomenuti izduv...
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Ova maketa je jako pristojna, imam je i po detaljima solidno parira i maketama danashnjeg standarda.

Na zalost ima samo jednu manu koju je chini mi se jako teshko, ako ne i nemoguce ispraviti - poklopac kabine!

Naime, na njemu se nalazi dodatni ram koji nije postojao na pravom avionu - ovu greshku Italeri je napravio samo na jednosedu, dok je dvosed OK.

Taj dodatni ram se vidi i na tvojoj slici sastavnice, a evo kako to izgleda na pravom avionu:



Moze se nabaviti korektan vakuumski poklopac firme Falcon (Canopy set no.43, USAF part 1)

Srecan rad ;)

flanker

A znam za ram viška na poklopcu kabine, biće tu posla da se odradi kako treba.
Inače ne planiram nikakve dodatne setove, pokušaću da usis odradim u domaćoj radinosti...
Realno, ako se radi iz kutije može da se sklopi veoma brzo, ali to naravno ne dolazi u obzir.
Mislim da će usis da mi oduzme najviše vremena, dok će farbanje da predstavlja poseban
test strpljivosti i veštine.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

flanker


Evo konačno urađenog usisa spremnog za sklapanje. Nije to kao kod Trumpetera, ali mislim da je bolje nego što je bilo.

Nakon sklapanja "polutki" ostalo čini mi se ide prilično lako. Mala odstupanja postoje između delova trupa "pridošlih" sa krilima u odnosu na
polutke jer su malo četvrtasti, ali ništa što šmirgla i git ne mogu da odrade. Deo koji čini nos aviona je skoro idealno legao na ostatak trupa.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Profa

Quote from: flanker on 25-04-2011, 23:40:05
Deo koji čini nos aviona je skoro idealno legao na ostatak trupa.
Upravo tu sam ja imao najveći problem... Druga stvar koja je relativno slabo nalegala je panel naoružanja, to ćeš već videti
Bogu fala što sam Lala! :)

flanker

Ne, sa nosom sam zadovoljan, a ovo drugo obećava malo više truda i gita.
Ostaje da doradim sedište i stajni  trap, a tankovi i raketni lanseri su već urađeni.
Pročitah da ih nisu koristili kao lovce, a mislim da bi u šarenoj varijanti koju planiram
najlepše legli Sajdvinderi. Ima li neko informacija o ovome? hmmm pogotovo što imam
fine AIM-9B...
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

ubermagog

Slabo su koristili VV rakete u Vijetnamu, nijednu fotografiju nisam našao - od raketa je bilo Bullpapa (njih je samo mogao da nosi na unutrašnjim nosačima).
Zato je bilo raznih bombi i sl. tako da tu imaš veliku slobodu. Hasegawin set naoružanja br.1 je super za ovu temu. Napalm bombe BLU-25 su metalne pa dobro izgledaju na kamuflažnom F-100 iz Vijetnama.

Ako radiš šerenog obrati pažnju da su polja boja kod njih često dosta oštra što olakšava farbanje. F-100 je bio uglavnom ofarban u srebrnu boju, pa su ih onda naknadno na brzinu prebacili u kamuflažnu šemu preko prostih šablona.



flanker

Pa Italeri je dao samo srebrne, izuzetno šareni iz 50tih i vijetnamac.
99% radim ovog prvog, možda jedino ako upropastim dekal pa budem primoran na vijetnamca.
U Vijetnamu sigurno nisu koristili v-v rakete, dakle ostaje varijanta pre Vijetnama, a ovde evo pominju
http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/tru/kit_tru_2232.shtml
Ne znam koliko je to tačno, jer očigledno je da su mogli da ih nose, ali pitanje je da li su?
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

flanker

--Druga stvar koja je relativno slabo nalegala je panel naoružanja, to ćeš već videti--

Upravo tako, čini mi se da je manji i drugačijeg profila u odnosu na trup. Kad sam i ovo uradio ispeglao sam
i spojeve trupa sa krilima. Maketa mi se mnogo bolje činila na ramu nego pri sklapanju, ima dosta grešaka.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

flanker



Kao što možete primetiti nema šanse da do sutra završim ovaj model.
Nakon nanošenja MM chrome silver uočio sam dosta nepoželjnih ulegnuća, izbočina i drugih pojava koje veoma nerviraju nas maketare  :uaaa
Takođe, odlučio sam da kabinu ostavim otvorenom s obzirom da se ista veoma loše uklapa sa trupom. To je naravno zahtevalo hiruršku
intervenciju na prozirnom delu, a dalje će biti potrebno farbanje unutrašnjeg dela rama i dodavanje retrovizora.
Ko ima da pošalje sliku ili skicu sistema za podizanje poklopca kabine neka se ne stidi i ne ustručava i neka postavi u ovom topiku ili mi
pošalje kroz mail.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

zivorad

Ne daj se ,samo napred ovo dosad je odlicno...

PELE

Samo polako, bice ovo super maketa!  :cheers

flanker

Hvala na podršci, ali sam stvarno razočaran ovom maketom, sve muka do muke koje odlažu završetak...
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.