Airfix Sea Harrier FA2 1/72

Previous topic - Next topic

Pedja

Još jedan "novi" Airfix, dosta dobra maketa,tema dobro poznata ,nigde ne očekujem neke probleme. na slikama možete videti sadržaj kutije i uputstvo...



     


Izvinjavam se zbog lošeg kvaliteta ovih fotografija na "sjajnom" papiru,  za informaciju prolaze.
,


Još malo o konturnoj tačnosti , za moje vidjenje stvari, sasvim zadovoljavajuće...



Dobar kvalitet i nivo detalja za 1/72.Uz ovu maketu, u isto vreme, pojavila se varijanta Sea Harrier-a FRS1,takodje os Airfix-a,nisam imao prilike da je vidim. Preporuka je, ako ne zamena kabine i postavljanje resinske onda makar sedište zameniti resinskim. Figura pilota, data na ramu, je  pilot iz nekog od svetskih ratova, sigurno nije pilot Harriera.Gume na točkovima stajnog trapa su date kao opterećene,možda i previše opterećene. Prozirni delovi odličnog kvaliteta,tanki,ali bez karakterističnog trakastog punjenja na poklopcu kabine, to bi trebalo doraditi. Jedina ozbiljna zamerka,koja je neispravljiva, duboki negativ panela,koji su inače tačni ,ali su suvše duboki i mislim da će značajno umanjiti relističnost  uradjene makete. Airfix je već neko vreme najavio i varijantu GR9, kod koje će, nadam se, ova greška biti ispravljena.
Toliko o maketi, kako sam je nabavio pre neki dan, odmah sam i rešio da je započnem,nadam se da će to biti brzi projekat,za razliku od ostalih mojih maketa.

Pozdrav

Sandman

Dobar izbor za ljubitelje Harijera!

Dublje panele mozesh lako popuniti sa par jachih slojeva Surfejserom kad dodjesh do faze prajmerovanja.

Shto se tiche uklapanja, prochitao sam juche na forumu Whatifmodelers da ima problema sa uklapanjem sklopljenog dela turbine Pegazusa sa samim trupom, ali da je uz malo shmirglanja problem reshen. Takodje na par mesta treba oshmirglati pinmarkove... Topik je dodushe o FRS.1 verziji Harijera, ali kapiram da je taj deo identichan jer je FA.2 nastao preradom/modernizacijom FRS.1.

Evo ovde mozesh prochitati malo vishe o tome, a nije loshe ni da paralelno svom radu gledash i taj topik, kako bi video tudje iskustvo ;)

http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,32902.0.html

Mene cheka FRS.1 - takodje nov kalup, ali svakako je bolji izbor od Italerija - sama plastika mi deluje nekako bolja za obradu i chini mi se bez vidljivog "flesha"...

Srecan rad, tema je zanimljiva  ;)

flanker

Najveći problem je spustiti sve točkove na "pistu", standardno za sve modele Harriera.
Srećan i brz rad želim.  :caooo
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

ubermagog

Peđa, ima na ARC-u odlično urađeni Airfix Sea Harrier od strane poznatog člana "bad edd" - obavezno pogledaj kako izgelda i šta je radio!

http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/index.php?showtopic=208217&st=0&p=1975169&fromsearch=1&#entry1975169

Pedja

Hvala na linkovima,ovaj sa ARC-a nisam video do sada.Ima i na Britmodeler-u dosta uradjenih istih maketa a tu je i http://www.harriersig.org.uk/  ,tako da stvarno ima dosta materijala.

flanker

Paneli su kao u Matchboxa  :uaaa
Šteta, ali može i to da se odradi. Mnogo bolji su paneli na Esci/Italeri/Fujimi, mada su to
druge vrezije ne FA2.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Sandman

Quote from: flanker on 28-06-2011, 09:25:20
Paneli su kao u Matchboxa  :uaaa

Nije bash kao kod Matchboxa, ali se slazem da je panelizacija na novim Airfixima ipak malo jacha za moj ukus.

Reshenje moze da bude, pored par slojeva surfejsera i sledece - kamuflazu prskati iz manje debljih slojeva nego uobichajeno, pa josh dok legnu slojevi Pronta/Future-a pre i posle dekala, pa wash, pa finalni sloj laka... taman se popune na neku razumnu meru....

Pedja

Moja ideja je malo jači prajmer i možda izbeći naglašavanje panela washom, već odraditi pre i post shading-om. ALi o tome kada dodjem dotle. Kakav je slučaj sa Airfixovim novim Sabre-om  i  Mig-15, da li je i od njih isti slučaj sa panelima

Pedja


Pedja

Spojeni krilo i trup,delimično izgitovani spojevi polutki trupa.Prilikom lepljenja trupa nije bilo nekih problema sa uklapanjem.

 

Kako su "klapne" na uvodniku vazduha date u dve varijante,potpuno zatvoreni (letna konfiguracija) i delimično otvoreni  (konfiguracija na stajanci sa ugašenim motorima),šteta je bila ovaj deo otvora ne iseći kako bi ostao otvor kada se postave uvodnici u drugoj varijanti,

 

 

Toliko za večeras.

Pedja




mali napredak, ali malo po malo.... Malo riveta, na ovom avionu ih se i ne vidi mnogo,zalepljeni uvodnici i malo dorade oko poklopca kabine....

Sandman

Dosta dobro napreduju radovi.
Preporuchujem samo da delove koje si doradjivao (zakivci, klapne na usisnicima koje su sechene) predjesh sa malo lepka kako bi se malo "umekshale" ivice, i pokupili ostaci strugotine od plastike... izgledace mnogo bolje....

Radish izduvnike u polozaju za vertikalno ili horizontalno poletanje/sletanje?
Obzirom da su klapne otvorene (na stajanci), mozda bi bilo zanimljivo da i izduvnici budu u polozaju za vertikalno sletanje?

Pedja

Evo još malo napretka na ovoj maketi, probao sam četkicom da predjem preko panela i tako da  da ih ublažim,nisam siguran koliko će uspeti dok ne predjem prajmerom.



Zalepljen vetrobran kabine antene i ostale "sitnice". Airfix nije dao GPS antene kao ni uvodnike koji se nalaze pored poklopca kabine,pokušao sam da to doradim.





Iako ova varijanta "nosi" amraam rakete,ipak sam se odlučio za klasičniju varijantu sa topovima.



[/quote]
Radish izduvnike u polozaju za vertikalno ili horizontalno poletanje/sletanje?
Obzirom da su klapne otvorene (na stajanci), mozda bi bilo zanimljivo da i izduvnici budu u polozaju za vertikalno sletanje?
[/quote]

Nisam još odlučio u kojoj će konfiguraciji biti na kraju. Nadam se da će za vikend dobiti bar jedan sloj boje,makar prajmer...

Toliko za večeras,pozdrav.

Kerber

Ako dobro vidim na monitoru, predji smirglom ispod nosa avion, kod ovih antena, i oko kabine, jer ti je ostalo izgleda nesto lepka, pa ce da se samo istakne pod slojem boje, kao veliki propust, da ne kazem greska. Sve ove dorade  jos jednom obradi, da bude ravno ko bebina guza, pa tek onda udri farbu.

Pedja

Sve fotografisano u radu, biće sredjeno,Hvala na savetu ,u svakom slučaju.