Negde u Severnoj Africi

Previous topic - Next topic

head bgd

Aj sad da vidimo sta sam naucio i gde sam sve izgresio.
Ovako kolege....poceo sam izradu diorame za distrojera, kojeg sam dobio na poklon pre 2 do 3 godine. Radi se o 1:35, Italeri-jevoj maketi, Semovente da 75/18 M40. Ujedno ovo je moja prva diorama.



Nemam pojma sta im bi, pa su mi uzeli bas ovo cudo,koje i nisam znao da postoji, dok nisam skinuo ukrasni papir....ali tenku se u gusenice ne gleda.
Kako to obicno biva (u mom slucaju), poceo sam sve naopacke...bez skice diorame, bez ideje...vec cisto uz opravdanje da uvezbam neke osnovne tehnike. Tako da sam krenuo sa kopiranjem Mini Art-ove 1:35 North African Ruin. Kada kazem kopiranjem mislim na gledanje u sliku na netu i crtanje sablona u illustratoru.
Imam tu srecu da radim u firmi, gde na raspolaganju imam dosta masina, koje mogu da mi pomognu u ovom nasem hobiju. Tako da sam uz pomoc Illustratora nacrtao sablon, kojeg sam masinski isekao na peni i dobio sablon za izlivanje gipsa.



Izvinite na krsu od slike...nije mi bio podesen white balance.  :cry
Zatim sam u sablon ubacio, vec pripremljeni, drugi sablon od papira, koji je trebao da napravi razliku na rusevini izmedju fasade i cigle.



Nakon toga je zamesan elektricarski gips i uliven u kalup od pene. Moram da napomenem, da mi je ovo uspelo tek iz nekog treceg, cetvrtog puta...jer nisam bio svestan kako se gips brzo susi, a nisam poslusao savet nekih iskusnijih maketara, da on treba da bude slican mleku ili redjem jogurtu, pre ulivanja u kalup. Finale je izgledalo odprilike  ovako:





Ovo su slike gipsanih delova koje sam kasnije izlomio i izlio sam nove umesto njih... ali cesto umem da zaboravim da slikam.  :headbang

Sve u svemu ti kasniji odlivci su bolji, ali mi se javio isti problem sa neravnim delom na mestu gde sam trebao da urezujem cigle.
Iz sadasnjeg ugla, nije veliki problem, jer se to sve da zagitovati....a da me neko pita, sto to nisam tad uradio...verovatno bih mu rekao da sam lud i da sam se toga setio pre nekih pola sata, dok sam upload-ovao slike. :zvizduc

Sve u svemu, nastavio sam malo da ceprkam po fasadi, dodao sam terasu, koju bolje da sam radio od forex-a...verovatno cu raditi tako sledeci put.







Ukrasi na fasadi su radjeni od 250g papira...pricvrsceni su drvofix-om ..a nakon toga premazani istim.

Nakon svega ovoga, dodao sam stokove na ulazna vrata...takodje od 250g papira i isto tako ih premazao drvofix-om. To je uradjeno i sa vratima terase.

Sada sve to izgleda ovako,







i fale jos neki detalji...kao sto su delovi krovne ploce i ploce izmedji prizemlja i prvog sprata, a fali i ograda od kovanog gvozdja za terasu. Ona ce biti odradjena od nekog debljeg papira  secenog na laseru (kojeg takodje imamo u firmi). Uradio sam jednu probu (nevezano za ovu dioramu) cisto da vidim da li je to izvodljivo i gle cuda:



uspelo je  :cheers , mada je fajl bio los, jer je trejsovan u illustratoru od slike sa interneta. Vec je napravljen novi pa kada bude gotov saljem slike.

Takodje distrojer je u fazi izrade...ali ga jos nisam slikao.
Tu ce mi biti potrebna sva vasa pomoc...od referenci pa do samog finala. Jer mi je to prvi gusenicar, a jos uvek se dvoumim da li da ga radim otvorenog ili ne.

Zdravi bili.






komoras

samo da kažem da odlično koristiš alat u firmi za hobi, biće ovo milina pratiti  :)
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Ćomi

Ovo izgleda bas dobro !
Te neravnine od livenja su ti u dva slucaja u nivou ploce od sprata.Mozes od tog papira da napravis taj betonski deo ploce i spasis se gitovanja,ravnanja...
Malo off-a-
Kolega rece-super je kada mozes u firmi da se bavis hobijem, i ja bih voleo da mogu...Sigurno ti je ta firma totalno cool, a vidim i da je loodilo opremljena  :mjetal
Ali, neko mora da radi, a neko eto... ;)

Pozz,
Comi


No signature.

airsuba

Samo da te gazda u firmi ne provali gde mu trošiš resurse  ;D
Odlično izgleda kapija, iseci još par tankih detalja ako možeš i zalepi preko ovog (npr pojačaj 'ramove' kapije), nafarbaj u crnu i biće bolja od fabričke!

Ovih oklopnjaka je bilo dosta po jugoslovenskom ratištu, korišćenih od italijana, nemaca a bilo ih je i sa partizanskim oznakama...
Ima slika nemačkih iz Beograda oktobra '44, tako da je bilo Semoventi 'domaće' tematike  :)

head bgd

#4
Eto okrpise mene kolege, pa za manje od 12 sati , postadoh lopov krivinar. :jok   :uaaa
Nista, kompresor i airbrush u ruke, pa  po fasadama da krenem da pisem PRAVDA ZA MARKA.   :cry
Ne bez sve sale.... nista od ovog nije radjeno ispod zita. U sve je bio upucen direktor proizvodnje. Nije imao nista protiv (na moje veliko zadovoljstvo, a covek mi ni ime ne zna).  ;)
I da, ako ovako nesto radite u svojoj firmi...preporucujem da to radite kao ja, nikako ispod zita i naravno najbolje bi bilo da to radite posle svoje smene....jer neko moze da stekne utisak (npr. neko kao Comi), da krivinarite  i da posao trpi.
Izvinjavam se za offtopic....ali morao sam malo da lupingijem...kako bih sprao ove insinuacije.  :rtfm
@ Airsuba: Ova ograda nece ici na dioramu...ona je samo proba....ali dobra ideja za podebljavanje rama. Na dioramu ce ici dosta manja ograda za terasu.
Sto se tice ovog italjanskog distrojera...nisam znao za taj podatak da je bio kod nas. Mogu ti reci da si mi zagolico mastu, ali uzimajuci u obzir, svoje (ne)umece, onda, da su sve boje koje sam kupio za njega, namenjene za  Africku semu farbanja, a i patio sam se oko ove rusevine...zadrzacu se u severnoj Africi.
@ Comi: vidis, uopste nisam razmisljao u tom pravcu  :doh ... Da kada bolje pogledam udubljenja su bas na pravom mestu, tj. bas u nivou ploca. Najverovatnije da cu to i uraditi.

Hvala na komentarima i savetima... a za insinuacije  :uaaa .

Zdravi bili

Ćomi

Ma ne...Radi ga iz Jugo fazona a zgrada moze da bude ambasada Severne Afrike, pa u dvoristu da ima nilskog konja...I par flamingosa...I...  ;D
Sto se ploce tice,to vidi malo po netu jel bio beton, mada kada razmislim pre ce biti neka drvena konstrukcija...Nisam bio u Africi tih godina da mogu da tvrdim.

Pozz,
Comi
No signature.

nono

odlično, svaka cast na ideji za kalup. Super je ispalo :god

head bgd

#7
Danas sam na poslu odradio jos neke sitnice sto za dioramu (manji deo doduse), sto ovako za neke buduce projekte...cisto da iskoristim masinu kad vec radi da radi na veliko...a i ko zna da li ce mi direktor, a i kolega, koji radi na toj masini sledeci put biti raspolozeni za moje ludorije.

Sve je pripremljeno u Adobe Illustratoru i iseceno na laserskom kateru. Razmera 1:35.

Odradjeno kovano gvozdje za terasu...i na probi ovako izgleda:





Poslusao sam Airsubin savet i napravio i ramove, koji ce se zalepiti na kovano gvozdje, da bi podebljali celu pricu...ali ih nisam slikao...to cu kasnije, kada budem sve to odradio i obojio.

Sada se unapred izvinjavam moderatorima ako su ove slike off topic...jer ono sto je na njima, nije za ovu dioramu...pa ako sam pogresio nek ceo topic prebace tamo gde mu je mesto, jer ja ne znam gde bi ih drugde okacio.

Kao sto rekoh, danas sam na poslu uzeo sve sto mi zivot pruza i iskoristio priliku da odradim jos neke stvari na laseru.
Evo slika:

Lisce:






Lisce hrasta:






Brsljan ili vec neka slicna puzavica:



Ovde je postavljen samo probe radi, naravno da nece ici na tu dioramu, sto zbog geografske sirine, sto zbog boje, koja brsljanu nije primerena. Nisam se trudio da listove rasporedim kako treba, jer kao sto rekoh samo probam


Kovano gvozdje i par ornamenata:












Mozda sam vas malo smorio fotkama, ali sam morao sa vama da podelim svoje odusevljenje.
Toliko.

Zdravi bili!

airsuba

Fantastično izgleda  :bravo
Samo vidi da se to lepo impregnira i ukruti sa nečim i da može da se posle lepo farba i biće super!

Samo napred  :cheers

Ćomi

Video i stvarno dobro izgleda.Cak izgleda i kao 3D u nekim momentima  :mjetal
Elem, samo cu ti posavetovati da sad malo usporis sa gradnjom.
Spoj prednjeg i bocnog zida treba da izgitujes, a sada ce ti smetati papirne trake koje izigravaju ukrase na fasadi...
Nemoj da te ponese sad kovano gvozdje, drvene grede...Sve ce biti kasnije teze da se poprave te krajnje jednostavne stvari, gitovanja i sl...
Ajde kaci dokle se stiglo sa socokalom koje ide uz tu gradjevonu, da vidimo neki nacrt, ideju sta ce jos na sceni biti...

Pozz,
Comi
No signature.

head bgd

Comi, vec sam gitovao spoj prednjeg i bocnog zida i imao gadne poteskoce sa ovim vallejo plastic putty cudom.  :headbang  Pa reko da kupim onaj sa "pipom" pa da probam sa njim. Ovaj koji imam nanosi presiroko i stvara mi probleme pri smirglanju, jer se teze smirgla nego gips i onda pravim neravnine na gipsu dok git ostaje ispupcen. Nadam se da sam razumljivo objasnio.

Sto se tice ovog smederevca sa sulundarom evo slika.






Naravno tockovi nisu zalepljeni, jer nisu ofarbani. Samo su montirani bez lepka, da bi se videlo kako ce to sve da izgleda.





Sto se tice skice, ma koliko to cudno zvucalo, jos uvek je nemam.  :-[ Znam da je to pogresno i da treba krenuti od ideje, pa onda da se ide u realizaciju. Ali kao sto sam na pocetku rekao, ovaj projekat mi sluzi vise za uvezbavanje tehnika samogradnje, farbanja i ostalog.
U nacelu, siguran sam da nece biti velika diorama, vec tek tolika da na nju stane ova rusevina, distrojer tu tik do nje, skoro priljubljen uz nju, malo ulice sa dosta suta, cigli, dasaka, praznih buradi, kutija sa municijom ili nesto slicno. Najveca mi je dilema da li da distrojer bude otvoren sa posadom, koja se vidi, ili mozda zatvoren, jer ipak mi je prvi gusenicar, a shodno da znam koliko ne znam, mozda bi bolje bilo da to ostavim za kasnije, kada budem sigurniji u samoga sebe.  :think

Opet ako neko ima neki savet, rad sam da ga poslusam.

Zdravi bili!


Ćomi

Da,da...Taj plastic putty je dosta tvrd kada se osusi, nece ti bolje ici ni sa pipom...
Ma zamesaj jos malo gipss pa zalij...Ili Das-Mas razmazi preko toga...Pitanje je koliko ce neki ozbiljniji gitovi uopste vezati za gipsanu podlogu.

Pozz,
Comi
No signature.

rodeo

Za ovakav rad imas od mene metalnu cev za taj Semoventi, javi se na pp.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Smrki

Uzi malo glet mase pa izgituj. Najlaksa je za rad jer se sporije susi od gipsa a i odlicno se vezuje za isti. Kad dodje do smirglanja neces imati problema posto su slicne gustine i tvrdoce.
Inace svaka cast za projekat!
S.T.A.L.K.E.R Workshop   Please do not feed the Troll !!!

airsuba

#14
'gituj' ili gipsom ili glet masom, stvarno je najlakše a i vezaće se bez problema

šeta bi bilo da dioramu jednom detaljno nekompletiraš - tako da bi ti za tenk najbolje bilo da ga odradiš sa opcijom da mu jednom otvoriš poklopce i dodaš figure, ima lepih talijanskih tenkista u ponudi kao i civila.... može svašta da se ukombinuje na kraju!

35093 - ITALIAN TANK CREW
http://www.miniart-models.com/index.htm?/35093.htm