Zvezda, bf 109 F-2, 1/48

Previous topic - Next topic

Bojan Ue

Uzeo sam ovu maketu pre nekog vremena jer je 109-ka jedan od mojih favorita a ovaj Fritz mi ima neki poseban smek, ima bas lepu liniju...

Sto se tice same makete vec sam dosta nasao i recenzija i misljenja na raznoraznim forumima a ja jedino mogu da potvrdim da je maketa zaista odlicna i vrlo kvalitetna! Mislim da je odnos cena-kvalitet i vise nego dobar! Plastika je bas po mojoj meri, srednje tvrda u svetlo sivoj boji, lepo se smirgla, obradjuje, bez bojazni od deformacije i gubitka detalja. Odlivak je odlican, vrlo malo flesa, gotovo da ga nema, uklapanje za sad odlicno. Nivo detalja fenomenalan, vrlo detaljan kokpit, motor, kutije za stajni trap... Jedino sto mi je mozda zasmetalo su vrlo plitke linije panela, ali to nije nikakav problem i lako se resava uz dobar skrajber i tecni lepak. Ponegde se na polutkama mogu uociti hrapava polja sa malo jacom granulacijom plastike ali se i to da lako resiti sa finom smirglicom 2000. Prozirni delovi takodje odlicno odliveni, kristalno cisti i jasni. Dilema koja se provlaci oko ovog aparata je u vezi otvora kutija stajnog trapa, da li su okrugli ili sa ravnom spoljasnjom ivicom kao kod Emila? Zvezda je dala ovaj drugi tip i ja cu to raditi kako je u kutiji jer za neke eventualne promene potrebni su malo ozbiljniji hirurski rezovi. Posto sam dodatno izdetaljisao motor sa zicicama uradicu otvorene nosne poklopce da se vidi. Mada me to sad malo brine kako ce se sve uklopiti. Ostalo je da dodam pojaseve u kokpitu i da jos malo sredim motor, da dodam malo washa i prljavstine...
Evo i malo slika dosadasnjeg rada:






Kamuflazne seme za ovaj aparat sve pripadaju istocnom bojistu ako se ne varam... Meni je najzanimljivija sema za aparat kojim je pilotirao major Hannes Trautloft, JG 54, beli spiner, zuti nos i kombinacija dark green i jedne svetlo braon boje ciju nijansu ne mogu da provalim. Nasao sam razlicite profile ovog aparata, po jednima ove dve kamuflazne boje su RLM 71 i RLM 02, a po drugima RLM 71 i ova druga french khaki, tan ili vec koja?
Molim kolege da mi pomognu oko ovog odabira kamuflaze.  :think
Pozdrav!  :cheers


Bojan Ue

Evo jos malo napretka na ovoj maketi:

kokpit je gotov, pojasevi uradjeni od Tamiya trake i licnaste zice,



ofarbane noge stajnog trapa, kutije, tockovi, elise, nosni poklopac... dodata hidraulika na nogama stajnog trapa od licnaste zice.
Sledi wash i prljanje. Pozdrav do sledeceg javljanja,  :cheers

ubermagog

Vrlo dobro napreduje, ta Zvezda je baš dobra maketa sa puno detalja.
Zafarbaj samo kopče u neku metalniju boju da ne budu 'bakarne'!

Najverovatnija kombinacija kamuflaže je zelena i maslinasto zelena (to je 'french khaki' iako je u pitanju neka od ruskih boja), kombinacija zelena i oker (tj. 'tan') koja se pojavljuje bi moglo da bude samo tumačenje maslinaste/kaki boje koje ponekad deluju više braon nego zeleno...
naravno tu je i period službe kao i mesto baziranja i slikanja.

Avioni iz JG.54 se najčešće tumače da imaju zeleno-zelene šeme, pa sad je na tebi da vidiš i izabereš šta ti odgovara.

Slike si verovatno vać i sam našao, ovo bi trebalo da je taj iz kutije.

dusko

Odusevljen sam napretkom i samom maketom detaljna da bolje ne moze,svaka cast za pojaseve uradio si ih doktorski,jedino sto mi je cudno na ovoj maketi je odsustvo panel linija na krilima ali cini mi se da smo o tome diskutovali pre par godina .u svakom slucaju veoma lepo si zapoceo Mesera pa nastavi u tom ritmu.

