Saab Viggen Airfix 1/72

Previous topic - Next topic

Gekon

Maketa radjena u toku ovog i nekoliko dana proslog meseca. Zao mi je sto nisam tih nekoliko prvih dana imao fotoaparat pa da slikam napola polomljen levi deo trupa.... ali evo o cemu se radi. Ovaj momak, koji je otisao u penziju 2005 u okvirima Svedskog vazduhoplovstva, kupljen je od strane mog burazera na nekoj pijaci, pre nekih 5-6 godina. U kutiji koju vidite iz prilozene fotografije. Ali maketa je pored skroz polomljenog levog dela trupa manjkala i sa kabinom (staklo), nosem, .... ove dve stvari smatram za ono "bez ovoga, 'ebo maketu", pilotom (redovno uz Airfix), poklopcima od stajnog trapa, delovima raketa, svim dekalima i ..... to je to. I pita burazer jel nisam pogresio, .... a platio je 50 din!!!! Ej bre.!! Kad je tako, .... kontaktiram ja Airfix, bla, bla, bla i ljudi poslase u roku od nedelju i polovicu dana sve sto je trebalo plus dva seta dekala, da se nadje ako nesto zeznem sa prvim setom. Uopste paznju nisam ni obracao na polomljen trup jer sam verovao u svoje isceliteljske moci. Stoga sam resio da momcinu vaskrsnem iz mrtvih (iako nije moj fah aviona). Videcete preko prilozenih fotografija.
Ukratko o maketi: Siromasna u kokpitu.... odmah to navedem, jer su kokpiti moji najveci izazovi. Poput drakena koji je bio moja druga maketa u zivotu kokpit se sastoji sedista, pilota i kabine.... konjec. To je to! Ali ajde, ovu maketu radim da bih je povratio, i malo obnovio i usavrsio tehniku izrade makete. Paneli su tu i tamo, moglo je i bolje. Stajni trap prost. Maketa je odlicna za neku dioramu ali i ne kao single izlozak. Ja bih je svrstao u kategoriju maketa na kojima moze da se trenira rukovanje airbrush-om, sto cu i ja raditi, cim se dokopam nekog kompresora, a ako dobijem popizditis mozda je i ponovo odradim cetkicom......
Odavde je sve pocelo, malo pre ove fotke postojalo je sredjivanje leve strane trupa (polomljenog), kao i dodavanje usisnika....



a da.... kutija.....


Nakon duzeg premisljanja odlucio sam se da ipak ne seckam plastiku radi eksponiranja flapsova. Znaci samo rokaj po sablonu.....



Malo sistemskog poliranja... op op op...



Na ovoj fotki se moze videti git linija kuda je bila pukotina od kompletno pukle plastike (od dorzalnog dela aviona ka dole sa zadnje strane prednjeg stabilizatora)


Jos malo poliranjac.....



Spajanje krila i trupa....



Dodavanje nosa..... plastika je svetlija u odnosu na boju iz kutije. Znaci druga serija :-)


Tu je i kabina, prednji deo.... cija izrada zahteva posebnu negu kod svih aviona, jer je uglavnom staticna i fixna..


Lagana obrada kabine.....


Sredjivanje kabine i nosa u isto vreme.... tj. farbanje nosa a poliranje kabine....



"A sada malo ona".... salim se malo sada detalji stajnog trapa......cisto da ne dosadim sa trupom...
Hromiranje delova koji treba da budu hromirani...




Gume...


Vazda odvratno bela boja......


Dadatak sivih nijansi.....


Prljanje felni .....


Finis trapnih delova. Ako me pitate za prljanje, efekta nauljanosti, maziva, korozije i ostalog, ja bih vrlo rado radio takvu maketu, ali uvek nesto zas**em. Uvek mi se cini da bih to sa airbrushom mnogo bolje postigao. Gledao sam ovde na forumu sta ljudi rade i ostao sam frapiran  :bravo

Bice toga jos, zato ne menjajte kanal.... :-) A kao i obicno svaki komentar dobro dodje :-) Nadam se da nisam preterao sa izlaganjem...

Gekon

#1
E sada u ovom postu cu jesti samo kuvano na vodi i posne kiflice ..... :-D Salim se.... ovde cu da iznesem fotke koje su finese u nekim prethodnim fotografijama, obrada oko kabine, montiran i ispoliran vertikalni stabilizator (rep) kao i donji deo trupa sa podvesnim tackama.....









A kako je to pre izgledalo....


To je to.... ovih dana nastavljam... " Do sledeceg susreta, zivi i zdravi bili" Svetolik, emisija Link!!

Paja

Ja ne vidim ni jednu sliku. Isko vazi i za temu o Hawku. :-\

Gekon

To se i ja pitam!! Ako se nesto ne desi u medju vremenu i prostoru bacicu link na drugi sajt... nema druge.... U stvari, uradicu to odmah.... medjutim. Photobucket mi prijavljuje neku gresku i neda mi sada da udjem u moj profil.... neda mi uopste na sajt da udjem..... Resicemo to nekako....

flanker

Slike se vide i rad je zanimljiv...s obzirom da je sam model siromašan detaljima... :uaaa

Jel Airfix Viggen jurišna varijanta? Ili je neki pogrešan mix sve tri varijante?
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

airsuba

Jel ćeš raditi urezivanje linija panela, 'obrisalo' ih se dosta od šmirglanja?
Pošto radiš Tamija gitom, možeš da koristiš tehniku njegovog skidanja tj. "šmirglanja" uz pomoć skidača za nokte i štapića za uši.
Nema oštećenja izvučenih panela ;)

Airfixov Vigen je stara maketa i predstavlja samo originalni prototip, te su dekale i dali u kutiji - za serijske verzije treba uzeti Hellerove makete.


Gekon

Quote from: flanker on 25-09-2012, 08:15:48
Slike se vide i rad je zanimljiv...s obzirom da je sam model siromašan detaljima... :uaaa

Jel Airfix Viggen jurišna varijanta? Ili je neki pogrešan mix sve tri varijante?
Ah Boze moj, nisu se sinoc videle jer su mi neki kolacici pobrljavili na on-line albumu. Pa sam to korigovao :-)
Ovako, varijante postoje, dve, u kojima moze da se radi kada je u pitanju naoruzanje. Jedna od opcija je Protiv-brodski (nazovimo ga bombarder) koji koristi RBS-15 (ali koliko sam ja skapirao neka ranija varijanta) - Protiv brodske rakete. Ova danasnja RBS moze da se ispaljuje i sa kopna - modifikovanih raketnih lansera, sa brodova, ... ma show! I jos pri tom nema krila poput ove starije varijante nego na trenutak fizionomski podseca malo na Harpun a malo i na tomahawk (AGM serije raketa).
Stara .... nova....


Druga opcija je koriscenje raketa. E sada ovde mali help, posto se ne razumem u naoruzanje Scandinavskih aviona. Mogucnost postavljanja tri rakete (valjda air-to-air) po jedna podvesna tacka na krilu i jedna na poziciji gde treba da stoji Fuel Tank. Rakete me podsecaju na rakete sa PVO sistema MIM 23 Hawk  ;)...... gornji red druga s levo.... ili druga s desno...... Ako su air-to-air onda je to neka presretacka varijanta.


A u osnovi cele ove price je
Quote from: Airsuba on 25-09-2012, 10:21:01
Jel ćeš raditi urezivanje linija panela, 'obrisalo' ih se dosta od šmirglanja?
Pošto radiš Tamija gitom, možeš da koristiš tehniku njegovog skidanja tj. "šmirglanja" uz pomoć skidača za nokte i štapića za uši.
Nema oštećenja izvučenih panela ;)

Airfixov Vigen je stara maketa i predstavlja samo originalni prototip, te su dekale i dali u kutiji - za serijske verzije treba uzeti Hellerove makete.


