Hasegawa RF-4E, 1/48 HAF Special

Previous topic - Next topic

mcaslav

#180
Gledao sam, na modelu se nazubljena ivica prednje ručice praktično i ne primećuje, neću je dirati...

Bojenje aviona se, plako, privodi kraju. Desna strana:




Leva strana:




Odozgo:




Možda još malo doradim mesta gde su bojili avion sprejom iz konzerve. Uglavnom, to bi bilo to...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

mcaslav

#181
I tako sam se ponadao da sam priveo farbanje kraju.... A onda sam primetio da sam dekale potpuno prefarbao i pokušao da stvar popravim, što je - naravno - rezultovalo katastrofom.  :headbang



A onda mi je crko računar. :( Dok sam se muvao oko i ispod stola, oborim avion i napravim još jednu katastrofu  :headbang Na sreću, nije bilo veće štete...




Prvo je opravljen računar, a zatim je i svo starenje i prljanje sa krila moralo da ode ... Pa sve ispočetka. Eceraj ispravljan, pa ponovo montiran... Krila ponovo ostarena...
Evo kako to sada izgleda:




"No step" dekali se sada primećuju...

Malo se napredovalo i na detaljima. Svetla ubušena u plastiku, obojena hrom srebrom iznutra, a onda zatopljena epoksi smolom...




... a sastavljen je i vertikalac, koji je sada spreman za dekale.




Jorgos mi je skrenuo pažnju da Spuki na slikama cepa metal, tako da boja na dekalima oko Spukija ne treba da bude bela, već aluminijum. Eh, da mi je neko rekao da ću još i dekale da opravljam...



Ako ne bude još koja katastrofa uz put, verovatno ću stići da završim do Novogodišnjeg kupa...

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Tonxy Xy


mcaslav

#183
Model je isprljan odozdo pastelima. Jako mi je interesantno prljanje svetlo sivom bojom, obično su fleke tamne. http://www.airport-data.com/aircraft/photo/204929L.html
Pregledom Jorgosovih fotografija sam shvatio da ulje, ili šta god drugo da curi, zapravo rastvara i polako spira boju i pokazuje metal. Zato deluje sivo...




Kabina je sada kompletna, a spremište baklji spremno za finiš...




Naravno, nije moglo ni bez problema. Dekali su strašno kruti i krckaju kao semenke od bundeve. Još ne mogu da se načudim... Šta više, nisam jedini koji ima probleme http://www.britmodeller.com/forums/index.php?showtopic=234926865. Definitivno je Hasegava ovde debelo podbacila :(



Očekujem da mi stigne papir za dekale, pa ću videti da nešto sam pravim...

Pozdrav,
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Tonxy Xy


mcaslav

#185
Stigli su mi dekali sa belim i providnim filmom.

Utisci i zapažanja su ovde: http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,15420.0.html

Odmah po prispeću, odštampan dizajn koji je dočekao svojih pet minuta ;)



Sve nevolje tehnologije laserske štampe su se odmah pokazale.



Rondele su isečene na merku i pozicionirane gde treba. Toner koji je otpao sa ivica u toku sečenja se može popraviti, da ne šljašte bele ivice tu i tamo...




Problemi sa krtošću filma su se ubrzo pokazali, jer beli film ne može da savlada ovo zakrivljenje...



Napravljen je novi dizajn sa idejom da se dekali koji dolaze na bok rade iz dva dela. Ovako ne bi morali da se previše naprežu preko oblina trupa aviona.



Naravno, i ovde je došlo do otpadanja tonera i cepanja dekala :( što i ne izgleda tako strašno. Bez velikog uvećanja se pukotina jedva vidi, a nedostatak tonera se povravi finim crnim flomasterom.



Ono što jeste strašno je katastrofa nastala pokušajem da se i poslednjih nekoliko neravnina na dekalu sravni.




Iskreno, ne znam da li je ovo pravi put ka završetku. Čak i kad se stavi dekal na ravnu površinu koja ne zahteva posebna savijanja, jednostavno, nije to to.



Ova tehnologija ne dobacuje :(
Moraću da smišljam potpuno drugačiji pristup.

Svaki predlog je dobrodošao!
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

airsuba

Jedini izlaz ti je da sve naštampaš na prozirnom dekalu, a da na maketi ofarbaš sve potrebne osnove sa belom bojom - tako ćeš dobiti dobar rezultat!
Ako imaš prilike da koristiš kater onda na njemu iseci potrebne maske za bele osnove pa će ti se sve poklopiti bez greške.

Šteta da ti propadne ovoliki trud sad na kraju  :doh

Goran A.

