Stearman Kaydet Revell 1/72

Previous topic - Next topic

maestro

Hristos se rodi!
Evo me sa još jednom maketom, pored gomile započetih  :)
U pitanju je Stearman Kaydet od Revela, razmera 1/72.

U današnjem postu ću vam samo predstaviti delove, a sa radom krećem tek prekosutra, pošto sutra slavim.
Evo delova:

Zaista ih ima malo. budući da mi je ovo prva maketa dvokrilca, i uz to prva maketa koja nije "vojna", mislim da će mi trebati vaša pomoć.
Delovi su sasvim OK, jedina zamerka ide na tonu fleša, koji nije poštedeo ni stakliće.


Kokpit je go k'o daska:

A ni sedišta nisu bolja:

Motor nije loš, ali nije ni prvoklasan moraću da raduckam oko njega u samogradnji.

Ruku na srce, to neće biti teško (pu, pu, da ne ureknem ;) ) za Pratt & Whitney R-985 ima gomila slika na netu.
Neprijatno sam iznenađen količinom pin markova na točkovima:


Ali ništa što šmirgla ne može da sredi.
Dekali i shema bojadisanja:

Priznajem, nervira me malo ova žuta, ali biće to osveženje međ' avionima u maskirnim shemama koji dominiraju na mojoj polici.
Nisam odoleo, morao sam da proverim kako pasuje na suvo:

Nije loše...
Do sledećeg posta, a do tada pozdrav!
Živeli!  :violin

Warhawk

Unutra možeš vrlo lako napraviti ramove sa strane od višeslojne Tamiya trake, čisto jer su otvori malo veći pa će se videti.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'


maestro

@warhwak, tako nešto sam i ja mislio samo od obične krep trake
@medico, video sam ovaj rad ranije, na prednje sedište je stavljen rezervoar za "hemiju" pretpostavljam, ali ipak ne bih radio avion za zaprašivanje useva.

Sandman

Cherny je takođe prošle godine uradio jednog sa našim oznakama.


komoras

Quote from: maestro on 08-01-2013, 16:53:49
@warhwak, tako nešto sam i ja mislio samo od obične krep trake
@medico, video sam ovaj rad ranije, na prednje sedište je stavljen rezervoar za "hemiju" pretpostavljam, ali ipak ne bih radio avion za zaprašivanje useva.

samo prekopiraj unutrašnjost kokpita x2 :)

ako ti se ne svidja žuta varijanta, interesatno je da je ovaj avion upotrebljavan u filmu "Independence Day" http://www.imdb.com/title/tt0116629/

u ovom filmu je avion skroz crvene boje bez ikakvih oznaka i interesantno je da je po originalnom scenariju, pri kraju filma kada obaraju svemirski brod uletanjem aviona F/A-18 u smrtonosni zrak, zapravo trebao da bude ovaj avion sa okačenom raketom na krilu
tako da možeš da radiš i ovu varijantu ako želiš, iako je u pitanju avion za zaprašivanje :)
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Warhawk

Quote from: maestro on 08-01-2013, 16:53:49
@warhwak, tako nešto sam i ja mislio samo od obične krep trake

Trake stavi iz više slojeva, ipak je to metalni ram, debljina se baš vidi.
U jednom pravcu čak možeš i deblje (ako je npr imao jače te vertikalne), samo uzmeš par slojeva trake više
BTW, lakše je zalepiti odmah više slojeva jedan na drugi pa iseći na širinu rama, ispada pravilnije. Posle možeš sa strane zaliti superlepkom da se ne listaju kasnije...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

drakii

Jedna od najsladjih maketa Rewella, radio sam ga preneshto vishe od 40 godina, vrlo solidna maketa, nadam se da kalup nije izdrndan, samo napred, laka maketa za rad i lepo avionche, a tek sa nashim oznakama, dodushe nekada nashim, lepo uradsjen efekt platna, a nostalgijo , nostalgijo, napred i pozdrav

maestro

#8
Radilo se...   :zvizduc
Prvo sam simulirao ramove jednim slojem krep-trake:


Onda mi se učinilo da nije dobro, pa dodam još jedan sloj (ili dva, ni sam nisam siguran) i sada to izgleda ovako:





Po meni, mnogo bolje. Takođe sam u samogradnji napravio pod i palice, kojih kao ni instrument-tabli u kitu nema. Ali zato su tu dva pilota koji bi verovatno trebalo da prikriju nedostatak istih:

Dabome, biće tu još posla i detaljisanja. Još da smislim kako da ubacim instrument tablu od 109ke i dupliram je  :o (u šteku imam samo jednu...), ubacim sedišta sa pojasevima, pa da zatvaram trup.  :pilot
@drakii - kit je možda vremešan, ali su dekali novijeg datuma:

Pozz do sledećeg posta.  :violin

Warhawk

Još pojasevi na sedištima i taman dosta za tu veličinu otvora na trupu. Odličan rad na tim ramovima...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

maestro

Instrument table odrađene od "pločice" koja na Zvezdinim ramovima sa delovima pokazuje broj dela. Mislim da ne mogu da objasnim, pa evo slika:

Savršeno se uklapa.
Naravno, bilo je pokušaja da se urade udubljenja koja bi predstavljala instrumente.
Pokušaj 1#:

Rađeno usijanom iglom malog promera.


Pokušaj 2#:

Rađen "klasičnom" iglom.

Štos je da se nacentrira, lagano pritiska i vrti levo-desno. Naravno, ovo nije nikakvo otkrivanje tople vode, već moje zapažanje.
Poređenje:

Da, 2# je OK, bar meni.
Radilo se i na zidovima kabine i podu, tek da ne bude baš prazno:



Elem, imam problem-pogubio sam sedišta  :deadhorse :deadhorse
Tako da, ukoliko ima neko voljan da proda/pokloni, kontakt preko PM. U obzir dolaze sedišta WW1 i WW2 aviona, poželjno dva komada.

airsuba

Sedišta je lako napraviti, isečeš i spojiš dva komadića stirena, naslon malo zaobliš gore, dodaš dva trouglića sa strane i gotovo... to sve dva puta  :D

Stearmani detaljno - http://www.ratomodeling.com/references/N2S/index.html

Slika sedišta, imaš još na linku gore.


Warhawk

Na tablu se mogu doddati i cajgeri - relativno lako za izradu
link

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

maestro

#13
Minimalan update, dodati cajgeri i kokpit obojen. Boju sam mešao prema fotkama kolefe sa OMF foruma, ali u  poređenju sa slikama kokpita američkih aviona vidim da bi trebalo da bude dosta svetlije (zinc green chromate?). Inače, boja je mix Rev. i Hu boja. slikano je dok je boja friška, pa se sjaji... Sad valja poraditi na motoru.
Što se sedišta tiče imam 2 izbora: da pravim od stirena koji bih morao da naručim ili da naručim iz MHOBBY ovaj set: TLR72044 sa http://www.spektar-mhobby.com/index.php?option=com_content&view=article&id=19&catid=3 U oba slučaja bih morao nešto da naručim...



Warhawk

Cajgere nemoj ostaviti u boji bakra, oboj ih u npr sivu ili koju su već bili na slikama...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'