1:72 Heller IaI Dagger

Previous topic - Next topic

dragan_mig31

Da da na to sam mislio oko panele.Njihova sirina.Ali maketa nije prepak kako znam.TO ti je skroz novi kalup.High planes models je bila multimedia short run maketa a ovo je skroz novi kaklup brizgana plastika.

Goran A.

#16
High planes je originalni proizvodjac a PJ pakuje njihovu plastiku sa dodacima rezina, itd.

http://www.network54.com/Forum/219149/thread/1273922262/High+Planes+Models+new+Mirage+III+tooling+%28plastic+injected%29

dragan_mig31

MIslio sam na to da postoje 2 verzije mirage III familije sa HIGHPLANES modelsa.Imaju stariji short run a ovo je new tool mirage III :) nismo se razumeli bas naj naj :)

http://www.rollmodels.net/nreviews/airplanes/72highmirage/mirage.php

Goran A.

HP je ranije proizvodio bas teski short run, puno flesa i ostalog ali se za njih kaze da su radili najtacnije Miraze plus puno varijanti koje ne pravi niko.

dragan_mig31

Tacno.Jedan od onih ranijih miraza sam video uzivo pre nekoliko godina.Nije bas pocetnicka maketa ali moglo bi se sve to lepo uraditi.A uz to rade i cheetah u nekoliko verzije nesher,dager, i jos nekoliko izvornih verzija miraza.

Goran A.

Tesko se nabavljaju, Hellera ovde ima u ponudi i po raznim stekovima pa je to mozda najlaksa i najjevtinija varijanta za budzenje, ono sto mu mnimalno treba je rezinski kokpit sa sedistem pa cak i da panelizacija ostane u pozitivu. Mozda samo dobro sediste jer se ono najvise i vidi, ostatak kabine da se lepo ofarba plus neki detalj i odlican je. Mislim da se tu jedino nude rezervoari od 1700 litara koji mu bas dobro stoje pa mu naoruzanje i ne treba.

dragan_mig31

ja cu da stavim one manje supersonicne rezervoare od 800 ili tako nesto litara.Planiram da doradim nekoliko nosaca za bombe i rakete.Ipak je ovo ratna ptica :)

Goran A.

Vodi racuna da supersonicni tankovi koje imas u kutiji, ne odgovaraju. Treba ti izraelska varijanta sa stabilizatorima, mozes da doradis one koje imas. Daggerovi RPK takodje nisu isti i imaju samo dve podvesne tacke dok RPK za IIIEA varijantu imaju cetiri podvesne tacke. Nisu ih mesali u upotrebi.

Ako radis bas ratnu pticu, nemas bas veliki izbor za bombe, cetiri maksimalno. Dve na centralni i po jedna na zadnje podtrupne nosace. Imas i varijantu od tri tanka od 1300 litara i ukupno dve bombe. Snimci na kojima lete sa supersonicnim tankovima su najverovatnije predratni ili sam pocetak tenzija pre dolaska Britanaca.

Mislim da nisu nosili rakete tokom rata. Ima jedna slika sa Safrirom, pitanje je da li se uklapa u datume.

dragan_mig31

#23
Koliko sam ja video imaju oni neki nabudzeni supersonicni koje su nosili za vreme rata a na njih se mogu montirati po 2 bombe od 100 kg.Mozda i to uradim ali jos neznam dali cu imati vremena za tako nesto.Planirao sam 2 tankova + 4 bombe 2 na centralni i po jedna na podtrupne nosace + mozda 2 safrira ali jos neznam videcemo to uskoro.supersonicni sam planirao da doradim sa te stabilizatore koje pominjas.Inace radim masinu sa oznakom c-415

Evo nekoliko ratne fotografije koje sam nasao na netu

Na prvoj nosi shafrir 2 ili 3






Goran A.

#24
Srednja slika je ratna, ostale dve nisu. Taj supersonicnii tank nije nabudzen vec fabricki, nose ga i Kfirovi a pre njih Nesheri, postoji varijanta sa dve podvesne tacke i bez njih. Nisu ih nosili u sukobu zato sto je britanska flota bila na krajnjem radijusu, ni forsaz nisu smeli da koriste kako ne bi ostali bez goriva. Da ne pominjem let na izuzetno malim visinama.

Nesto slicno imaju Francuzi za III/5/50 ali ima cetiri podvesne tacke i konusni vrh, bez stabilizatora na repu i zove se RPK, dok je obican supersonicni tank ozivalan na vrhu. Kod Argentinaca ih mozes videti na IIIEA 


Na ovoj slici se vide kolica sa Shafrirom, aerodrom San Julian.

http://4.bp.blogspot.com/-VMJz3nW1g6g/T5y0l-k0jcI/AAAAAAAAAmI/-M_sWoWTLE0/s1600/AVIONES+LISTO+SAN+JULIAN+.jpg


Veoma retka slika ratnog Daggera sa Shafrirom.

http://img44.imagevenue.com/aAfkjfp01fo1i-30692/loc931/14526_Mirage_Dagger_38_122_931lo.jpg

dragan_mig31

A ja sve mislio da je to neka lokalna ili bar jevrejska modifikacija.Nisam znao da su francuzi to nosili(nisam video slike dosad).Onda sta ti kazes 2 ona veca tankova + 4 bome + 2 shafrira ili ovi manji supersonicni?Gledam one bombe jel to m-117?one stare americke?Jos spremam maketu za farbu i nisam napravio one nosace za naoruzanje tako da imam jos vremena dok ne odlucim sta cu definitivno da okacim na maketi.

p.s. na poslu sam tako da nemogu da okacim jos slike koje imam na hdd kdo kuce.

Goran A.

Nosili su Mk-82, BRP-250 i MK-17 i to sa tankovima od 1300 litara pa biraj. Oni od 1700 su iskljucivo za prelete i korisceni su u vreme razmestanja Daggera na cetiri aerodroma u Argentini. Shafrir mozes da stavis opciono, bilo ih je po aerodromima i pored aviona kako sto si video na slici, mada nema slike aviona sa raketama na poletanju ili u vazduhu u vreme dejstava.

dragan_mig31

Najverovatnije cu MK-82 jer ove druge nemogu da nadjem ili nemam u steku.

Goran A.

Podtrupni centralni nosac za bombe je specifican, ako stavljas Mk 82 pogledaj prvo na slikama, ima otvor u prednjem delu.

sezan

#29
DAgger  je ustvari  "pobosljsani" NESHER i argentinici su imali 40 ak komada.  Dosta su korisceni za vreme Folklandskih ratova i baza im je bila upravo pomenuti aerodrom Puerto San Julijan.
Nosili su te velike tankove zbog malog radijusa leta koji su inače imali i koji ima je i glavna mana ,kao i nemogućnost dopune u vazduhu...To su Englezi prilično koristili pa su ih i obarali Sea Harijeri i po nekim podatcima ,ako se dobro secam zbrisali četvrtinu ukupnog broja.  Svakako jedan od omiljenih aparata Argentinskih pilota.





Ovbo sam uspeo da nadjem kod mene...eve ti..
:cheers
Samo napred..
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA