Revell (Hasegawa) 1/72 SAAB Draken

Previous topic - Next topic

Sneni

Evo projekta kojim se bavim prethodnih par mjeseci (trebalo je da bude par sedmica, ali se oteglo ko gladna godina) :zvizduc

Maketa je Revell 1/72 SAAB J-35J Draken, prepak Hasegawe, odlična mala maketa za rad bez frustracija :) Uklapanje je jako dobro, nivo detalja solidan, sve u svemu začin C.

Evo kako izgleda kokpit nakon malo detaljisanja; ovo su prave boje, a ne ono što piše u sastavnici:


Uklopljen:


Veoma jednostavan stajni trap i okolina, kao i zelena unutrašnjost kabine:


Farbanje odozdo, prvi, drugi, treći a bogami i četvrti sloj boje (Revell374 + Revell301):

Inače, NMF je Revell 90, kasnije sam malo tonirao s MM aluminium.

Odozgo, "samo" tri sloja (Revell57 + Revell04):


Maketa dolazi bez naoružanja, što je ujedno i jedina ozbiljnija mana. Nabaciću 2 Sidewindera iz druge kutije, ali ja ne bih bio ja da ne zakomplikujem, pa sam odlučio da napravim i Falcon-e. Za osnovu su mi poslužile neke izmišljene rakete iz kutije MiG-23, koje, gle čuda, veličinom potpuno odgovaraju Falcon-u umanjenom 72 puta:

Uz to sam radio i pito-cijev kao i cijev topa u samogradnji, samo sam zaboravio poslikati...

Nije mi žao isprljati maketu ;D... a i Draken je znao da bude prilično musav avion... evo kako sve to izgleda nakon isticanja panela i šejdinga... sve je rađeno grafitom:


Sigurno se mnogi pitaju zašto je, kog vraga, postšejding urađen prije dekala... paaa grafit se prima kako treba na farbu, a ne na štatijaznam neki tamo Pronto... a ako koji dekal bude drečao preko ove prljavštine, to će da se sredi tako kad dođe na red finalno lakiranje. Večeras sam nabacio i prvi sloj Pronta, tako da su uskoro na redu dekali i dofarbavanje nekih sitnica... neću žuriti :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Sneni

Usput, ako se neko pita zašto ovo nije u kampanji, odgovor glasi: započeto je dok kampanja nije bila ni u planu :hahaha :zvizduc
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Slobo

Vrlo lepo, sviđa mi se, četkica radi posao baš fino! Samo napred, čekam nastavak, pozdrav!

vlajko&marko

Svaka cast  :super
farbanje je nemam reci

Profa

Bogami, metal je ispao baš kako treba, bar ovako na pogled kroz sliku... S' druge strane, odole se vide tragovi četkicarenja (ili je to do blica...) :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

Sneni

Hvala, pa da, boja je ispala pomalo "reljefna", ipak je to Revell boja koja baš i nije za četkarenje. Nije baš tako dramatično uživo koliko na slici, jer je na slici ipak direktan odsjaj blica.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

djos & filip

Veoma lep rad, pa jos cetkom.....gledajuci neke radove ovde, naravno pre svega profe a vala i jos nekih kolega, debelo se razmisljam ko je ovde pravi majstor, mi koji bezimo ka airbrush-evima ili oni koji koriste cetkice. Salim se, ali uvek imam dodatnu dozu divljenja za ovakve radove uradjene cetkama.

Moram priznati da si me zaintrigirao grafitom, stvarno dobar efekat....mislim da sledecoj maketi ne gine ovaj tretman.

Sa nestrpljenjem cekamo da ova ptica stane na noge!

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

sezan

Odlicno do sad!I meni se cini da se vide tragovi cetkice na donjacima ,ali verujem da ces to da sredis do kraja. Jedna od najuklopivijih maketa koje sam radio !Odlicna za rad i jako efektna kad se zavrsi!Samo napred!  :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

lord sir giga

Dobro je znati da grafit ide na boju pre laka, posto cu prljati moj HS-129 sa grafitom.
Hvala na ovome, imao sam ovu maketu u rukama i nisam bio nesto preterano zadovoljan sa izgledom, mada kad vidim belu plastiku ja se oma najezim, nekako imam odbojnost prema njoj.
Odradjena je lepo, isprljana musavo ali ne bas mnogo, treba imati granice naravno.
Svidja mi se.

Suhoj 30

Odlicno izgleda.
Jesi boju razredjivao ?

Nemsy_29

Najodvratniji avion koji je ikad napravljen, ti si ga odlicno odradio! Svaka cast na cetkarskom radu!

Sneni

Hvala na komentarima :)

QuoteJesi boju razredjivao ?

Da, naravno da sam razrjeđivao ;D jer Revell boje su toliko guste da nema šanse raditi bez razrjeđivanja. Kombinacije boja su rađene tako da dobijem semi-gloss sjajnost, jer se kao takve puno bolje nanose četkicom (zbog toga sam dodavao gloss odnosno semi-gloss bijelu). Razrjeđujem s Revell Color Mix i to možda oko 50% razrjeđivača, možda i više... pa udaram u tri-četiri sloja, kako se i vidi na slikama: prvi sloj ne liči ni na šta, ali svaki naredni je bolji... dakle, potrebna su 3-4 dana da se uradi jedna boja (razmak između fotografisanja je bio po 1 dan), a za to vrijeme razrjeđenu boju čuvam u čepu od plastične boce koji obmotam najloskom folijom, uz povremeno dodavanje razrjeđivača i miješanje.

@Giga, ovako sam radio: grafit 4B olovke našmirglam u prah, pa zamočim 000 četkicu u njega i lagano pređem nekoliko puta preko linije panela; zatim oduvam višak grafita i, ako je dovoljno zatamnjeno, malo "utabam" štapićem za uši. Ako je previše grafita, lako se skida vodom i sapunom. Jače se prima na mat nego na semi-gloss, a na gloss se prima slabo. Nakon ovakvog šejdinga lakiram Prontom, jer bi enamel lak zamrljao grafit.

QuoteNajodvratniji avion koji je ikad napravljen, ti si ga odlicno odradio! Svaka cast na cetkarskom radu!
Ne znam, meni je uvijek bio lijep taj švedski dizajn, nekako retro-futuristički ;)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Suhoj 30

Hvala @Sneni, ja imam crnu boju i ona mi je nekako retka, ali je zato siva skoro kao puding. 

dusko

O :superdlicno ovo deluje za rad sa cetkom

Sneni

#14
Hvala narode! Nastavak radova na "Zmaju" - dekali su postavljeni:







Za otapanje koristim smjesu topla voda + sirće + deterdžent, a solvent je Model Master; ovi dekali su odlično odreagovali na sve to, silveringa skoro da nema. E sad, par primjedbi:
- rondele i brojevi koji idu ispod kabine su mnogo veći nego što bi trebali biti, ali tu se ništa ne može...
- u sastavnici su zamijenjena mjesta velikim brojevima 5 i 0 na gornjoj strani trupa, što se vidi na fotografijama pravog aviona.
- ostaje mnogo stensila viška... u sastavnici nisu označene pozicije za njih ni na jednoj od tri opcione šeme; posmatrajući fotografije uspio sam pronaći pozicije za nekoliko, ali ih je podosta ostalo.

nastavak slijedi :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka