Hobby Boss Republic F-84G Thunderjet x2 [GOTOVO]

Previous topic - Next topic

Profa

Metalca neću lakirati da ne izgubi efekat (nisam ni prošlog), a kamuflažnog ću, što bi rek'o moj Bole, "prsk" sprejom ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Mislim da lakiranje Future-om/Prontom ne ubija sjaj metalik boja previše, mada mu daje žestoki gloss finish.
Treba eksperimentisati...

Nemsy_29

Lakirao sam NMF sabrea prontom(samo jedna ruka cisto da zastiti) i nije mu ubio metalni izgled i nije mu neki jak gloss dao tako da mislim da slobodno mozes prontom da predjes

dragan_mig31

Nemoj tako da ga ostavis nema svrhe.Otpasce ti dekali za nekoliko godina a uz to i film bice vidlji a to kvari utisak.Ja bi lakirao prontom pa onda malo poliranje povrsinu.

Profa

Film? Koji film? :zvizduc

Videću još dok dođem do tog stadijuma, znam da mi se sjajni lak preko NMF nije nimalo svideo, a pronto tj. future tj. klear nisam probao...
Probaću na nekom parčetu plastike, pa ako bude OK, onda ide i na maketu...

Bogu fala što sam Lala! :)

dragan_mig31

Dobar je :) mozda nadjes neki polusjaja u spreju..

Sandman

Quote from: Profa on 31-01-2012, 18:30:16
Film? Koji film? :zvizduc

Nazire se malko oko broja 571 na krilu, ali je skoro nevidljiv, nego mislim da je lakiranje preko dekala bolje i zbog zaštite da ne otpadnu vremenom kao što ti je Dragan napisao.

Na velikom broju mojih starih maketa dekali koji nisu lakirani, vremenom su se na nekim mestima podigli - jednostavno lepak vremenom popušta.

Inače mi se baš sviđa NMF - deluje baš metalno!  ;)

Kerber

Lepo Profo...
Ove metalik povrsine si diplomirao i doktorirao.
Inace na (pra)starim mojim maketama, koje nisu lakirane, jedino je Matchbox decal ostao na svom mestu...ostalo se lepo odlepilo, pa razmisli o nekom spreju (mozda da probas lak za kosu)...

Profa

Ni na jednoj (slovima, nijednoj) mojoj maketi se dekali nisu odlepili, a ima ih 35 godina starih, iako sam lakiranje i dekal-hemiju "provalio" tek pre koju godinu... Lažem, jesu  na nekim neobojenim WEBovima  :-\ , al' tu se definitivno zna razlog... Čak i tatini stari Matchboxi drže dekale, iako su i tu neki neobojeni.
Dumam ja kako ovo da izvedem, ne toliko zbog dekala koliko zbog zaštite boje koja se skida dok je malo opasnije pogledaš. :think
Dve stvari znam - klasični sjajni ili mat lak ne idu, jerbo na ovaj ili onaj način ubiju metalik efekt. Ostaje da proverim klear, dal' će da bude samo prozirni sloj bez menjanja efekta, il' će i on nešto da uradi... Javim se sa rezultatima uskoro ;)

Bogu fala što sam Lala! :)

zamorano

Uff, da, ovaj metalik finiš je Profa(TM)... Lak bi to uniformisao i ubio taj blago pohabani sjaj - osim ako se napravi baš baš lagani sloj, što bi moralo erbrašem. Po meni, moleraj je ovde zakon a dekali su sporedni  :zvizduc .

Ako hoćeš da eksperimentišeš, i Pronto može da se matira (ne znam za Klear): ja sam preko njega, kada se skroz osuši, razmazivao akrilne wash-eve koje sam razređivao sa tečnošću za pranje prozora. Lagano struganje polusuvom četkicom ubije mu sjaj (možda zbog amonijaka ili alkohola u tečnosti, a možda je i obična voda dovoljna), i izgleda sasvim lepo i izlizano. Bude negde između polusjajnog i mat pa neravnomerno, taman... Sad, ne znam kako izgleda sa metalik bojom ispod - ali verovatno bolje nego da je čist Pronto.

Pozdrav!

Goran A.

Nemojte bezati od durala bez sjaja, ponekad i to valja. Svi polirani avioni vrlo brzo izgube taj sjaj i to je normalno, F-84 je bas dobar primer za to.
Mozda si do sada imao srece sa nelakiranim dekalima ali to nije pravilo. Tvoja maketa, tvoj izbor. Pronto se koristi vec desetak godina i poceo je da pokazuje mane ukoliko se maketa ne cuva kako treba.

Profa

Posle aluminijuma na red je došlo obrnuto maskiranje za bojenje tamnije nijanse, pa sam se onda malo igrao sa dodatnim zatamnjivanjem i flekavljenjem koje se često može videti na pravim primercima, i spremni smo za sledeću operaciju:

Probao sam klear na parčetu plastike, i jedva malo potamni i matira finiš... al' nije to to...
MM lak za metalizer sam takođe probao, i umro od smeha... razmazuje sloj ispod... Blago je reći da rezultat nije za fotografisanje :zvizduc
Na kamuflažnom je završena zelena, sleduje plava, pa sitne popravke sive tamo gde je pobegao (ili će pobeći) BT:
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Zanimljivo izgledaju ovi tragovi slivanja prljavštine - jesi li te tragove radio sa metalik bojom zatamnjenom sa malo crne ili sa razređenom crnom..ili nešto treće?

Kamuflažni samo slikaj po dnevnom svetlu da se stekne pravi utisak o koloritu - deluje dosta "drečavo" na ovim slikama.

Profa

@Sandman: Jeste, slikaću ga kad nađem dnevno svetlo... tamo negde sredinom marta, kako stoje stvari... :-\
Što se "slivanja" tiče, to je MM 1403 magnezijum, nanošen oštrim potezima odgore-nadole, mekanom četkicom od prirodne dlake.
Nisam hteo da koristim MM 1402 nerđajući čelik, pošto sam njega iskoristio za tamnije panele, a ima i neku plavičastu nijansu pa mi nije leglo...

Nos je MM 1403, a zadnja dva panela do izduva našarani čelik, magnezijum i 1404 titan (gun metal mi je pretaman u odnosu na fotke, možda ga malo samo dodam nasuvo...)

Bogu fala što sam Lala! :)

MM lak za metalizer je namenjen samo za aplikaciju airbrushem D:)