German Submarine type XXIII, ICM 1/144

Previous topic - Next topic

Janjic

Dobro veče svima!

Evo me malo i u ovim vodama. Nakon Ju-52 napravio sam malu pauzu i 03.01.2013. uzeo da radim ovu podmrnicu. Ja sam dosta tražio, gledao i čitao o ovoj maketi. Uglavnom nije neka "pljačka"! Da bi se dobio predloženi tip tj aparat koji daje ICM u svojoj maloj sastavnici U-2322, mora se dosta kitati i bušiti novih rupa! Uglavnom, čitajući i  tražeći materijal ja sam (na osnovu stranih foruma, ali nisam siguran da li su podatci tačni) došao do zaključka da je ovaj izgled i raspored rupa na mostu i trupu podmornice bliži aparatu U-2321, ali me nemojte držati za riječ!

Što sam više gledao slike i tražio neke podatke, sve mi se manje radila podmornica! Tako da sam odlučio da pravim kako je dato, a vi ako mislite da to nije to, neka ide među what if! Kad dođe red da joj stavim oznake, tad ću početi da se "sekiram"  ;)

Evo i par slika uz neki komentar.

Radi se o ovoj maketi


Sadržaj kutije


E sad. Ja sam mislio da nemam živce, ali sam pogriješio! Znam da nisu idealne, ali vjerujte da sam j ai više nego zadovoljan!







Kao što vidite ja sam izbušio sve što se moglo izbušiti na lijevoj strani podmornice!

Vjerujte da ovo uopšte nije lako i da je strašno monotono! Znam da nema smisla ovako nešto raditi na maketi 1/144 i da se mnogo toga neće vidjeti, ali ja sam naletio na par dobro urađenih u 1/72, pa sam morao da kopiram neke naše kolege. Ubaciću i neku unutrašnjost koj ase uopšte neće vidjeti! Glupost?! Da, definitivno!

Evo šta sam koristio od "alata"


Pošto imam nekih obaveza, mislim da će desna strana biti gotova za nekih 20-ak dana!

Eto tako.

Pozdrav,
Mladen!
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Evo nastavka. Uradio sam panele na mostu a naprijed sam dodao sonar. Nije još gotova lijeva strana, ima još par stvari.

凸(¬‿¬)凸

Janjic

#2
Dobro veče kolege.

Još malo dorada na mostu podmornice.

Dodao sam rukohvat koji ide oko mosta. Bilo je pipkavo, ali može se! Rukohvat sam napravio od razvčenog dijela grane. Prvo sam izbušio rupe za "nosače" a onda dodavao sve redom



A ovo je pokušaj da se napravi homemade eceraj ;D. Možda su vrata ostala malo deblja, ali nema veze



Mislim da je to sve što se tiče lijeve strane podmornice. Ako imate nekih sugestija molim da napišete  ;)

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Starac sa planine

Quote from: Janjic on 16-01-2013, 22:55:29
Ubaciću i neku unutrašnjost koj ase uopšte neće vidjeti! Glupost?! Da, definitivno!


Nije glupo uopšte, jer (možda je sad glupo ovo što pišem) kad budeš izbušio i desnu stranu, hteo-ne hteo, kroz te rupe ima da se providi skroz, a podmornica ipak nije toliko šuplja...
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

Goran A.

Ima jos par otvora da malo sredis, steta je kad si vec ulozio toliki trud.

Janjic

Dobro veče svima i hvala na javljanju i komentarima.
Neke otore sam sredio, mada ima toga još. Što se tiče količine rupa, sve je zavisilo od "aparata". Neke su imale manje, a neke više rupa. Neću da kažem da je moja ok i da je ispravna  :cheers

Desna strana izbušena, paneli urezani, postavljeni sonari, vrata ali ne i rukohvat. Njega ću na ovoj strani zadnjeg jer sam onaj na lijevoj strani polomio par puta.



E pošto kopiram jednog kolegu sa dojče foruma (ja i "lijepi" njemači jezik nebo i zemlja) nisam 100% siguran, ali mislim da je ovo pumpa koja izbacuje višak vode, ali me ispravite ako griješim





Merdevine koje vode ka mostu



Ovo sam zamislio kao dio ispod koeg se nalazi sve u podmornici...



...i na njega ću lijepiti ovo



a to bi sve trebalo da izgleda ovako kad dođem do faze spajanja polutki



napravio sam i kutije za signalna svijetla



Naravano trebam ih još malo doraditi prije farbanja.

