Mig 21 f-13 JNA - Bilek 1/72

Previous topic - Next topic

Gekon

Razmisljao sam se da li da ovaj rad stavim u "projekti u radu" ili ovde, jer sam video da je vec momak pravio f-13 JRV, ali posto su makete razlicitog proizvodjaca, njegov Revell (kao i vecine koja izradjuje f-13) a moja Bilek, odlucih se onda za ovaj deo foruma.....
Deo kokpita sam izradjivao pre nabavljanja fotoaparata tako da ne mogu da vam docaram na sta lici, tj. na sta je licila kontrolna tabla iste, i...... tako da sam koliko toliko uspeo da nabudzim neke stvarcice nabrzaka pa i nije tako lose ispalo. Sledi prikaz, ukratko, kao izgledaju delovi, i sta bih sve moglo da se radi na njima. .... ono sto me kolje sve vreme je, Kako cu uspeti da izvedem da u isto vreme ubacim unutra (a da sve legne kako treba), nos, kutiju od prednjeg trapa, kokpit i izduvnik... i da spojim trup....
Inace, maketa je kupljena pre jedno,... xx godina preko foruma AirSerbia. Lik mi je pouzecem poslao i to je iskreno bila moja prva transakcija  :cheers

D box of maketa....


Uputstvo...







Iz prilozenih fotografija uputstva, vidi se koliko je u sustini u nekim momentima komplikovano i  :headbang :deadhorse izradjivati ovaj model. Bez lenjira i sestara nista  ;)

U ovoj kutiji, koja je lezala godinama, zaturio i jedan spetznaz kojeg sam sredjivao pre 3 godine, Zvezda 1:35 kao i dekali za Air Force Serbia Mig-21 bis kupljeni u radnji.



Kao sto se vidi, neke stvari sam vec odradio pre fotoaparata, Malo izmazao usisnik i izduvnik, malo sredio imitaciju motora. Bazu motora zam morao da kompletno odsecem i doteram je na velicinu i oblik cevi jer da je onako ostala da strci cetvorougaona plastika ne da ne bi leglo u unutrasnjost trupa nego  :deadhorse (mozete da vidite u uputstvu kako to izgleda a kako sam izmodifikovao.




Komora za prednji trap...


komore za zadnje trapove, poprilicno dobro odradjene, iako se po prospektu savetuje upotreba drugih a ne ovih, ja sam se odlucio za ove jer bar imaju saru (reljef) stajnog trapa, a one su go pistolj...., hocu reci glatke bez icega.



Takodje u ponudi postoje dva tipa sedista. Veliki debilizam se zasniva na tome da sediste koje se preporucuje (slika prva) i za koje sam kasnije proucavajuci istoriju 21-ica skapirao da je dobar izbor, siromasnije detaljima poput pojaseva i kontura na istom u odnosu na sediste koje se po PS-u ne nalazi na mig-21. Tako da cu sa njim imati dosta posla......




Ovo je odvratan pokusaj neceg,.... sada kada vidim kako je ispalo dodje mi da popizdim i sve sastruzem. Bocni paneli, pokusavani da se rade od  :lol ... smejem se samom sebi, od gita za prozor, koji je toliko cmoljav... hocu reci, ocvrsne ali verovatno nanosenjem nekog oblika razredjivaca promenio je oblik. Ma haos.... dok ovo kucam, imam jednu drugu ideju, pa cu pokusati ovih dana sa tim. Bez bocnih panela je bezveze....



I na kraju, kao sto rekoh, zao mi je sto ne mogu da vam pokazem krajnje zalosnu kontrolnu tablu "Bilek" ali ja sam opet nesto bio mrsio, opet sa staklarskim gitom, ali je on ispao koliko toliko ok, madamoglo je i bolje. Inace ovo je prvi cockpit u mom zivotu koji sam dogradjivao, rearanzirao, gledao autenticne fotke pa nesto dodavao... jbg, mozda ako postoje neki drugi materijali za izradu bili bi bolji ali ovako .... mislim da je ispalo ok.







Sve je doradjeno. Bondzula iza table (git), nisansko staklo tj. okvir (verovatno nije u srazmeri u kojoj treba da bude, ali da odradim kao sto je na Revelovom, verovatno ne bih mogao kabinu da zatvorim. Rucica za gas, razni tip tik, dugmici.... i rebrasti pod ispod kontrolne table, cisto da bude malo dinamicnije (to sam radio od trake)... sve u svemu zivlje je nego sto bi terebalo biti. Jedino se nosim mislju da na kontrolnoj tabli u svaku komoricu od brzinomera, visinomera itd. kapnem po kap gloss laka, da se prikaze kao efekat stakla. S'a mislite? I generalno kako vam se cini za sada. Do, sledeceg tipkanja..... :caooo


dragan_mig31

dosad nisam imao prilike da ovu maketu vidim uzivo.Kakva je za rad?

Gekon

Quote from: dragan_mig31 on 28-09-2012, 18:57:38
dosad nisam imao prilike da ovu maketu vidim uzivo.Kakva je za rad?
Da je rare, verovatno jeste jer i ja jurim nesto od Bilekovih proizvoda pa mi ne ide od ruke.... da vidis iz koje mi je tek godine Fairey Gannet 1/72!!
Migonja....
Maketa kao maketa je ok. Plastika nije mekana i moye fino da se obradjuje. Ali ima nekih delova gde mora da se visak uklanja. Nesto poput rezinske izrade... (ljudi redovno pizde na tu tehniku, moracu i ja jednom to da probam pa da vidim kako ide). U sustini je verodostojna maketa samo steta sto ima mnogo oko kokpita da se odradjuje i sto je deo stajnog trapa na krilima bez kontura, dok u poredjenju sa Revelovim modelom je drugacije. Primetio sam gledajuci ovde po forumu da Revelov model ima mogucnost i za Air Brakes, dok Bilek nema. Sve u svemu maketa je odlicna za rad ali... u isto vreme i teska jer VEEELIKA mana je to sto prilikom spajanja trupa, neki delovi vec moraju da budu zalepljeni i da ih namestis k'o dupe na nosu, da kada zvanicno zatvoris trup sve legne kako treba. Primenicu tehniku deo po deo (kokpit, kutiju za trap, nos i izduvnik) nanesem lepak na jednu stranu npr. kokpita, zatvorim maketu, podesim malo kokpit, drzim dok Humbrol uhvati, pa otvorim trup........ onda kutiju za trap, nanesem lepak na neku stranu, zatvorim trup, humbrol radi svoje otvorim.... sledeci segment itd.... dok zvanicno ne nanesem lepak na ivice samog trupa i zalepim ga do kraja. To ce biti jedino vece cimanje. Sa druge strane, ostali dodaci poput, igle za probijanje zvucnog zida, podkabinski top, i izbojci na samom trupu nemaju mesto ili rupicu u koju mogu da se udenu, vec gledas shemu i pise, ovo na 5mm od paralele sa kokpitom, pod uglom od 3,5 stepeniovo drugo postaviti na 3 mm od ose aviona itd. isl...... da popizdis. Ali, tschar ju je sklopiti :-) :pilot :pilot Ako si mislio na to?

Sandman

Bočne konzole kokpita uradi od komada stirena - dovoljno će biti i da na njima iscrtaš koliko možeš instrumente pa će biti bolje nego ovo sa gitom za prozore. Odradiće ti posao i plastika od čaše jogurta, samo gledaj da na dnu čaše ima oznaka "6" - to je oznaka za polistiren...

airsuba

ovo je prilično gadna maketa, sve se loše uklapa - treba sve 15 puta probati i budžiti....
kabina izgleda vrlo lepo, obavezno kapni po kap sjajnog laka u instrumente, izgledaće odlično!

inače na ovu maketu tj. model Miga 21 ne idu ti dekali koje si spremio - može samo da se radi kao SFRJ avion, sa petokrakama!


Gekon

Quote from: Sandman on 28-09-2012, 21:31:18
Bočne konzole kokpita uradi od komada stirena - dovoljno će biti i da na njima iscrtaš koliko možeš instrumente pa će biti bolje nego ovo sa gitom za prozore. Odradiće ti posao i plastika od čaše jogurta, samo gledaj da na dnu čaše ima oznaka "6" - to je oznaka za polistiren...
Hvala za savet. Potrudiću se da odradim tako. Ali prvo guljenje  :deadhorse

Quote from: Airsuba on 28-09-2012, 23:49:53
ovo je prilično gadna maketa, sve se loše uklapa - treba sve 15 puta probati i budžiti....
kabina izgleda vrlo lepo, obavezno kapni po kap sjajnog laka u instrumente, izgledaće odlično!

inače na ovu maketu tj. model Miga 21 ne idu ti dekali koje si spremio - može samo da se radi kao SFRJ avion, sa petokrakama!


Znam, znam da ne idu ti dekali. Njih sam kupio jednom prilikom i ćušnuo sam u tu kutiju. To je za Bis i to za ove trenutne u našoj Aviaciji. Samo sam uslikao šta se još nalazilo u kutiji pored regularne plastike  :pilot
Inače ovu kolekciju imam za varijante Migova koje imam u planu da izrađujem:




dragan_mig31

Uf one rondele i zastave koje si kupio su jako lose.Preporucio bi ti da kupis neki noviji setovi.

Najzanimljivija je naslovnica na kojoj češkoslovaćki avion iz 60tih godina ganja i ruši sovjetski bombarder ???

Sneni

I meni je zapala za oko ta slika na boxartu, mislim wtf?

Odličan početak, kokpit mi se sviđa.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka