16 у 1

Previous topic - Next topic

divvac

Вероватно сам познат по опсесији према самаљоту Су-25 Грач, и његовом голем' штекањем кутија,али данас сам одлучио да одрадим једну рецензију,више засновану на упоређивању и истицању детаља и мана.  ;)
Наравно,размера је 1:72,и ово су углавном препаци али има свашта да се види (додуше морам истаћи да ми фале још само 4 макете да бих имао СВЕ верзије су-25 )  ;D



КАО ПРВО!! Су-25 није направљен као одговор америчком А-10 већ је ово сасвим друга 'скаламерија',то морам прво да кажем јер много људи креће са упоређивањем да горепоменута. То се не може урадити! Зашто волим ово чудо? Можда зато што може да иде на дизел? Можда зато што је сав робустан и има 10 поткрилних носача? У сваком случају ево вам моја колекција па видите...нажалост фали ми само УНДА у АЕР Молдова,као и Leoman да комплетирам моју серију  :cheers

елем,да се бацим ја на рецензимус.... пишући ово видим да је ово могло детаљније и боље,али немам више снаге да копам бунар  ;D највише сам пажњу обратио на тачност трупа и крила,онда на кутије као и сам стајни трап,саме детаље,панелизацију као и на ваздушне кочнице...
крећемо од Revella и то од новог препака (ускоро ће се видети да постоје само следећи калупи и њихови препаци: Revell,Zvezda,KP,Hobbycraft, док за УБ верзију нисам сигуран ко кога препакује)
1. Revell...

овде се види да је ревел најбољи по питању декала који се добијају уз макету и због тога вреди сваку пару,али на следећим сликама види се да није све баш најсјаније...

инструмент табла је детаљно одрађена,нема шта,као и кокпит,стајни трап је дебљи него што је потребно,мотор лепо изгледа,стаклић ђене-ђене,кочнице су веома добро урађене,тако да се могу одрадити у више варијанти! иначе сама макета је детаљно урађена са урезаним панелима,али кутија стајног трапа привлачи пажњу...плитка је и гола. Али,оно што је дотукло ову макету јесте тачност! Као референцу сам користио 4+ publikace Su-25 што се лепо види на следећим сликама...

крило је тотално омашено!!! Једини гори од ревела по ''тачности'' крила јесте Hobbycraft.
2. опет Revell али овај пут стари калуп....иста прича(око тачности крила и трупа) једина побољшања су око кутије стајног трапа

поклапање калупа

и крило иста прича али из другог угла

3. Звезда!
Звезда је већ друга прича,тачност је феноменална,детаљи су на мало мањем нивоу него код Revella са тим што је ревел претерао за 72' поготово стари калуп у кутијама стајног трапа.

што се тиче тачности:


Звезда је боља од Revella јер је тачнија,од боље пластике (тврђе и лакше за обраду док је ревелов од меке),такође је у негативу, додуше има мање декала,али за сад Звездин је НАЈБОЉИ ИЗБОР!!

4. опет Зведа,али Су-39


једина макета где се добија пилот  ;D 





као што се види,тачност је на нивоу,као и код двајеспетице,за ову верзију 25ТМ односно 39 добија се доста различитог наоружања. Такође одличан избор!

5. КП! Као и код Revellа постоји стари и нови,са тим што је овде нови КП у суштини исти са старим,једина разлика је у томе што је отисак мало бољи,те су детаљи видљивији и пластика је друга,а то је свима позната тврда сива.



као што се види,панелизација у позитиву,и то лоша,тј. слабовиљива,детаљи мали до никакви,само упоредите стајни трап и точкове са звединим и ревеловим.... као и кокпит и инструмент таблу... декали нису ни за "!#!$#! једина добра ствар јесу стаклићи односно могућност рада отворене и затворене варијанте + стаклићи за позициона светла?

што се тиче тачности:


КП је некако дебео,нос је ЦЕО промашен,а што се дужине тиче,дужи је 1-2мм. Закључак: узимај стаклиће и бежи! (од ревела декале од КП стаклиће,купиш звезду и уживаш  ;D )

6.  Нови КП.



новина јесу декали и инструкције,са тим да сам ја штампао инструкције боље би биле  ::) једина похвала јесте то да је једини КП лепо написао да крила морају бити под одређеним углом! А са друге стране нису то исто рекли за однос предњи и задње точкове...

