ICM 1/72 Messerschmitt Me-109E-3 + 728-LH

Previous topic - Next topic

Goran A.

Nemoj da budes previse kritican prema toj maketi. Za vitrinu vise nego dobro, "kifla" efekat se ne primecuje. Ako ti dekali bas smetaju, ja bih popravio samo krstove i to tako sto bih skalpelom uklonio problematicno mesto, oivicio deo krsta lepljivom trakom i preprskao belom. U drugoj varijanti mogu da se skinu pazljivim smirglanjem da se ne osteti okolna boja i onda prelepio druge. 

gmiserbia

Свиђа ми се како си одрадио макету до сада. Иначе доња површина је одрађена баш како треба. Чекам јануар 2012. за наставак радова. :super

husky

#62
E tu skolu sam ja prosao pre neki dan i sinoc sa Jak 7 DI i sa Bf 109 G6....
Ali rad ti je svakako vrhunski...

Quote from: Sandman on 18-12-2011, 19:39:50
Maketa je još ranije lakirana Future-om kao podloga za dekale, a danas su pali i dekali...



ali...kad te 'oće onda te 'oće...  :headbang ...pao je i još jedan maler na ovom Emilu :P

Problemi sa ovom "baksuznom" maketom se nastavljaju u vidu pehova sa dekalima.

ICM dekale sam premazao ranije sa Microscale Decal Liquid Filmom koji stvara mikronski transparentni film preko dekala sprečavajući ih da se raspadnu ako su loše štampani. Međutim, to je zahtevalo da se svi ICM dekali obrežu do samog dekala makazicama kako bi film bio što manje vidljiv. Ne znam da li je film ICM dekala debeo ili je to posledica premaza Liquid filma, ali svi stensili imaju vidljivu ivicu nakon lepljenja (debeo film). Pritom, kod nekih od njih je ostao vidljiv silvering iako je površina maketa dobro preprskana Future-om i imala je visoki sjaj!

Veći problem se javio na samom kraju, nakon lepljenja rondela. Skoro sve rondele su nakon tretmana tečnošću za omekšavanje dekala Microscale Sol, postali smežurani što je uobičajeno, ALI, i posle sušenja Sola, smežuranost nije skroz nestala! Sve sam radio kao i na svim maketama do sada, ali jednostavno, ovaj put je nešto krenulo naopako. Da li su u pitanju Begemot štampani LH dekali, ili je to posledica letošnjeg sunčanja žutila na filmu ovih dekala ne znam, ali činjenica je da iako sam ih lepo nalepio na RAVNU površinu, i istisnuo vazduh ispod njih, jednostavno došlo je do čudnog ponašanja nakon nanošenja hemije za omekšavanje dekala!

Probao sam koliko sam mogao da ispravim smežuranost ravnom četkicom i čačkalicom, ali je počelo i lagano grebanje dekala pa sam obustavio "akciju spasavanja" i preprskao polepljene dekale malo jačim slojem Future-a.

Evo kako izgledaju problematični dekali posle zaštitng lakiranja...



Sledi wash pa finalno lakiranje... ako ništa drugo ova maketa će dobiti nagradno fotkanje za galeriju bez fokusa i zuma, makro-modom sa 5 metara u polumraku!  :P >:(


Sandman

Posle 3 meseca pauze, kompresor je konačno sređen (hvala Medico!) pa je krenulo privođenje kraju radova na ovoj maketi.

Lakirao sam maketu mešavinom semigloss + matt MM nitro lak (okrugla teglica), mada nisam skroz zadovoljan postignutim rezultatom.

Prvi sloj je ispao više matiran nego sam želeo, pa sam rešio da se malo poigram sa airbrushem - dodao sam još malo semigloss laka, a zatim tom sjajnijom mešavinom prskao samo po sredini panela. Efekat sam po sebi deluje zanimljivo, pogotovo što sam na ovaj način platnene delove krila i repa ostavio u matiranijoj nijansi.

Međutim, platio sam danak preduge pauze u radu - zbog više slojeva prskanja, kao i sadržine mat laka u ovoj mešavini, pojavila se malo šmirglasta površina. Malo sam uspeo da je umanjim pomoću Gunze micromesh krpice o kojoj smo poslednjih dana pričali na forumu, ali je finalni izgled ipak daleko od "uglačanog" kakav sam želeo da postignem.

No dobro, želim samo da ovu maketu konačno privedem kraju, tako da sad ostaje da se sredi stajni trap, skinu maske sa poklopca kabine, kao i da se isti zalepi....razvlaćenje antene i još par sitnih koraka...

Nadam se da će maketa biti gotova do idućeg vikenda, što bi joj dalo i malo simbolike, obzirom da se bliži 6. april...


Dada

kako si mi juce pricao da je ispalo, dobro si se izvukao.
Sada znas nauk za sledeci mix sa mat lakom.

Deluje mi da je wash sada dosta izrazeniji nego pre prskanja matt-om?

matilda

dobro je ispao na kraju.
jos malo pa gotovo :)
meni je taj zadnji deo rada na maketi nekako i najdrazi.

stevan