MiG-29 RV-SRJ Italeri 1/72

Previous topic - Next topic

PELE

Pozz svima jos jednom,

Evo makete koju radim mesec-dva. Nikada do sada nisam imao prilike da radim MiG-29, ali sam uvek imao neku zelju... kupio ja maketu na BG pobedniku, sacekao da me uhvati inspiracija i poceo sa radovima. Inace, kada sam je poceo posvetio sam se drugim maketama, ali je inspiracija za 29ku opet dosla...

A dosla kako? Videvsi Hanetov 9-13, momentalno sam uzeo Gitalerija u ruke i krenuo, detalj po detalj.

Radicu avion Milenka Pavlovica, 18109, nekako je ostavio najjaci utisak na mene za razliku od ostalih.



A sad... maketa...



Prosto ne znam sta da kazem, radio sam i sa gorim maketama ali ovaj 9-12 je toliko omasen i netacan! Cak sam i ja u poslednje vreme poceo da gledam svaki panel i milimetar...  ::) ;D U kutiji sve deluje savrseno, sastavljivo, idealno... delovalo je kao da ce maketa biti gotova za 2, najvise 3 nedelje.

Kadica kokpita je siromasna, sa svega par dugmica i nekakvom kockom na koju naleze sediste. Posto koristim rezinsko, morao sam da je uklonim i napravim "patos" od stirena da se rupa ne bi videla. Nije toliko lose ispalo, samo me nerviraju rupe oko mesta za palicu, nekako prazno deluje ali cu srediti to pred farbanje.




Bice malo frke sa nosem...  :think




Dodao sam nekoliko tegica u predelu nosa, necu da rizikujem pa da posle sedi...  ;D

Kada sam vec krenuo da radim kokpit, resio sam da ispitam kako nalezu krila i trup. Sastavio sve i zalepio izolir-trakom. Izgleda sasvim OK.



Nisu mi se svideli paneli, nekako su "mutni", siroki, mislio sam da wash nece dobro leci pa sam urezao komplet maketu.




I sa radom sam stao ovde:



Brdo maketa, a inspiracije sve manje. Medjutim kao sto sam vec napomenuo, inspiracija je dosla posle par nedelja i radovi su se nastavili.

Paneli na gornjem delu trupa su potpuno zagitovani. Koristio sam Zlinekove tehnicke crteze, vidim da ljudi uglavom te crteze koriste za 9-12 i 9-13, koliko sam cuo, najtacniji su. Prvo sam gitom presao preko postojecih i urezao nove...





Izduvi su duzi nego sto bi trebalo. Nedavno sam narucio i OLFA testerice i nozice i mogu da kazem da su fenomenalni, rade odlican posao, seciva "saradjuju" sa plastikom i ne beze. Nema, kad Japanci nesto naprave, to mora da valja!






Sad je cini mi se OK. Pokusao sam da uradim i takozvana "ojacanja" na trupu. Probao sam uz pomoc stirena, ali je izgledalo suvise debelo, cak i posle dosta smirglanja. To cu srediti pred farbanje, maskiracu trakom u obliku ojacanja i naprskati vise slojeva farbe. Mislim da je tako najbolje uraditi.

Radilo se malo i na stajnim trapovima i kutijama. Prednja noga je izdetaljisana, zadnje takodje ali sam pre toga morao da ih uvucem ka unutra, jer gledajuci reference 29ka nema zadnje noge pod uglom od 90 stepeni, nego u blago ka unutra. Malo sam se pomucio sa tim ali sam zadovoljan rezultatom...







Doradjen je HUD i canopy. Takodje sam uradio plocu iza sedista i sine za katapultiranje. Nisan je radjen od limenke a zice od razvucenog rama.




Zatim sam presao na detalje donjeg dela trupa. Dodao sam potrebne panele, ispupcenja a uskoro i nitne...





A juce se malo radilo sa riveterom, koji i nije bas najbolji. Prvo sam riveterom pa iglom svaku nitnu pojedinacno jer Trumpeterov riveter pravi dosta plitke nitne...







Potrebno je preci smirglom nitne pre farbanja. Kod motora jos sve nitne nisu "urezane", to cu uraditi u toku vikenda.

Pa ljudi, to je to. Moram da ga spremim za farbanje do subote ili nedelje, Moshon je blizu!


Pozz jos jednom!  :cheers

sezan

Ja reko ,ti ces da kazes "ugledo sam se na kolegu Sezana " a ONO .... sio mi ga DJura!!!?? :hahaha  Zezam se naravno !
Uf bre ali sto krenuo da rezes na sve strane ! Svaka cast!OBECAVA! Pratim pomno!!

:cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Ovo je vredelo pogledati. Uživao sam u svakoj slici.
Imam i ja tu maketu ali kada i kako...nadam se da bar donekle ovako ;)

Josip

Mikoyan29

#3
druze, ovo odlicno izgleda.....onaj vijetnamski migonja 21 ce biti mala beba za ovo cudo  :bravo
konacno neko da majstorski uradi itallerija  :super
pozdrav i srecno sa nastavkom rada
:caooo
MK "Oluj"

airbamby

Bravo Pele, bas si se potrudio da uradis ovu 29-ku kako joj dolikuje.
Svaka cast na entuzijazmu, samo napred
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Nemsy_29

Bravo, samo napred, dajes domaci zadatak!  :)

Bojan Ue

Svaka cast za trud, detalji su boli glava! Samo napred, ocekujem nastavak.  :super

Sandman

Jako lep rad za sada - vidim da je nedostatak inspiracije bio prolaznog karaktera :P

Jedino shto nisi ispravio kako vidim je nos - beshe ga treba produziti za par milimetara umetanjem prstena, ili ga jednostavno zameniti nekim rezinskim tipa Quickboost? Hocesh li ovo naknadno uraditi kad se lepo osushi spoj polutki trupa? (lakshe je sada za sechenje nosa pretpostavljam)

Nitne vidi samo predji technim lepkom nakon shmirglanja.

Za ona ojachanja na ledjima, hocesh li ipak probati da ih nekako predstavish ili odustajesh? Razmishljao sam i ranije na ovu temu i nekako josh ne znam shta bi bilo idealno reshenje za simuliranje ovog detalja - shta god da se izabere deluje predebelo  :-\

Srecno dalje.. bice ovo lep rad.. samo nemoj da zeznesh boje sada... proveri sve zive reference i boje koje su drugi koristili...

Po mom mishljenju, Sezan je na svojoj maketi jako blisko pogodio boje sa nashih 29ki u kasnijem periodu korishcenja, tako da bi to mogla da bude dobra referenca!

flanker

E stvarno nije u redu da postavljaš ovakve standarde izrade makete  :jok
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

sezan

Ja sam ukapirao da ojacanja na ledjima (ako se rade) ,najbolje je urezati!Upravu si,sta god da nalepis,predebelo je!I jos jedan nacin koji sam ja pokusavao ali nisam istrajao!Zalepiti dve masking trake i ostaviti za sirinu ojacanja izmedju i zagitovati i kad skines trake treba da ostanu prave linije!To mi je bila ideja!Ja sam probao sa Surfecerom 500,ali pri skidanju trakapocelo malo da mi se razvlaci i kida i odustao sam!Jeste da je izbocina u pitanju, ali neznatna i zato mislim da se moze predstaviti i urezivanjem paralelnih linija kao sto sam ja na Condorovom 29-smt..ne izgleda lose.


"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Suhoj

Jesi probao mozda ojacanja od limenke da napravis?
Inace ovo drugo je ludilo kako je dobro ko sto ti rekoh ranije  :)

dusko

Pele iskreno  cestitam na dosadasnjem radu jako lepe fotke za uzivanje ,nego izgleda da se virus Milan18111 siri po forumu koliko vidim kod tebe je vec kasno za lecenje. :cheers

Nemsy_29

Vidi onaj hanetov mig, on je to isprskao sa tecnim gitom a trakama je napravio "kalup".

A i pele mi je rekao da ovo na ledjima nisu ojacanja, nego ulegnuce metala zbog opterecenja koje "oslikava" deo zmaja aviona  :)

Evo na sta sam mislio




matilda

#13
udario si temelje za jedan sjajan rad, ne sumnjam da ce na kraju da bude odlicna maketa nama omiljenog lovca.
nego,hteo bih da ti skrenem paznju na jedan detalj.
kada si vec doradio kokpit i ubacio rezinsko sediste (pravi potez), mozda si mogao malo i da "produbis "sam kokpit.
ja sam to radio na mijoj maketi,doduse akademijevoj i u 48-ici ali mislim da je to i ovde slucaj.
neces moci da zatvoris kabinu, a i ako je ostavis otvorenu.... delovace ti sediste visoko i glomazno.
ja sam kod moje makete sekao "kadicu" i ubacivao plastiku pa lepio i onda detalji i sve po redu.
kako god, italerijeva kabina je nekako ravna na vrhu,trebalo bi da je malo kao ispupcenija na gore, ista je i icm-ova, pa ti zato kazem da probas prvo.

rivetice su  :love

stevan :love

PELE

"Ojacanja" cu raditi bas kao na fotkama koje je Nemsy postavio. Nece se puno ni videti a mislim da je najbolje uraditi po ovoj metodi.

@Ognjen - Dobra je ideja, ali i dalje suvise predebelo...

@Matilda - Hvala na savetu, to sam i ja primetio ali kasno, kada sam zalepio trup!  ;D Inace sediste sam ismirglao dole, tako da deluje nize postavljeno. Kabina ce biti otvorena, ali cu svakako probati da sediste dublje postavim! Mozda da isecem kvadrat pa uguram sediste... videcu jos.