Ja bih nabavio isti originalan set dekala i koristio dekale za vertikalac bez obzira sto se ne vidi oljusteni metal. Rondele bih i dalje jurio posebno. U drugoj varijanti bih odustao od ove seme i zavrsio masinu klasicnim oznacavanjem.

medico

definitivno greška u koracima a i štampa je prilično loša !

veće površine farbaj a-brušem ...tako naprimer ovo veće polje na trupu je trebalo da farbaš u žuto a da samo nalepiš crni natpis.
rondele nikada ne stampaj na belom dekalu koliko god se potrudiš uvek će se videti bar malo taj beli rub, trebalo je da uradis maske pa njih da prskas belu ili kružnim sekačem da isečes beli dekal pa prvo zalepiš njega a malo kasnije ostatak dekala štampan na providnom filmu !

Vertikalac je gotovo nemoguce rešiti na ovaj način na koji si ti probao  a da rezultat bude bolji .... ovo bi moglo da se reši tako što :

farbaš ceo vertikalac u belo, uradis maske na kateru za bela polja i nalepiš ih, zatim preko farbaš crno i žuto polje , skidaš maske preko bele i tek onda lepis dekal ove spodobe sa šeširom. Znam da zvuči komplikovano ali to je zato što i jeste tako  ;D mada i nije veci problem kad si vec uradio celu pripremu lako je da izvučeš bela polja i da se odrade maske na kateru, baš sam skoro uradio neki motiv hrta za neke ruske oznake  od 10mm i sooper je ispalo ! lepo je napredovala ta tehnologija tako da može to sooper da ispadne .

dragan_mig31

Definitivno uradik kao sto su svi rekli.Nemozes da radis tolike dekale na belom papiru.

mcaslav

Hvala puno na savetima, tako nekako sam i ja razmišljao...
Šta više, našao sam još jedan set dekala http://www.threestarsdecals.com/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=44, ali izgeda da su štampani na belom papiru i da zahtevaju precizno opsecanje. Dalje, i ovde bi velike površine sigurno trpele....

U osnovi sam pogrešio jer sam hteo sam da završim posao do novogodišnjeg kupa. Postavljanjem roka je stvar prestala da bude uživanje i sad je tu gde je. :(

Naravno, neću da se predam, nego ću da:

- sredim rondele providnim dekalima na beloj osnovi;

- maskiram bokove, obojim u žuto, pa natpis preko; Ovo sam izbegavao da uradim jer sam se brinuo da mi traka za maskiranje ne skine boju, kao što se već dešavalo. Sve kolege koje su pisale o problemu sa dekalima na ovom modelu su bokove rešavali bojenjem u žuto...

- za vertikalac još nisam presekao, ali su mi razmišljanja najbliža medikovom savetu. Originalni dekali su za horizontalce bili dva broja manji, ali su za vertikalac dva broja veći i levi je već pocepan u pokušaju postavljanja, tako da nema vraćanja na staro. Možda uspem da ga isečem na delove i spasim što se spasiti može: brojevi, spuki i sl., pa da uklapam, nakon što obojim pozadinu kako valja...

I meni je sinula ideja da napravim model aviona kako je izgledao neposredno pre bojenja. Ovo je elegantni izlaz i stvari će ići na ovu stranu samo ako se baš baš toliko zaglavi, da nema drugog izbora.

"Ćeraćemo se još!"

:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

dragan_mig31

Ja bi isao na onu cistu borbenu varijantu.Ove special sheme nesto i nevolim :)

Skyrider

#192
A sto ne uradis Amera iz Vijetnama ? Tih dakala ima gde 'oces ... a i super na kraju izgleda

u ovoj situaciji ja bih to radio... steta za grka.. jako je lep ...


KuKLiNsKi

moj glas za običnog borbenog grka  :)
ne sviđaju mi se ti šareni a i ova maketa ima tolko detalja i dobru kamoflažu da bi te boje skretale pažnju...

mcaslav

Pa,

sličan predlog je već pao (http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,13895.msg137926.html#msg137926).

Kada sam planirao izradu modela i ja sam smatrao da 7487 sa jubularnom šarom baš i nije nešto. Hteo sam da nađem neki drugi grčki RF-4E i da radim nešto drugo. Nećete verovati, ali odustao sam jer u svim kutijama koje sam prevrnuo nisam našao rondele i oznake koje bi makar ličile na potrebne. Na izradu dekala u domaćoj radinosti nisam ni pomišljao... To mi je delovalo kao spiralna maglina ;)

Otud i odluka da se ipak radi 7487 sa jubilarnim šarama. I takav avion, sam po sebi, je priličan izazov. Obeležava 50 godina službe Fantoma i 30 godina službe u grčkom vazduhoplovstvu. Na kraju krajeva, ovaj je jedan jedini!

Kasnije uspostavljen kontakt sa Jorgosom, momkom koji je osmislio šemu i obojio avion u jubilarnu šaru samo povećavaju obavezu da se započeto i završi!

U svakom slučaju - sada znam i kako. Vertikalac će se bojiti u crno i žuto, slično medikovom predlogu, pa će preko da idu delovi postojećih dekala i providni koje sam već uradio.

Biće to sve ok, na kraju :)


:cheers


Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!