Spitfire MkXII 1/48 Airfix

Previous topic - Next topic

Pedja

Pocinjem sa radom na ovoj maketi,nadam se i jos dosta njih u sledecoj godini.
Sam sa sobom sam napravio neku vrstu kampanje u kojoj cu pokusati da sastavim sto vise Spitfire-a u 1/48 i tako obogatim svoju skromnu kolekciju istih (jedna maketa ICM 1/48 Spitfire MkIXc).
O samoj maketi,jedan u nizu novih Airfix proizvoda, korektna tacnost i nivo detalja,nema se sta prigovoriti,instrument tabla data sa reljefnim panelima i po meni nedostaje dekal sa instrumentima. Jos jedno cudno resenje je otvoren poklopac kabine odliven zajedno sa staklom kabine iza pilota?
Videcemo kako ce se pokazati u radu...

Za sam pocetak delovi kabine i trup sastvaljen na suvo,dodati riveti na donjaci.Koristim Trumpeter riveter i definitivno nije kvalitetno resenje,no dok ne napravim/nabavim novi, koristice.

l




PS Odavno nisam radio sa Photobucket-om, ne vidim opciju da se kopiraju samo linkovi ka galeriji u obliku thumbnail-ova,moze li mi neko pomoci kako to izvesti?

matilda

dobar spit, lepo mi izgleda ovako "na suvo"
polako , pa da vidimo kako ce da ispadne...
a photobucket... http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,198.0.html

stevan

Pedja

Nastavak radova. Maketa je dosta dobra i uklapa se bez vecih problema,jedino problematicno mesto je otvrorena kabina. i pored toga resio sam da radim otvoreni Spitfire.

Izbuseni ramovi na koje se "kaci" sediste,mislim da je ovako efektnije..



Osnovna boja za kabinu je HUMBROL 78,na mestu sgde sam skinuo vrata za ulazak u kabinu proleteo mi je skalpel i solidno ostetio plastiku,ostaje tako jer se na zavrsenoj kabini taj deo nece videti.



Prvi sloj pronto-a . Slede detalji osnovnom bojom. Crevo za kiseonik dodato od bakarne zice.

 

Wash uljanom bojom,kombinacije crne , braon i zelene koje sam imao.Pojasevi "EXTRATECH".



Sastavljanje i konacno sklapanje trupa.definitivno se brazda odbeglog skalpela ne vidi :super


airsuba

Fino Peđa, dobro je Airfix uradio kabinu, taman koliko treba.
Taj poklopac kabine u otvorenom položaju im je vrlo zanimljiva ideja, video sam na netu odlično i vrlo realno urađene.

Probaj sledeći put kad ovako nešto izrezuješ da prvo koristiš iglu i sa njom lagano proteraš par puta da se naprave dublji a tanki prorezi, pa onda dovrši sa kontra stranom sečiva. Neuporedivo je lakše, preciznije i bezbednije  :)

Pedja

Sastavljen trup i krila,problemi na spojevima,



Maskirana kabina i postavljena "na suvo",lepa `tica...

 

Prajmer,malo presshading-a, traka na trupu boje "sky"...



pocetak farbanja donjih povrsina,panel po panel,doziram boju i na taj nacin preshading dodje do izrazaja..



Radi se dalje,nadam se kraju uskoro.

PS: problemi sa Photobucketom i dalje postoje,iako u user setings,albums odcekiram "link back to albums" i dalje klikom na "thumb" ulazi u slike direktno na Photobucket,neki predlog resenje?

Trubačev riveter je smeče. Malko pomaže ako ga modificiraš kao ja:





Ovako imaš malko više slobode. Kinja koji ga je dizajnirao nije imao 3 čiste šta radi. Na sreču sam prošle godine od nekog Mađara kupio pravi riveter ;)

Josip

neb

Quote from: JŽ on 29-01-2013, 09:15:03
Trubačev riveter je smeče.

Potpuno se slazem. Nakon samo jedne odradjene makete meni se desilo da se tockic sa secivom urezao u osovinu koja prolazi kroz ovaj sestougaonik tako da se sad u opste ne okrece oko centra. Da bar osovina nije sestougaona/plasticna mogla bi da se zameni - ovako ostali su mi samo nozici i treba da vidim kako da ih iskoristim na nekom drzacu iz kucne radinosti.

Pedja

Uradio sam i ja modifikaciju,isekao sam delove plastike koji sprecavaju da se vidi pravac kretanja i dodatno sam izbrusio nožiće kako bi ostavljali trag riveta odnosno tačkice a ne linije,na sledećem spitfajeru ću ih nadam se primeniti,inače kako vidim Eduard je najavio svoj novi MkIx sa kompletnim rivetima već uradjenim,nisam ni na jednom spitfajeru to video do sada.

Pedja

Pocelo farbanje, prvo crne trake na krilima,koje kasnije ce se ispostaviti nisu bas ispale sjajno,a nakon toga siva ,koriscena Model master RAF ocean grey. Malo slika...



Danas maskirao kamflazu, i krenulo je dosta traljavo. Skinuo maske ,isekao ,onda se ispostavilo da ce to tesko ici sa papirom,pa koristio UHU koji je bio pri kraju,pa onda iskoristio i neki Blue tack, koji je odavno otpisan za bilo kakve radove na maketama,ali eto u nedostaku boljeg posluzilo je.Uglavnom krenuo u farbanje druge boje ,cinilo se ,sa neizvesnim ishodom...



Krajnji rezultat, nakon skidanja maski i nije toliko los,kako sam ocekivao ,odlican. Zelena Model master Us Dark green B-52 (izbrisao se Fs sa etikete).



Ostaje zuta za napadnu ivicu krila,lakiranje i dekali,nadam se da uskoro zavrsavam.

pozdrav.

KuKLiNsKi

ljepo izgleda =)   al mi tako smješno izgledaju ti spitfajeri sa odrezanim krilima...  ;D

Pedja

Jesu malo, kao da im nesto fali. I ja sam dugo smatrao da su, recimo, samo Spitfajeri sa merlin motorima izgledaju ok,dok su mi ovi Grifoni izgledali kao budzevina sa dodacima na poklopcu motora.Medjutim gledajuci malo ,promenio sam misljenje, i pored tih "guka" mnogo im je lepsa linija i elegantniji su od ovih sa Merlin motorima,ovo pogotovu vazi za varijante Mk22 i slicne sa "kapljicastim" poklopcem kabine.

Goran A.

Zar nisu kasnije devetke te koje su najelegantnije?

Pedja

Nastavak radova i privodjenje kraju, pronto,dekali,pronto,wash....otprilike kako ide redosled radnji...










... i naravno problem, tanak ili nikakav sloj pronta koji nije uspeo da zastiti farbu od razredjivaca...



U zdravlje.



KuKLiNsKi

jako m ise sviđa
al mi još uvjek fali 15% krila  ;D  :lol