Korean War Memorial, Seul

Previous topic - Next topic

r.i.s.t.a.

Pozdrav svima!

Prvi lepši dan u ovoj godini, početkom marta, iskoristio sam da najzad posetim Korean War Memorial - spomenik Korejskom ratu i praktično Vojni muzej u Seulu.

Ceo kompleks se nalazi tik uz američku vojnu bazu Jongsan u centru grada, na severnoj obali reke Han. Sastoji se od spomenika Korejskom ratu impresivnog izgleda i dimenzija, još nekoliko manjih spomenika i spomeničkih celina, centralne zgrade sa unutrašnjom postavkom, zida sa imenima poginulih na strani Juga i UN u korejskom ratu, i spoljne postavke letelica, vozila, artiljerije, brodova i čamaca, radara, raketa - praktično svega većeg od puške što je prošlo korejskim poluostrvom u poslednjih 60 godina do čega je muzej mogao da dođe, a i više od toga.

Ulaz je besplatan.

Dan nije bio baš zahvalan kako za posetu tako ni za fotografisanje - prvi vikend sa toplijim vremenom iskoristilo je sigurno par hiljada ljudi da poseti muzej. Sama spoljna postavka nije baš najzahvalnije rešena - iako memorijal zauzima poveliki prostor, broj eksponata je toliki da jednostavno sve mora da bude smešteno tik jedno uz drugo. Drveće, rastinje i stubovi osvetljenja često kvare pogled i kadar. Vreme je bilo lepo ali i tipično seulsko za taj deo godine, sa niskim suncem koje se probijalo kroz tanak sloj oblaka, i vazduhom punim prašine iz pustinje Gobi. Na kraju se gužva razišla, ali je počeo da pada mrak.

Šta je tu je! Ove fotografije su samo informacija šta tamo sve ima, pa ako nekog zanima konkretan eksponat mogu da napravim walkaround. Nameravam da posetim Korean War Memorijal bar još nekoliko puta, jer on to zaslužuje.


Deo postavke sa letelicama.

Letelice su uglavnom smeštene u dve celine, sa svim helikopterima osim Cobre odvojenim u poseban deo. Tri aviona nalaze se u samoj zgradi Muzeja (navodno i F-15K ali je taj deo bio zatvoren). Kao što sam rekao, cela postavka pa i ovaj deo uglavnom obuhvata deo istorije od Korejskog rata do danas; ne postoji ništa vezano za period japanske okupacije i japansku armiju, ili Drugi svetski rat. Avioni su u relativno dobrom stanju, mada dosta zaprljani prašinom - nije lako održavati ih napolju. Bojenje i oznake u većini slučajeva nisu autentični; dobar deo korejskih oznaka su loše nalepnice. Čini se da je leteći deo muzeja kao neželjeno dete; helikopteri su u nešto boljem stanju. Tri aviona u zgradi muzeja izgledaju odlično, sređeni su i blistaju.


     

     

     

     

     

     

    

   



r.i.s.t.a.

#1
Nastavak fotografija spoljne postavke, ovog puta vozila, artiljerija, rakete, radari.

Svi transporteri su otvoreni (i obično puni dece), a kao što se može videti vozila su postavljena jako blizu jedno drugom, sa drvećem i stubovima rasvete ne baš pametno pozicioniranim, što sve čini fotografisanje težim. Cela spoljna postavka je prilično orijentisana ka posetiocima, pa pored otvorenih eksponata tu su i platforme za lakši pristup i pogled na neka od vozila.

Oštro oko opaziće nekoliko za nas dosta egzotičnih komada: japanski Tip 94 75mm brdski top korišćen u veliom broju od strane kineskih trupa u vreme Korejskog rada, američki M-46 tenk, kineski Tip 63 - modifikacija ruskog plivajućeg PT-76, i kinesku varijantu T-55 - Tip 69. Dva poslednja doneta iz Vijetnama, gde su Južnokorejanci aktivno učestvovali u ratu. Možda i SU-100, mada to i nije više neka egzotika.

I ovde važi isto - ako nekoga neki eksponat više zanima, napraviću walkaround seriju fotografija. I vreme se prolepšalo ovih dana.


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

   



r.i.s.t.a.

#2

Mornarički deo spoljne postavke; iako ne toliko brojni, eksponati su jednako impresivni i zanimljivi. Zvezde su, po mom skromnom mišljenju, kupola 5" 38-kalibarskog topa - naravno otvorena, severnokorejski diverzantski čamac, i replika u punoj veličini patrolnog broda PKM-357, potopljenog u Drugoj bici kod ostrva Jeonpjeong u junu 2002. godine.


     

     


ubermagog

Puno dobrih stvari, veliki muzej, ova dva čamca na kraju su mi vrlo zanimljivi, 'zubati' i 'pokriveni' :)

r.i.s.t.a.

Quote from: Airsuba on 15-04-2011, 19:43:30
Puno dobrih stvari, veliki muzej, ova dva čamca na kraju su mi vrlo zanimljivi, 'zubati' i 'pokriveni' :)

Taj pokriveni je severnokorejski, za ubacivanje diverzanata, a u muzeju je klasifikovan kao "čamac sa mogućnošću ronjenja" (submersible boat). Po mirnom moru samo mu je ona mala pokrivena kabina iznad vode.