7.  Hobbycraft......  ::)  :o



ово је нешта најгоре до сад.....уствари има још горе,а то је кинески препак хобикрафта а то је китеч или китех како ли се већ каже.....



детаљи? шта су то детаљи? аааа,то је оно што се овде може видети једино на инструмент табли!!! е,по томе је гори китеч,он је приликом препака и то мало изгубио....

а што се тиче тачности....



веровали или не,успео је да престигне ревела за читаву дужину!  ;D

8.  Маquette

no comment.....


препак КПа и то неуспешан,губитак 'детаља' је веома велики. Слободно с може рећи цепаница ....чак ни декале нису урадили како треба....

9. Kopro
илити КП са новим декалима!  ;)



10.  AERO team



joш један препак КПовог,и опет нови декали и здраво ђаци! Са тим што је ово препак старог,што се види по белој пластици



11.  Аirmodel(Contrail?)
мало освежење јер није у питању препак КП,већ је ово у питању жабљак(Грач,Frogfoot) oд Vacuforma.



oн није склон оцењивању јер он је сам за себе довољан,али колико сам успео да проверим тачан је!  ;D

12. несрећни Китеч (Kitech)

на ово ми је стварно било жао да трошим апарат,убедљиво најгора могућа макета овог апарата у 72' а можда бих га и усликао,али он је ЈЕДИНИ Су-25 у раду,тако да.... само две слике


13. Tsukuda
препак старог ревела,наравно са истим декалима.


што се види по детаљима кутија стајног трапа....

14. Kangam

још један препак старог ревела,наравно са истим декалима.





15. Cooperativa Su-25UBK



Да ли је ово 'оригинал' или је препак Копро Су-25УБ,то не знам,али су у суштини исти-детаљи и распоред делова.Декали су различити,а и у кооперативи добијате мало PE детаља  ;)



16. Copro 25UB





a тачност:




и за дугоочекивани крај ....
гомилица

и мало декала,резина, ПЕ детаља и којекаквих чудеса

moja Prva turska

Goran A.

Imas li ti nameru da to sastavljas?

divvac

Quote from: AG02 on 09-06-2011, 21:36:55
Imas li ti nameru da to sastavljas?
ne u narednih 5 godina  ;)
moja Prva turska

djos & filip

Svaka cast na temeljnom pristupu nabavci Su25 maketa :)

A ja mislio da sam zastranio sa Spitfajerima

Pa da ih vidimo sastavljene!

Pozdrav

PS hvala na recenzijama, bar sad znam sta je u cemu upakovano.                  

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

anki

Cudnog li hobija i jos cudnije investicije?
Da vidimo ovako: Umesto tih 16 sta mislis da si kupio samo Zvezdu i izveo recimo 15 devojcica na pice ili jednu ali vrednu 15 puta?
E to bi bio pravi posao i verovatno interesantniji hobi. :naughty

divvac

ih,kolega anki,nisi trenutno u toku,sad se koleginice utrkuju koja ce pre da plati pice  ;D dostigli smo ravnopravnost polova,ako ne i da nas zene vode  :naughty
jest,kolega,temeljito ali i dalje fale dva-tri gorepomenuta :P ako ih ikad nabavim dopununjujem  :hahaha
moja Prva turska

Goran A.

Zasto za pet godina?

oddball

Bravo divvac :) to sam cekao da vidim :) revell jeste prepakovao kangam, u to sam siguran posto sam sklapao jednog frogfuta pre xyzgodina i potpuno ista maketa.
hvala jos jednom na recenziji, veoma dobra.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

zivorad

Ja sam ljubitelj Mig-21,imam ih 30-ak ali su Condor,Fujimi,Zvezda,Kp,Bilek i Academy ,nikad nisam pokusavao da od svakog proizvodjaca nabavim po koji primerak. 
Svaka cast za sakupljeni plen ali sam svojevremeno imao neko djubre od dvoseda su-25 ub sa ogavnim debelim,zamagljenim staklicem i uopste nije imao delove unutar motorskih konzola pa je ali bukvalno taj prostor unutar bio providan, ne vidim ovde kod tebe to djubre, ja sam ga poklonio drugaru jer nisam mogao da ga gledam.Bas me zanima da li znas o kojoj se maketi odnosno proizvodjacu tu radilo?