... upravo to. To sam i ja isceprkao. U pitanju su prototipovi i numerisani su kao -1 i kao -2. Mala razlika je u dekalu kod usisnika ali je vidna u boji nosine. -1 ima crn nos (moj rad) a -2 ima siv. Tako da kada su u pitanju prototipovi... ako bi muljao sa ovim dekalima po PS-u ne bi trebalo da stavljam naoruzanje.



.... jos nesto..... ceprkao sam dosta, i pronalazio sam na netu svakakve varijante i verzije ovog aviona od kada je usao u zvanicnu primenu, ali nigde se konkretno ne spominje ovaj tip rakete za koje sam pitao gore. Help. A ima tu jos jedna dilema, ali o njoj cu posle.....

Gekon

Evo jedan dobar link
http://www.airvectors.net/avvig.html

i da.... zaboravih, ako mora i ako se tako zahteva, onda cu da izrezujem konture na modelu, mada ne znam koliko cu to uspeti jer sam to vrlo retko radio.... Hvala za savet  :D

airsuba

nemora ništa da se urezuje, jedino nije lepo ako si pola panela poskidao a pola nisi ovih što su u 'pozitivu'...

Raketa za koju pitaš bi trebalo da je švedski licencni AIM-26 Falcon - švedska oznaka je Rb 27.... nisam siguran jel su ih Vigeni uopšte nosili, nabavljene su nove licence za njih, Sidewinder i posle Skyflash

Gekon

Quote from: Airsuba on 25-09-2012, 19:55:18
nemora ništa da se urezuje, jedino nije lepo ako si pola panela poskidao a pola nisi ovih što su u 'pozitivu'...

Raketa za koju pitaš bi trebalo da je švedski licencni AIM-26 Falcon - švedska oznaka je Rb 27.... nisam siguran jel su ih Vigeni uopšte nosili, nabavljene su nove licence za njih, Sidewinder i posle Skyflash
Onda cemo da urezujemo  ;)
Ove dve varijante su mi poznate i cesto idu uz Grippen. Ali ova mi je zaista bila cudna, Rb 27. Bilo kako bilo, planirao sam da avion predstavim kao penzionera, na nekoj stajanci, prototip bez naoruzanja, sa onom oronulom penzionerskom bojom  ;D
A kad smo kod boje.... to je problem koji sam pomenuo gore, slozices se, i slozicete se da boja koja se forsira za ovu maketu Silver, po svim ovim fotkama, kao i ona koju sam postavio (avioni u letu) ne vuce mi ni malo na Silver vec na neku Light varijantu sive??? Any help!

Gekon

Evo, ako se to tako radi, pesaka, primitivno, igla, malo skalpel, malo smirgla, boja radi efekta i to je to. Ona igla (pitu cev) na vertikalnom stabilizatoru se malkice zakrenula zbog stanjivanja jer prethodno je bila kao debela motka, neproporcionalno za takav detalj.






Usput pitao sam za savet oko osnovne boje. Nelogicno mije da boja bude silver chrome kako se navodi u shemi, a po fotkama i izvorima meni to deluje kao neka light varijanta sive. Npr Humbrol 127, sattin 129, 40 ili neka od tih kombinacija....??? Hvala!

Goran A.

Odaberi neki aluminijum ili samo silver pa vidi sta ti vise odgovara, nisu bili sivi tada, nesto kasnije jesu.

Gekon

Oket. Pretpostavljam s obzirom da cu da radim bas prototip a drzimo se autenticnosti  :super Hvala!

Gekon

Priprema za moleraj....





Moleraj......







Ovo je tek prva faza..... a posle ide hoblovanje..... :deadhorse

sezan

AUUU kolko posla! I ja radim nekog MAtboxovog i nije mnogo bolji sem sto je u negativu ali isto ima posla da se smrznes.

Svaka cast na trudu,retko ko sme da se uhvati za ove krseve...
:cheers

"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA