Сиријски Т-72AV

Previous topic - Next topic

Aki

Ја се укуључујем у кампању са Сиријским Т-72М1, из грађанског рата који тренутно траје у овој земљи.
Првобитна замисао је била да радим конверзију у Т-72AV, које користи републиканска гарда, али сам то оставио за други пут због комплексности конверзије.
Користићу тамијину макету која је фантастична у сваком погледу, сем куполе. Наиме тамија је базирала своју макету на бившем ДДР тенку, који је био хибриди тела Т-72М1 и куполе Т-72М, и само 20-так комада их је направљено, и сви су испоручени ДДР-у. Тако да ћу куполу дорађивати, а можда и гусенице заменим трумпетеровим.





Тамијина купола






Ја сам је дорадио са милипутом, и уз помођ дремела(Хвала колеги Mikoyan29 за дремел  :mjetal), тако да је сад добила карактеристичну контуру куполе Т-72.






Биће ту још обрађивања куполе, поготов ивица, јер су оне најкритичније.

KuKLiNsKi

ako ste me dobro natrenirali s ovom čirilicom onda če ovo bit sirijski tenkić?  :) 
smješno izgleda kupola ovako popravljenog oblika dok je gola bez kutija i svega  :D
gusjenice če bit iz kutije ili?

Jadgkommando

Odlichan izbor Aki!

Nego taj 251 ausführung B na prvoj fotograhiji lepo da otudjis meni? (na Pm daj ponudu) :-)

Pozdrav!

airsuba

Atraktivno i aktuelno  :cheers

Aki, baci pogled na link koji sam kačio u 'referencama', ima dosta dobrih i kvalitetnih probranih slika - prepuno je ideja za realni prikaz stanja!

Messerschmitt

Одлична тема! Ако ухватим времена и ја ћу урадити једног али у 1/72...

Aki

Quote from: KuKLiNsKi on 09-02-2013, 15:47:53
ako ste me dobro natrenirali s ovom čirilicom onda če ovo bit sirijski tenkić?  :) 
smješno izgleda kupola ovako popravljenog oblika dok je gola bez kutija i svega  :D
gusjenice če bit iz kutije ili?

Добро су разумео, биће Сиријски, а гусенице ћу вероватно заменити трумпетеровим, које су ми остале од Т-62  :)

Quote from: Airsuba on 09-02-2013, 16:03:29
Atraktivno i aktuelno  :cheers

Aki, baci pogled na link koji sam kačio u 'referencama', ima dosta dobrih i kvalitetnih probranih slika - prepuno je ideja za realni prikaz stanja!

Знам тај линк, качили су фантастичне слике још кад је био рат у Либији, а сад избацују свашта и из Сирије. Те слике су ми најбоље референце!

Quote from: Dusan L on 09-02-2013, 16:03:05
Odlichan izbor Aki!

Nego taj 251 ausführung B na prvoj fotograhiji lepo da otudjis meni? (na Pm daj ponudu) :-)

Pozdrav!

Радо Дуле, али није мој, радим га по поруџбини  :-)

Quote from: Messerschmitt on 09-02-2013, 16:14:03
Одлична тема! Ако ухватим времена и ја ћу урадити једног али у 1/72...


Било би фино видети неки и у 1/72. Само обрати пажњу, ревелова макета има погрешну куполу као и тамија  :jok

Messerschmitt

То ме и мучи. Тешко да ћу ухватити времена да уопште и радим нешто тако да вероватно нећу ништа радити око куполе, таква је - каква је  :(

airsuba

u 72 se to mnogo manje vidi, pogotovo jer ima dosta dodatka po njoj pa se 'sakrije'.... imam T-72 od Revella kao i M-84 od ACEa, stvarno su male razlike - ko hoće to može eventualno sa par listića stirena i gitom da dotera

yogi

Quote from: Airsuba on 09-02-2013, 21:17:58
u 72 se to mnogo manje vidi, pogotovo jer ima dosta dodatka po njoj pa se 'sakrije'.... imam T-72 od Revella kao i M-84 od ACEa, stvarno su male razlike - ko hoće to može eventualno sa par listića stirena i gitom da dotera

Druže kada kažeš imaš ih :misliš u kutijama ili već napravio ???
Obe imam i ja.E sad T-72 spakovao (čeka prskanje),a M-84 me živo zanima kakav je kada se sklopi pošto ne znam za koju ACE maketu ne propljuva krvcu junačku kakvi su im odlivci .....
U srcu Bosna,u glavi fosna !!!! :)

Aki

#9
Напокон наставак радова на овом пројекту.
У међувремену је дошло до промене тако да сам се одлучио ипак да радим AV верзију.
Због комплексности конверзије требаће ми доста  ецераја и резински додатака. Ево и шта сам набавиo:

-Мини арм Т-72А/AV резинска купола са металним топом
-Панцер арт резински точкови касни тип
-Трумпетерове гусенице из делова(вишак од Т-62)
-Војаџер ецовани реактивни оклоп
-Војаџер сет ецераја(основни)


Тренутно правим реактивни оклоп, вероватно најтежи део овог пројекта.
Предност ецованог у односу на резински реактивни оклоп је што кад се савије остане луфта између страница баш као на правом.









Овако изгледа несклопљена циглица реактивног оклопа








Прва се савија страница са степеником јер је она најтежа







Онда се савију и остале странице и то овако изгледа







Лепи се поклопац који иде са доње стране







Овако изгледа направљена циглица







Пошто циглице не иду директно на оклоп, већ на носаче, потребно их је направити. Потребан је округли профил ширине и дужине 0.5мм







Носачи се лепе на предвиђена места







Следи стављање закивака који причвршћују циглицу за носач











И циглица је готова и спремна на монтирање на оклоп









За сада сам делимично урадио око 140 комада и остаје ми још око 40 пошто нећу ставити баш све








Гусенице су завршене











Точкови су састављени. Јако фино у одливени, минимално обраде је потребно.
Пре свега сам их узео јер сиријски тенкови углавном имају касни тип точкова, а Тамија даје рани тип. Мада сам понегде виђао убачен и који рани.








Овде се види колико су Тамијини точкови уствари нетачни








И на крају долази резинска купола као круна свих додатака.
О њој ће бити више речи када буде дошла на ред.











Mikoyan29

MK "Oluj"

yogi

Mada kada je ovaj naš infektivni hobby u pitanju ne pitam za cenu,ali koliko je tebe do sada izneo ovaj poduhvat finansijski sa svim dopunama ???
U srcu Bosna,u glavi fosna !!!! :)

KuKLiNsKi


Dima-RUS

ERA and turret looks pretty cool. I hope thet the result will be kool too ))

Aki

Quote from: yogi on 25-10-2013, 13:57:59
Mada kada je ovaj naš infektivni hobby u pitanju ne pitam za cenu,ali koliko je tebe do sada izneo ovaj poduhvat finansijski sa svim dopunama ???

Сама макета је била неких 27 евра, реактивни оклоп 12 евра, точкови 10 евра и ецерај који је још увек на путу 14 евра. Гусенице ме нису ништа изашле јер су ми вишак од другог пројекта.
Куполу сам добио на поклон, иначе се не бих ни упуштао у овај подухват јер она кошта преко 40 евра  ???
Кад сам је већ добио одлучио сам да уложим колико треба за остале додатке да испадне како ваља.