Airfix 1:72 Messerschmitt BF 109 E-4

Previous topic - Next topic

djos & filip

Postovane kolege

Posle duzeg cekanja stigla mi je maketa koja I pored gomile raznih "izdanja" uvek privlaci paznju. Rec je o maketi Messerschmit 109 E4, najnovija reinkarnacija iz Airfix-a.
Iako sam (kao I vecina starijih maketara) uveliko vlasnik Hasegawe, Tamiya-e, ICM-a...spisak je poduzi, nisam mogao da izdrzim I ne kupim I ovu maketu, pa ...podelicu utiske o njoj sa vama.

Maketa je detaljno opisana na Internetu a kolega Voja ju je na forumu uporedjivao sa Tamiyi-nom 109 kom, ali kako nije bilo cele recenzije pokusacu samo da udjem malko u detalje koji  mene licno  a nadam se I vas zanimaju.

Maketa dolazi u "maloj" kutiji vec uobicajenoj za novija izdanja Airfix-a  I makete iz ove kategorije slozenosti. Na prednjoj strani je slika (zlosrecnog)  porucnika  Franz von Werr-e  II./JG 3 u trenutcima obaranja  5. septembra 1940 . Na poledjini se nalazi kolor profil sa bojama baziranim na Humbrol paleti. Meni licno je zanimljiv redak pristup da se maketa koja se nalazi u kutiji reklamira slikom u "gubitnickoj" pozi, ali...interesantan detalj je da je Franz ipak uspeo da pobegne iz  Engleskog zarobljenistva.


Delovi se nalaze na dva rama, i odvojenim ramom sa kabinom. Delovi su izradjeni  po standardu za sve novije Airfix-ove makete, od sive mat plastike, precizni detalji i minimalnim viskom plastike.  Rasklop je veoma slican ICM-ovoj maketi . Paneli I povrsinski detalji predstavljaju dalji napredak, u odnosu na Spitfire I Zero-a,  plici su  I po meni bolje definisani sa vise detalja .


Sink mark-ove nisam nasao na maketi ali otisaka alata pri izbacivanju iz kalupa  ima dosta, svi su skriveni jedini koji mi je upao u oci je na zadnjem zidu kabine iza pilota, ali koji je vrlo lako moguce eliminisati.


Elisa kao I poklopac motora su lepo odradjeni, mada po meni kraci elise bi mogli biti za nijansu "puniji".


Figura pilota je vrlo lepo I detaljno uradjena


Ono sto mi se na prvi pogled nije svidelo su predebele "veze" delova I ramova sto moze predstavljati manji problem pri nepazljivom skidanju delova sa ramova.   


Sta me je privuklo ovoj maketi:

Unutrasnjost kabine je za ovu razmeru "dovoljno" izdetaljisana, struktura, paneli ..sve je uglavnom tu. Detalj koji bi dobro dosao a nema ga je upadljivi tockic na levoj strani kabine pored sedista (trim wheel). Sediste I palica izgledaju verno. Pojasevi za vezivanje su izlivenim na sedistu.  Komandna tabla je iznivelisana, ali bez detalja na samoj tabli, sto ndoknadjuje data oznaka , za vecinu prihvatljivo resenje koje lepo izgleda pod zatvorenim poklopcom kabine. U slucaju otvaranja poklopca mislim da treba uloziti trud I doraditi tablu u samogradnji. Kad sam kod poklopca kabine, prijatno iznenadjenje je da je "kako I treba" data iz tri dela sto omogucava izradu verzije I sa otvorenim polozajem. Plastika je izuzetno providna bez distorzije sa izrazenim ramovima.  Nisanski uredjaj je takodje dat kao deo u providnoj plastici. Na kraju vezano za kabinu, uz maketu je dat zadnji stit (iza pilota) ali se u sastavnici ne pominje. Takodje pretragom na internet iz vise izvora je navedeno da ovaj aparat nije imao tu plocu....pa ko voli...


Sledeci svetli trenutak ove makete.... motor. Maketa ima prikazan detaljan motor sa nosacem , kablovima, usisom za kompresor, vijcima...dosta uprosceno ali je tu. U skladu sa ovim detaljem, poklopac motora je poseban deo. Ovde postoji manji problem vezan za "detaljisanje", cevi mitraljeza su izlivene na poklopcu I po skidanju istog ne postoje na maketi iznad motora..... to bi bilo I previse ocekivati u ovoj razmeri, ali za one zeljne avanture I ovde postoji relativno laka mogucnost prepravke.


Pretkrilca, zakrilca, kormilo pravca, grupa brizljivo uradjenih I lepih detalja na ovoj maketi. Pretkrilca su data u zatvorenom polozaju ali izlivena na nacin da I malo iskusniji maketari pazljivim (hirurskim) zahvatom mogu predstaviti iste u otvorenom polozaju dok je avion na zemlji. Ovo na maketama ostalih proizvodjaca zahteva vise od prosecne vestine. Kormilo pravca je detaljno, sa zaobljenom unutrasnjom povrsinom tako da se bez ikakvih dorada moze postaviti u otkljonjenom polozaju, sto vazi I za zakrilca koja bez ikakve dorade odlicno leze I u neutralnom I u spustenom polozaju. Riveti na maketi su umereni, neupadljivi, I nalaze se na mestima gde I treba da budu vidljivi.


