Školski brod JRM Jadran

Previous topic - Next topic

Uf, uf!!!
Iako ne planiram ove godine na CK u Zagreb mislim, da bi se isplatilo doči, da ga vidim u živo.

anki

Uf sto je lepo. Na njemu sam plovio samo na mototr. Ovako sa razvijenim jedrima potpuno drugacije izgleda. Sa slika izgleda da si pravio potpuno operativna jedra tj konopi rade i mogu se skupljati jedra?
Jel deljes jos nesto paralelno ili samo nemas vremena da ga zavrsis. Cini mi se da si druge projekte radio brze?

minolovac

Originalni nacrti su u mjerilu 1:66,  ja sam ga smanjio na 1:100, a radim sve detalje, čak i neke kojih nema na Tehnodidaktinim nacrtima. Sve je malo, pipavo. više vremena gubim kad prerežem krivi konop nego da radim nešto novo, a i oči me više ne služe kao nekad. Onda dođe do zamora materijala, izgubim volju i ne radim ništa dok me opet ne primi. Svi koloturnici su napravljeni tako da rade, ali kad ih završim, kapnem malo ljepila da ih fiksiram. već i ovo je mazohizam a ubiranje jedara bi bila propast. Ionako ima preko 300 žaba napravljenih od čačkalica, a duple žabe (za sidra i čamce radim od mahagonija 3X3. Zato ga već dugo radim, ali do sredine idućeg mjeseca je gotov :D

Emperor

 To je to, odličan brod, toliko dobar da me vuče da napravim jedan....

maestro

Svaka čast! Nemam reči...

minolovac

Još nešto detalja


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Starac sa planine

Interesuje me zašto su neki konopci crni? Nađoh da su se nekad katranisali, ali samo oni koji su bili od kudelje, dok pamučni nisu morali. Da li su se i na brodu Jadran katranisali ili su samo bili obojeni u crno iz nekog razloga?
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

minolovac

Crno nisu konopi nego sajle, ili kako se na brodu kaže čelik-čela. Nepomična oputa (leta, zaputke, pripone je radi čvrstoće i trajnosti izrađena od čelika. Pripone su bojane crnom bojom a ostale su bile u prirodnoj (crnoj) boji. Manevarska oputa, koja radi s koloturnicima je krajem sedamdesetih bila od sisal vlakna (vrsta konoplje) i  bila je boje pijeska, a u to vrijeme su se pojavili  i  konopi od sintetičnih vlakana, oni su bili bijeli i s vremenom dobili žućkastu nijansu. Danas su vjerojatno svi konopi sintetički, ali ja ga radim kako je izgledao krajem sedamdesetih.

minolovac

Još postolje i spreman za Crnu kraljicu


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

matilda

ti se bas ne salis sa ovim...
sve pohvale, jadran je ko bombon.
priznajem, ja nebih imao zivaca za ovako nesto.

stevan

anki

Definitivno ides po nagradu na CK. Svaka cast.