Revell M4A1 Sherman 76mm

Previous topic - Next topic

alek

Evo mene po prvi put medju oklopom :)
Nije me ova tematika nikada privlacila nesto posebno ali kako sam se u poslednje vreme nalozio na World of Tanks kao budala, odlucih se da napravim jedan tenkic, cisto da stoji pored dok vozim ove virtuelne  :hahaha
Uzeo sam Shermana jer i u wot vozim USA tenkove, i moram da priznam, ubio sam se trazeci maketu T29 ili T30 medjutim posto su to vise bili prototipovi i napravljeno ih je bas malo izgleda da ni ne postoje makete tih tenkova.
E sad, AB nemam, tj imam kod drugara ali ne verujem da cu da koristim tako da ce to da bude prvo ogranicenje. Drugo je da za sada nemam ni pigmente za neko vece prljanje ali o tom potom...
Za pocetak bih hteo da napravim teksturu livenog celika i zahvaljujuci Srdjanu videh onaj dosta lak nacin sa tecnim lepkom (mada se jos uvek razmisljam da mozda to isto pokusam i sa tecnim gitom). Jos uvek nisam isprobao ni jednu ni drugu metodu.

Maketu sam za pocetak donekle sastavio, uglavnom samo dry-fit da vidim kako izgleda i imam nekoliko pitanja. Evo slika :



Samo sam blago osmirglao tamo gde bi trebalo da se pravi tekstura.

Da li ovde treba da se vidi var? Nisam siguran da li se to videlo na pravoj kupoli?



Ujedno, mantlet mi pravi problem, kako god da ga postavim zjapi rupa gore ili dole a ako se prisloni skroz uz kupolu onda je podignut na gore a necu da top stoji u tom polozaju. Evo vidi se na slikama o cemu pricam :



Svaka pomoc, dobrodosla :)
Po prvi put sam u ovome i stvarno se ne snalazim, npr, da li da tockove i nosace za njih bojim pre lepljenja na sasiju (posle mi nekako deluju nedostupno)? Takodje i sasija sa strane, ukoliko zalepim tockove nece da bude bas najzgodnija za farbanje, pogotovo cetkicom? Imam jos neka pitanja sigurno ali da prvo resimo ovo, taman ce da iskrsne jos nesto sigurno.

Pozdrav

Sijamski_Mrmot

Pre svega, shermancic ce biti lepsi malo isprljan, pigmenti ili pastelna kreda uopste nisu skupi i za 200-300din ces u Balkanskoj kod Raska ili u onoj drugoj radnjici na uglu sa Zelenjakom moci da kupis par nijansi a trajace ti godinama  (ali bukvalno!)

Za kupolu, provuci mu sa unutrasnje strane obojeni karton ili parce plastike  obojene u crno i manje ce ti zjapiti rupa oko topa.

Nemsy_29

Kako mi ovi sermani lepo legnu na 122mm na IS-3, prosto jedva cekam da raspalim po njemu. Salim se (mada  ;)) praticu ovaj rad  :)

3EMYH

Sto se tice tockova, mislim da ce ti u ovom slucaju biti lakse da ih farbas pre lepljenja, naravno i donji deo sasije ofarbaj. Kad ih zalepis ako ti i pobegne malo lepka i skenjati boju lako ces to popraviti, a ako ti se boja donjeg i gornjeg dela bude razlikovala (desava se narocito ako pravis mesavinu vise boja a ne farbas ih u isto vreme) onda tu stupaju na scenu pigmenti (ako nisi u mogucnosti da ih nabavis mozes cak i obicnu zemlju da izmrvis sitno i sa njom da isprasis donji deo).

A sto se tice WOT-a sto kaze nemsy stvarno shermani lepo lete u vazduh doduse u mom slucaju su u pitanju nemacka vozila :)

alek

Hvala ljudi na savetima! Nisam jos uvek imao vremena za isprobavanje. Nastavak sledi uskoro...

Off topic :
Ljudi, sta vam je, Sherman u WoT-u je strava tenk. Namerno sam ga uzeo da mi sluzi za pravljenje para, evo bas sinoc sam odigrao 3,4 partije i bio dobar stotinak hiljada  :naughty
Za pravi fajt imam T34  ;) (dok ne stigne T30)

alek

Pozdrav drugari  :)
Eto prođe godinica ipo a ja sam moje Šermanče zaturio negde u ormanu i totalno zaboravio na njega... Najviše me je u  tom trenutku odbilo ovo oko kupole i mantleta (i naravno wot...) pa sam ga samo bio onako sastavljenog zaturio negde u orman.
Međutim setih se skoro pa sam odlučio da nastavim sa radom, imao sam šta i da vidim... Šermančić stoji kako je i bio ostavljen ali topa nigde nema. Pretražio sam sve živo međutim bez uspeha pa sam zamolio drugara da mi nađe nešto adekvatno za zamenu pošto ja nisam imao. Ispostavilo se da deo wifi antene može otprilike da posluži kao HE top od 105mm koje su neki šermani nosili pa sam odlučio da stavim tako nešto a u međuvremenu sam napisao i support ticket Revellu sa molbom da mi posalju rezervni deo posto sam izgubio original.
Sve u svemu evo kako je to izgledalo sa tom custom cevkom :

Trebalo je da bude još jedno pola mm tanja da bi bila 105mm u 1:1 ali bože moj...

E sad... Pošto nemam adekvatan prajmer a nemam ni AB lutao sam raznoraznim farbarama u potrazi za najkompromisnijim rešenjem i na žalost kod ovog Šermana sam platio ceh..  :)
Naime,na njemu sam isprobao "bamper sprej" za koji mi se učinilo da bi zbog mat sive boje i toga što je u spreju mogao da bude zamena za tamiya primer. Ishod je naravno bio katastrofalan, farba iz boce izlazi u prevelikoj količini za ovako malu maketu i sitne detalje pa je dosta toga ostalo upropašćeno - zaključak - nikada ne koristiti bamper sprej u maketarstvu.
Posle tog nemilog događaja kupio sam Revell Firefly da pokušam da barem jednu maketu napravim kako valja. Uz njega ide i mali kameni mostić koji je lep detalj. Naravno taj Firefly je stari odlivak u 1:76 i to mi se ne svidja al sta da se radi.
Evo kako je izgledao Šerman na mostiću koji sam krenuo da farbam (ovde je ofarban i topić i malo sam sredio viškove bamper spreja...)


Nikako mi nije išlo da ofarbam mostić lepo, ovaj wash mu nije baš lego kako treba...




I za kraj ovog ogromnog posta, pre neki dan mi je stigo paketić za koji sam se pitao šta je s obzirom da nisam bio u tom trenutku poručivao ništa - ispostavilo se da mi je Revell poslao topče  ;D Svaka čast!
Evo kako izgleda šerman sada, posle washa i mazanja uljanim bojama, pokušajem rainmarkova itd..  :)
Imajte u vidu,znači, da je ovo maketa za učenje i isprobavanje tehnika  ;)





Gusenice su sa Firefly-ja, stavljene čisto za probu jer su vinilne i lako se stavljaju, M4A1 ima svoje plastične koje sam obojio ali nisu još sastavljene. Kada ih zalepim biće još slika.
Toliko za sada, pozz  :)

focuss06

Meni most izgleda super! A i tenkic nije toliko los. :bravo

Imam istog ovog Shermana u ormanu i bas sam planirao da se igram sa vederingom na njemu.  :D