Puno ti hvala na ovoj objavi pošto sam skoro kupio ovu maketu i spremam se, da kad tad počnem sa radom.
Minusi su instrumentalna ploča sa pojednostavljenim detaljima, glava pilota i dekali ali su plusevi daleko brojniji.

Josip

Bojan Ue

@Airsuba- Hvala na informacijama o kamuflazi. To je taj iz sastavnice. Video sam i ovu sliku i dosta drugih profila u raznim knjigama, pa me je to sve zbunjivalo jer nije jedinstven stav o toj drugoj kamuflaznoj boji. Uglavnom imam u steku Revellovu 86-cu, Khaki pa cu porazmisliti o njenoj upotrebi ali svakako imam jos dosta posla oko makete pre farbanja tako da ima vremena za razmisljanje! Popravicu ovo u vezi pojaseva naravno.
@Dusko- Hvala na komentaru i podrsci. Postoje nedoumice o tim panelima na ovom Fritzu i sustina je da se ne vide na brojnim fotografijama aparata a da postoje na tehnickim crtezima po raznim knjigama... Opet vise verujem fotografiji nego crtezu a i komentari vecine maketara na forumima su da Zvezda nije pogresila na ovoj maketi. E sad ko je stvarno u pravu...  :think
@JZ- Istina je za instrument tablu da je malo uproscena, figuru pilota necu koristiti a za dekale cemo videti kako ce da legnu, imam solidnu hemiju, kad je ubedila Academy nadam se da ce i Zvezdu.  :D Mislim da ovih par sitnica ne kvare puno opsti utisak o maketi.
Hvala jos jednom svima!  :cheers

vlajko&marko

motor i kabina ispali odlicno  :bravo

Bojan Ue

Dodajem malo danasnjih radova. Spojene polutke trupa, ubacen kokpit, gotove noge stajnog trapa, motor jos malo zaprljan i ubacen u svoje leziste. Za sad se sve uklapa odlicno, bez vecih problema... Malo sam bio skeptican u vezi uklapanja motora ali je leglo sve kako treba.





Ovde cu stati sa radovima trenutno, idem na mini odmor pa kad se vratim nastavljam sa ovom zanimljivom maketicom.
:cheers

dusko

Ne idi na odmor nastavi sa maketom jer pratim sa uzivanjem. :super

Bojan Ue

Pozdrav svima, evo vratio se sa mini odmora pa malo nastavio sa radovima na Meseru. Spojeni su trup i krila pa su usledili gitarsko-smirglarski radovi... dodao sam i malo stirena da bi popunio par rupa u krilima. Nije jos gotovo skroz, imam da uradim jos par sitnijih korekcija. Maskirao sam takodje i kanopi sa Tamijinom maskir trakom.
                    
Pozdrav do sledeceg javljanja.  :cheers 

Bojan Ue

Jos malo napretka na Meseru, zalepljeni flapsovi, horizontalci, delovi kanopija...
    
Sledi jos malo finog gitovanja i smirglanja oko vetrobranskog stakla, pa zatim pocinje i lagano priprema za farbanje.
Predlozi i kritike uvek dobrodosli!  :cheers

ubermagog

napreduje vrlo dobro, a sloj prajmera će ti reći sve  :D

pošto će imati velike žute površine predlažem ti neko dosta svetlu osnovnu boju (prajmer)

Bojan Ue

Pao je sloj prajmera, to je neka Revell svetlo siva koju sam dodatno posvetlio na predlog kolege Airsube jer ce biti zute medju kamuflaznim bojama i to velike povrsine. Uradio sam i preshading za tamno sivom, mislim da je panzergray bila. Spiner je ofarban u belu i sastavljen je propeler.
        
:cheers

medico

lepo napreduje !
obrati paznju da properer treba da bude RLM 70 schwarzgrun .

Bojan Ue

Hvala na komentarima!
@Medico-mozda deluje na slikama da elise nisu u RLM 70 ali u stvarnosti jesu jer sam ih farbao sa Humbrol 91. Trebalo bi gledajuci profile da elise i prsten iza spinera budu u RLM 70 a da spiner bude beo.