Svi otvori, na obje polutke su završeni



Na ovom radu sigurno ima stvari kojih nije bilo na pravoj podmornici, ali to meni nije bitno jer baš uživam radeći oko ove ljepotice ;). Kao i uvijek kritike, komentari, pitanja.... su dobrodošli!

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

airsuba

bas fino napreduje, dosta detalja za ovakvu stvar  :D

Janjic

Dobro veče.

Hvala Airsuba ;)

Evo malog nastavka. Iznutra, na otovre (bez mosta) sam naljepio komade plastike koje sam ofarbao u crno. Na slikama se teško vidi, ali je maketa dobila na "dubini" na mjestima gdje su rupe.



Za pod sam uzeo plastiku od pakovanja tablete. Pošto ICM nije poradi na tom detalju, morao sam ja



Na mostu sam postavio i drvene letvice napravljene od palidrvca šibice. Mislim da su malo predimenzionirane u odnosu na veličinu makete, ali sad je gotovo.



Unutrašnjost gotova i ofarbana u RLM 76



Nakoj spajanja polutki nanesen git



Prajmer je pkazao da sam prvi put u svojoj maketarskoj karijeri, konačno sastavio maketu koju nema potrebe popavljati na spojevima!



Ovo sam dobio sa postavljanjem plastičnih dijelova u unutrašnjost makete. Meni se ovako više sviđa nego da je šuplja na sve strane!



Odlučio sam da napravim i rukohvate na mostu. Patnja! Dva sata je bilo povuci-potegni, ali sam na kraju nešto sfušerio



Toliko za ovaj put!

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Dobro veče svima  :cheers

Nešto sam radio pa da vam pokažem  ;)

Stepenice na tornju sam uradio od razvučenog rama. Bilo je tu nekoliko pokušaja i isto toliko loše urađenih stepenica! Na kraju bio zadovoljan s ovim. Znam da nisu idealne, ali mogu proći.



Od drvenog štapića sladoleda napravio sam "stazu" na tijelu podmornice. Morao sam dobro da ga zbrusim i da ga dovedem na "prave" mjere. Bojeno je kombinacijom vodenih boja (smeđa, žuta i narančasta) da bih dobio zadovoljavajuću boju drveta. Pokušao sam i da dočaram uticaj slane vode i gaženja. Lakirao sam Prontom a wash je rađen temperom.



Bojenje završeno i veoma sam zadovoljan, baš me služila sreća! Po savjetu jednog kolege sa drugog foruma gornji dio podmornice je obojen u RLM 76 (ModelMaster)a donji u Revell 78 sa dodatkom bijele (odnos 5/1)



Uradio sam i stubove za rukohvate na "stazi"



Eto toliko za ovaj put!

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Dobar dan svima.

Nešto sam radio i pokvario po da vam pokažem   :naughty

Pitao sam se kad ću nešto zeznuti na ovoj maketi i ispostavilo se da će to biti kad budem radio oko dekala, tj oko zastave. Uglavnom, nema je više. Ako ima neka dobra duša slučajno ima u višku zastavu Njemačke ratne mornarice u 1/144, rado ću pristati na neko mjenjanje i tako to. Hvala.

Oznake na ovoj podmornici sam mjenjao milion puta u glavi. Na kraju sam se odlučio za ove. Na slici koju sam našao na netu, oznake su rađene ručno, bez neke šeme, pa sam i ja odradio tankim kistom. Možda i griješim, ali mi se tako čini. No to i nije bitno, jer nemam ni poštene fotografije iste ove podmornice što se tiče detalja. Vjerujem da rupe na mojoj maketi i podmornici koja je postojala, te neki drugi detalji, nemaju veze jedno s drugim. Možda je ovo i prvi what if u mojoj maketarskoj karijeri   :super. Dodao sam sve detalje, koji dođu u setu, na most podmornice a napravio sam i mali dvogled.



Koristio sam se i uljanim slikarskim bojama da malo dočaram uticaj mora i vremenskih prilika na podmornicu. Dok sam to radio polomio sam dva stalka na drvenom dijelu za hodanje i rukohvate na obje strane podmornice. To ću sve lako da popravim, tako da se nisam mnogo nervirao. Mislim da ću prmijeniti i ove dvije visoke antene na bočnim stranama mosta.



Na slikama se slabije vidi kako je to sve ispalo, ali uživo izgleda lijepo i taman.
Sad će ići hrđa, wash, lakiranje i tako to.

Ako neko ima neki prijedlog kako da ostarim propeler neka piše, jer ja stvarno nemam ideju!

Eto tako.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