Naoruzanje Jugoslovenske Vojske u Otadzbini

Previous topic - Next topic

rodeo

Jedan od naslova iz trilogije Branka M. Jevtica koji se bavi JVuO. Knjiga ima blizu 160 stranica, bogato je opremljena fotografijama i odstmpana je na kvalitetnoj hartiji.

U knjizi je obradjeno noruzanje koje je za vreme drugog svetskog rata koristila JVuO ali slobodno se moze reci da je uradjen jasan pregled oruzja koje su koristile sve grupe na ovim prostorima. Podeljena je u segmente npr. karabini, automati, pistolji, ali prisutna je i artiljerija i hladno oruzje. Vrlo zanimljiv je i segment o "cetnickim kontrukcijama oruzja" - raznim komadima koji su pravljeni po seoskim, kucnim radionicama.

Od podataka dat je kratak istorijat pojedinacnog komada oruzja, nesto o upotrebi kod originalnog vlasnika i nacin na koji je dospeo u ruke vojno-cetnickih formacija. Nema takticko - tehnickih podataka (ako to nekome smeta)

Moja jedina zamerka je sto knjiga nije jos obimnija i recimo sto revolveri uopste nisu pomenuti iako postoje fotografije kao dokaz o njihovoj upotrebi.

Preporucujem svima koje zanima naoruzanje iz perioda drugog svetskog rata.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Buduči da svaka gerila ima vrlo interesantnu paletu naoružanja malo mi se čini čudno, da se baš JVUO nečim posebnim isticala od npr. Partizana.
U SLO su npr. jedinice Bele garde naoružavane francuskim dugačkim karabinima Lebel, a za JVUO sam nekad davno u nekoj srpskoj reviji o oružju pročitao, da se sovjetski automat PPŠ Špagin prvi put našao na Balkanu kada su deo zaplenjenih automata sa Istočnog fronta Nemci prosledili nekim četničkim jedinicama. Bilo je i fotografija srpskih seoskih mladiča iz kasne 1943 sa tim automatima.

rodeo

Spagin je bio zastupljen u JVuO i ima ga u knjizi. Mala je verovatnoca da su nemci iz ratnog plena delili ove automate cetnicima jer su bili jako kvalitetni i osim svoje municije 7.62 mogli su koristiti i nemacki 7.63 mauser.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

airsuba

Jedinice JVuO skoro sigurno nisu to dobili od Nemaca u Srbiji, jer su bili na suprotnim stranama. Dal su ih dobili neki od legalizovanih četničkih jedinica Koste Pećanca, teško i oni jer je to previše opasna sprava da se deli okolo.

Nemačka komanda u okupiranoj Srbiji je izuzetno mnogo vodila računa kako, koliko i kakvog naoružanja dodeljuje jedinicama Srpske Državne Policije/Straže, Srpskog Dobrovoljačkih odreda, ili nekim od pomoćnih jedinica ... Ono što su te jedinice dobijale je skoro sve bilo isključivo u kalibrima koji nisu bili "srpski" da bi se strogo kontrolisala količina raspoložive municije upravo iz razloga da ista, zajedno sa naoružanjem ne bi dospela u ruke JVuO. Puške su uglavnom bile britanske Enfild, francuske ili italijanske proizvodnje.

Ipak, slike nisu lagale. Momci su bili u šumadijskim nošama, sa kokardama na šubarama, okolo kukuruz i kuče, a kvalitet cb snimaka baš amaterski. Bio je to neki Metak ili Kalibar iz 1990 ili 89.
Mnogo je razne egzotike završilo na Balkanu za vreme 2. svetskog rata.
Moja omiljena knjiga za vreme detinjstva ( a mislim, da ta knjiga zaslužuje svoje mesto u stručnoj psihološkoj svetskoj literaturi koja se bavi problemom dece vojnika) je bila Mališan u oluji autora Mališe Vučićevića, koji je postao borcem u Rasinskom partizanskom odredu na Jastrebcu sa 12 godina.
U knjizi pominje okršaje sa Nedićevcima koji su nosili nekakve ručne topove. Pitao je mitraljezca Tadiju kakvo je to oružje a ovaj mu je kazao, da su to holandski puškomitraljezi (automati?) i da nisu baš kvalitetni.
E sad pitaj boga kakvo je to bilo oružje? Očigledno prosleđeno od Nemaca.

airsuba

Te holanske puškomitraljeze su u Srbiji nazivali "sulundari" zbog njihovog izgleda - a u pitanju je zapravo licencna varijanta poznatog Lewis mitraljeza.

Kod Holanđana


još slika ovde http://www.grebbeberg.nl/index.php?page=lichte-mitrailleur-lewis-m-20

Vidiš!
Više glava više zna :)
Taj se mitraljez u manjim količinama doturivao i Partizanima u Sloveniji padobranima i nigde nije bio baš omiljen.
A video sam i kolor fotografiju vojnika ili paramilitarca u uniformi JNA iz 1991 sa Lewis mitraljezom. Bio je to stvarno trofejni primerak.