Stajni trap: dve opcije, otvoreni i zatvoreni polozaj poklopaca, otvorena verzija odlicna I detaljna (otezane gume, felne stajni trap, otvori u krilima), dok mi se zatvorena ne svidja I mislim da svi koji rade maketu u letu moraju da potraze alternativno resenje, jer je verzija data u maketi neubedljiva (bolje je iskoristiti date poklopce I tockove I od njih napraviti verziju u letu.
Svi sitni delovi, pito cev, kontrategovi...takodje predstavljaju korak napred u proizvodnji Airfix-ovih maketa u ovoj razmeri, izuzetno su "delikatni"-  precizni I tanki tako da ih treba sa paznjom skidati sa ramova kako se ne bi izlomili.


Sastavnica standardna pregledna i laka za pracenje, oznake odlicne (Cartograf logotip na kutiji)...naravno kao I sa Zerom data je samo jedna opcija oznacavanja vec pomenutog Franza.     


Opsti utisak do sada...odlicna maketa.

Sta me je zabrinulo:

Kako uvek postoji neko ali, trazeci clanke na internet, zabrinuo sam se citajuci diskusije o najizrazenijem problemu koja ova maketa ima, kracem kapotazu (poklopcu) motora...preostalo mi je jedino da stavim side by side sve cime raspolazem I proverim koliko ce ovo da boli...
Za prikaz ovde sam uzeo ICM – ovu I  Hasegawinu maketu istog aviona (klega Voja je vec uporedio maketu sa Tamiy-om) , ali kako je ICM (po nekim raspravama sa net-a) vrlo konturno i dimenziono tacna maketu mislim da je dovoljno.  Pored ovih uporedio sam je i sa Hobby Boss-ovom, starom Airfix-om, Heller-om ...ali...
Moj utisak je sledeci:
ICM (po nekim raspravama sa net-a vrlo konturno i dimenziono tacna maketu) I Airfix su profilno skoro identicni, pri cemu definitivno postoji odstupanje Airfixa u duzini, kraci je nesto manje od 1 mm. Hasegawa odstupa I konturno I duzinski od obe makete. Ovo se odnosi kako na trup (kraci od Airfix-a) tako I na razmah krila koji je kod hasegawe veci dok po liniji poklopca motora Airfix ispada kraci. Naravno ovo poredjenje I slike su "odokativnog" karaktera vise kao referenca za donosenje brze odluke (moje) da li je odstupanje veliko (prihvatljivo) ili ne.


Moja krajnja odluka je da sa ovim nedostatkom mogu da zivim, pogotovo kad saberem sve pozitivne strane ove makete, bolji kvalitet od ICM-a, mnostvo detalja I opcija u zavrsnom prikazu makete, odlicno uklapanje (doduse probano na "suvo") Licno mislim da necu korigovati ovaj nedostatak, pogotovo posle par zavrsenih maketa koje sam video na net-u I koje izgledaju vise nego ubedljivo I svih objavljenih komentara koje sam procitao I koji su vise nego pozitivni. Iskreno, kad se sve stavi na sto, da ne postoji problem sa kapotazom ova maketa bi po meni bila broj 1 (uvek se ogradjujem time da je ovo moje licno misljenje i utisak).

Izgled uradjene makete na AirfixTribute Forumu:


Na kraju, ovo jos jedan dokaz da Airfix postaje sve bolji I bolji, sa uvek privlacnim maketama, I ono sto je meni bitno, po prihvatljivim cenama.
Veliki pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

medico

lep prikaz makete sa poredjenjima  ! steta sto decale daju samo u jednoj verziji ?
Buduci da sam se u poslednjih par godina uglavnom presaltao na 1/48 pa i ne marim previse za 1/72 ali po meni te linije panela citave nove serije su malo dublje i sire , zanimljivo da njihov Spit. Mk.I u 1/48 ima panele istih 'gabarita'  :pilot sto je za tu razmeru ok ...

airsuba

Dobar i detaljan prikaz makete  :cheers

Voja se pozabavio maketom malo detaljnije i posle prvog 'negativnog' utiska koji smo svi imali ispalo je da je Airfix dosta dobar, odlično se uklapa sa crtežima koji su ranije rađeni direktno premeravajući originalnog Emila iz '41 koji se nalazi u Engleskoj. Mislim da je zaključak da su pogrešili u dužini tog poklopca motora prema kabini, dok je sam položaj kabine dobar (odnosno da je pogrešan kod Hasegawe, jer su japanci uradili netačne planove koje su onda koristili njihovi proizvođači maketa).

Slažem se da je Airfix prilično dobra i tačna maketa, uz to i jeftina, i da bez problema zaslužuje preporuku za kupovinu.

Goran A.

Malo pre sa pravio neka poklapanja u PS foto maketa vs. foto aviona, uzeo sam najmanje deformisane fotografije koje sam nasao i cini se da je kabina na maketi pomerena napred sto je izazvalo pomenuto skracenje u poklopcu.

Vertikalna linija sastava poklopca i trupa u visini usisnika kompresora je ta koja nije smela biti pomerana jer je uocljiva i gadja se sa korenom napadne ivice krila. Kako su je morali ostaviti gde jeste a zadrzati dimenziju citavog trupa, dobilo se skracenje poklopca.

Varijanta 1 (teza) - Resenje je dodavanje stirena na prednji otvor i isecanje zadnjeg zakosenog dela otvora kabine kako bi se otvor premestio malo nazad. Poklopac treba preseci na mestu iza malih otvora a pre uzlebljenja mitraljeza i produziti ga, nosni deo trupa iseci na tamo gde se spajaju reduktor i motor.

Varijanta 2 (najlaksa) - Ono sto bih ja uradio je da se zalepiti poklopac na trup, isece zajedno sa trupom i doda umetak od stirena. Ne dirati kabinu, nece se primetiti. Produzenje nosa ce opticki dovesti stvari gde treba, nema graviranja i ostalog.