Hasegawa RF-4E, 1/48 HAF Special

Previous topic - Next topic

mcaslav

#45
Idemo dalje...

Dakle, ptica koja se radi prikazana je ovde: http://www.airliners.net/open.file?id=1374493

Pri radu ću koristiti uputstva dragog nam kolege iz drage nam zemlje... Čovek je imao tu čast da predloži dizajn i oboji ovu pticu! Svoja zapažanja i nedostatke Hasegavinog modela opisao je ovde: http://www.helmo.gr/index.php?option=com_deeppockets&task=catContShow&cat=22&id=1640&Itemid=35

Polako sam opravio brdo plastike i zagitovao neravnine nastale uklanjanjem i sastavljanjem delova...





Na samom trupu aviona uklonjene su linije panela formacijskih svetlećih traka i priključka za punjenje goriva...




Neki detalji oko horizontalnih površina naknadno izvedeni...



Horizontalni stabilizatori, s obzirom da su imali izdignute linije panela, su ošmirglani, a linije panela izvedene. Dodani i detalji koji su jasni i prepoznatljivi...
Biće ovde još posla jer se još vide tragovi uklanjanja plastike, ali mislim da će to prva ruka osnovne boje sasvim dobro da sredi...




Na ovoj slici se lepo vidi da avion za pilone ima zakačene i lansere, ali i prtljažnik MXU-648.
http://www.airliners.net/open.file?id=1488711

Evo ih ovde skockani, a gepek iskorišćen iz Hasegavinog F16D... Piloni su, takođe, imali izdignute linije panela, pa su ošmirglani i iscrtani kako treba.
Hmmm, više kako sam znao nego kako treba...  :zvizduc
Dozvolio sam sebi slobodu da "upucam" i nekoliko zakivaka. S obzirom na rezultat, možda i prihvatim Sandmanov predlog ;) Ne vide se najbolje na slici, ali su "u živo" sasvim OK.



Dok se jedne stvari suše, radi se na drugima...
Evo par detalja oko kamera: obojene, isprane razređenom crnom bojom, ostalo je da se istaknu ivice i montiraju sočiva.



Objektive sam greškom razbušio potpuno, pa ih dopravljam folijom od paštete. Razmatram da iskoristim cevku za sok ili minu od hemijske olovke, videću već... Ni ove ne izgledaju toliko loše...



Šta vi mislite?

Toliko za sada...
Pozdrav svima!

(Opravio linkove ka airliners.net korak bliže njihovim zahtevima...)
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

mcaslav

#46
Pre neki dan dogovorimo se Medico i ja da razmenimo iskustva u eceraju. Za tu priliku sam smatrao da se treba pripremiti, pa sam u knjizi koju je pomenuo Airsuba naišao na ove detalje koji postoje u nemačkim RF-4E:

Revi-11, HUD koji su Nemci razvijali ;)


I jako interesantan nišan uz pomoć kog je operator kamere imao predstavu o tome šta, zapravo, kamera snima...


Kako je grčki 7487 nekad bio nemački 35+40, ovi dodaci će obogatiti maketu na kojoj radim.

Kao što rekoh, pripremljen je dizajn i dat na filmovanje:




Ovim filmovima je, fotopostupkom, maskirana bakarna folija:




i maska dopravljena tamo gde je to bilo neophodno...




Posle ecovanja...




i čišćenja, stvar izgleda ovako:




Naravno, tu je i ram sa koga je sve "sišlo" :)




Airsuba, hvala za knjigu, prepuna je interesantnih detalja od RF-4E.  :cheers

Medico, hvala za izazov, savete i pomoć u osvajanju nove tehnike....  :cheers



Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

airsuba

Ala ste ga opravili, svaka čast  :cheers

Baš da vidimo to 'ugrađeno' kako izgleda  :bravo

Sandman

Odlično izgleda - usvojena još jedna tehnika u ovom hobiju i stečeno novo znanje...

Ajmo sad na ugradnju ovih detalja  ;)

mcaslav

#49
Nisam zaboravio....

Kad se sastavi, Revi-11 izgleda ovako:




Kosa linija na unutrašnjem zidu bi trebalo da udomi parče providne folije...

Pozdrav...

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

medico

sto bi reko neko iz porodice Topalovic : " eeee takooo se to radi " !   :mjetal odlicno izgleda druskane

Zoki969


mcaslav

#52
Kao što je ranije pokazano, usisnici su pravo razočaranje.

Ni topla vode ne može da reši problem različitih dimenzija. Levi i desni usisnik su u svemu različiti među sobom, a ponajviše različiti od originala :(



Sa usisnika od smole sam ostrugao lice panela, a originalne komade malo izdubio...




Trup aviona sam iseckao kako je objašnjeno na http://acc.kitreview.com/cec48455reviewda_1.htm i ubacio usisnike. Kad se sve sastavi na suvo, i ne izgleda loše...



Naravno, biće ovde još puno pasovanja, kitovanje i šmirglanja...




O tom - po tom...
Pozdrav svima...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

airsuba

dosta posla, stvarno je šteta što ćeš ovako potrošiti vreme ...
ne znam ali prema ovim slikama mi deluje da je najlakše da taj rezin na par mesta rasečeš pa ubaciš trakice stirena da bi bolje leglo uz plastiku u usisniku...

mcaslav

Delove usisnika ću da spojim dvokomponentnom epoksi smolom. Nadam se da ću da dobijem fino popunjen komad, bez šupljina. Kad počne šmirglanje, da ne moram iznova da popunjavam rupe...

A što se vremena tiče - nije problem. Radim polako i trudim se da uživam. Slažem se - biće teško uživati u šmirglanju, ali i to je izazov.

Kad god sam rekao - e, sad ću da ga sredim! - zeznuo sam stvar... A ovo hoću da bude baš dobro...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

KuKLiNsKi


mcaslav

#56
Airsuba, hvala za ideju sa sečenjem usisnika...
Nisam ubacivao stiren, ali se toplom vodom lepo oblikuju tako da baš lepo legnu na mesto. Zatope se epoksi smolom, kad se smola stegne odstrane se viškovi, stvar se iskituje i odšmirgla i na kraju ne ispadne loše :)




Stvar se onda sretne sa osnovnom bojom, pa se ispolira i ofarba u belo. Levi je baš dobar, desni malo zeza..




Lopatice kompresora bojene u Model Master chrome-silver, kod senčenja će da poprime taman nijansu, a osovine u Humbrol Polished steel.



Kada se pogleda niz usisnik, to izgleda ovako:



Blic nešto pokaže, a nešto sakrije. No, šta je tu je, tek da se ima neka predstava...

Eto, i Frankenštajn od usisnika se privodi kraju...

Svi saveti su dobrodošli.

Pozdrav....
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

airsuba

Odlično je ispalo  :cheers
Razrešio si uspešno veliki problem... a i na kraju su se ipak malo isplatili ti piratski rezini  :super

Sandman

Dobro izgleda za sada.

Kako si farbao belu?
Ima dobra i jednostavna fora za ravnomerno farbanje ovih dugačkih usisnika - zatvori se jedan kraj usisnika/cevi a zatim se bukvalno nalije bela boja u usisnik. Time se ravnomerno bela nanese na unutrašnje ivice usisnika, a zatim se samo "ispusti" na drugu stranu.

mcaslav

Sve što mogu, farbam erbrašem - ako to ima smisla, naravno...

Čitao sam o tom načinu bojenja usisnika iznutra, čak i o posebnoj primeni lateksa u te svrhe...
Nisam se odlučio za taj pristup jer se boja koju imam (Revel 04 Gloss white) prilično osušila (gle čuda, posle 15 godina), pa sam se bojao da li će je biti dovoljno, a nisam hteo ni da rizikujem prolivanje boje svuda po radnoj površini.

Ovo malo što je ostalo će trebati oko točkova i spremišta za točkove...

Što se usisnika tiče, efekat pomorandžine kore postoji, to se vidi i na fotografijama. Za sada mi ne smeta, jer ne znam da li će uopšte doći do izražaja kada se sastavi avion. Ako se desi, ošmirglaću površinski sloj boje i prelakirati, da vratim sjajnu površinu.



Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!