Školski brod JRM Jadran

Previous topic - Next topic

minolovac

Da ne bih bio puno bez posla, započeo sam Jadrana, po Pulskim nacrtima, preuređenim da bude u mjerilu 1:100, kao i moja ostala flota. Brod će biti kakav je bio krajem sedamdesetih, kad sam nekoliko puta bio na njemu :)


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Nemsy_29

Bio sam u prilici da udjem na ovaj brod i stvarno je prelep. Vidjam ga svake godine na crnogorskom primoruju. Praticu ovo  :)

ubermagog

Svaka čast na temi, Jadran je zaista prelep brod!
Srećom sada ima gomila sjajnih fotografija po internetu pa ga možeš uraditi prilično detaljno.

Moj drugar je kao redovni vojnik tj. mornar imao neverovatno iskustvo sa njim.
Prvo je 1998 oplovio za dve nedelje pola Mediterana pa su izašli i na Atlantik jer su plovili u Lisabon na izložbu EXPO-98. Tamo bili privezani kao 'eksponat' kroz koji je prošlo par desetina hiljada posetilaca. Ne sećam se koliko je proveo na moru u celoj toj avanturi ali sigurno mesec - mesec i po. Posle baš pred njegovo skidanje 1999 je počelo NATO bombardovanje - pa je imao i tu čast da celo bombardovanje provede dole u Tivtu na Jadranu na vezu :D

Starac sa planine

Par pitanja, kako pravite palubu? Da li je to furnir isecen na tanke trake pa lepljen, ili samo urezujete linije?
Oni prozori, je li to gotov eceraj ili imate neki svoj recept :)
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

minolovac

Furnir za palubne trenice je hrastov, izrezan na trake 2 mm široke i lijepljen na podlogu od orahovog furnira. Sad sam na ovoj staroj slici vidio da su ispune među tenicama svjetlije, pa ću popuniti svijetlim kitom za drvo. Prozori su najobičnija bakrena žica od UTP kabla, mislim da je negdje 0,5 ili 0,6 mm debljine, namotana oko borera i isiječena grickalicom, zatim se malo poravnaju rubovi i to je savršen krug. Lijepim ju na drvo drvofixom i on sakrije spoj. Lakiram u boju broda i onda čačkalicom malo zlatne, da se dobije dojam mesinganih okana. :)
Pozz.

minolovac

Malo danas odrađenog posla...


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

minolovac

Uf koliko očnjaka i kljuna... :deadhorse


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Starac sa planine

Ovo je sjajno, sad vidim kako pravite te očnjake i ostale metalne delove. Negde sam našao da se alke mogu praviti i tako da se namota više namotaja oko profila odgovarajućeg oblika (može biti i elipsast ili čak kvadratni) a onda se tankom testericom iseče nastala opruga po dužini - ovo apropo toga da ste rekli da za te stvari koristite grickalicu, ako sam najbolje razumeo.
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

minolovac

Može se i pilicom, ali ako je žica tanja, zupci je navlače, pa se deformira. zato volim grickalicu.
Oplata pomalo napreduje.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

menestenasli

Super izgleda, a ti bas brzo radis. Vrlo je interesantno i praticu izgradnju.

minolovac

Bokovi su gotovi, prvo kitanje... 8)


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

minolovac

Prvi sloj boje nitro temeljna da se popune sitnije nepravilnosti. Slijedi šmirglanje, pa opet kotanje, dok ne bude ravno i glatko... ;D


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

minolovac

Nastavlja se...


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

minolovac

Most u izradi...


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

minolovac

I pri kraju... :think


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us