Academy 1/72 T-6 Texan/Harvard [GOTOVO]

Previous topic - Next topic

Kerber

I ovaj si lepo sredio. Samo ga nagazi kako treba....Mozda da ove stepenike, ako su to stepenici za ulaz u kabinu, zameni limom...malo su debeljuskasti.

Sandman

Vidiš, nisam se setio njih - probaću ako je moguće da ih stanjim šmirglom/turpijom, ako ne, videću da ih zamenim limčetom...

Warhawk

Nešto mi taj cowling deluje kao da nije dovoljno zakrivljen napred... ili se varam?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Quote from: warhawk on 23-08-2012, 14:37:24
Nešto mi taj cowling deluje kao da nije dovoljno zakrivljen napred... ili se varam?

Malo je manje zaobljen nego što je bi na pravom avionu, ali generalno maketa deluje kao da je malo "spljoštena" po dužini, tako da ne uzimam za zlo - bitno je da liči na Harvarda :)

Pao je prajmer - Mr. Surfacer - koji u ovom slučaju igra i ulogu preshadinga za donje površine!



Efekat preshadinga dolazi do izražaja nakon prskanja bele boje po sredini panela sa donje strane, kao i na mestima gde je bila žuta traka oko trupa. Kada preko ove bele boje legne žuta, žuta će biti baš žuta, dok će na mestima gde je vidljiv sivi prajmer biti malo tamnija (prljava) nijansa žute i steći će se utisak kao da je rađen preshading...


Kerber

doterao si i ovog i Jakcica u vinkl...
Ide na dobro za sada.

Sandman

Naprskao sam danas žutu na donje površine - akrilna Gunze H329 - i postigao željeni efekat preshadinga koji sam pominjao u prethodnom postu...



Sledi maskiranje ovih žutih površina, pa klasični preshading crnom bojom za ostatak kamuflaže na gornjim površinama...

DUSAN123

Pedantno i temeljno,ovi tvoji postovi me bas "ohrabruju", jos uvek ima nekog ko se ozbiljno bavi maketarstvom  :headbang

Sandman

Hvala Dušane, trudim se da makete predstavim što je moguće vernije originalima, pogotovo kada potrebne dorade nije teško izvesti bez previše aftermarket dodataka...

Žuta je maskirana Tamiya trakom, i odrađen je preshading crnom bojom na gornjim površinama...


Sandman

Naprskao sam danas zelenu na gornjim površinama - akrilna Gunze H309...



Sledi pravljenje maski za zaštitu ovih polja pa prskanje sive...

Sandman

Maske sam napravio od pausa prema crtežima, i generalno je ispalo OK. Za sivu sam koristio akrilnu Gunze H337. Međutim, zbog malo jačeg pritiska prskanja i velikih zazora između maski i makete, siva je napravila vidljiv oversprej, koji je dobio dodatno na intenzitetu tamo gde su kuglice blutaka držale paus - zelena je ostala ispod kuglica blutaka baš zelena, a svuda okolo blago oversprejovana sivom...

Uopšte mi se nije svidelo kako je ispalo pa sam rešio da zelenu sredim kompletno pomoću freehand prskanja - pritisak sam podigao na ~1.5-1.7 bara (obično inače prskam na ~0.5-0.7 bara), razredio boju još malkice i lagano sa malog odstojanja od makete oivičio zelena polja i oprskao unutar njih... veoma sam zadovoljan rezultatom jer je linija razdvajanja zelene i sive i dalje ostala polumeka/poluoštra, a opet, ovo je praktično bio prvi put da neku kamuflažu prskam freehand (mislim na ivice radzvajanja boja na kamuflaži)...

Skinuo sam i sve ostale maske (sa žutih površina, kao i sa elise i spinera)...



Harvard je sada spreman za lakiranje pred dekale...

Goran A.

Dobro je proslo, opet si se izvuk'o. Bice to OK.

Sandman

Juče je palo lakiranje, danas dekali i zaštitno lakiranje preko dekala...
Dekali su odlično legli u linije panela uz minimalno korišćenje MicroSol hemije.



Sledi wash pa finalno lakiranje...

matilda

sexsan... super ofarbano.
ove skolske zute trake mu bas daju po atraktivnosti.
superiska je.

stevan

Sandman

Pao je wash - slikarske uljane boje, a zatim je sve prelakirano mešavinom semigloss + matt lak, sa malo više semiglossa u mešavini, tako da maketa ima onaj metalni polusjaj....


Ne znam baš tačno zašto (biće da je to zbog kvalitetnije makete) ali ovaj mi deluje uverljivije i bolje od JAK-a.