Revell Ju-87 B2/R2 1:72

Previous topic - Next topic

head bgd

Poceo sam da sklapam ovu stukicu pre jedno 4-5 meseci.



Imao sam dosta problema pri sklapanju, ali nemam bas iskustva da tvrdim, da li je do makete ili do maketara. Pored svih tih problemcica, desio se i peh, da sam prosuo lepak na vec ofarbani donji deo levog krila. Srecom i to sam nekako resio. Pa onda lomljenje sitnih delova makete sa donje strane, pri panelizaciji i weatheringu (valjda se ovako pise) pastelima. To jos nisam resio, a poucen iskustvom...to ostavljam za kraj.
Izabrao sam semu farbanja sa kutije...nekako mi je bila izazov, posto je ovo moja prva farbana maketa.  :-[
Bilo kako bilo, doslo se do pred kraj i ona je pre oko mesec dana izgledala ovako.







E onda sam odradio chipping i naravno preterao  :doh  ....kao sto se vidi, bilo ga je svuda i gde treba i gde ne treba (naravno ja to nisam uvideo dok mi neke iskusnije kolege, nisu skrenule paznju   :deadhorse







U medjuvremenu sam skinuo suvisni chipping cackalicom, tako da pristojnije izgleda. Odradjeno je naoruzanje, ali jos nije montirano...i generalno fali jos malo pa da je okacim u zavrsene makete.

Da i par pitanja. Maketa je izlakirana prontom, pa stavljeni dekali, pa opet izlakirana prontom.
Pitanje: 1. Koji je najbolji zavrsni lak za ww2 avijaciju? Sjajni, mat ili semigloss?
             2. Posle lakiranja prontom, zuta kamuvlazna boja je dobila tamniju nijansu, pa se razlikuje od zute boje na poklopcu kabine. Da li smem poklopac kabine takodje da lakiram prontom ili ne? Ovo pitam zbog staklica na poklopcu. Bili su vec potopljeni u pronto, ali me zanima sta se desava pri lakiranju airbrush-om?

Veceras sam pokusao da je uslikam, ali sa ogranicenim mogucnostima ovog mog fotoaparata, nikako nisam dobijao zeljeni efekat. Mozda ovih dana kada budem imao vise dnevnog svetla.

Komentari i kritike pozeljne, pa da ispravljamo ako se nesto ispraviti da...u ovom stadijumu izrade... A ako je vec otisla mast u propast, onda da pamtimo za neke buduce makete.

Zdravi bili!

Skyrider

Bravo majstore ! Stuka izgleda fantasticno, malo vise chipinga ali nema veze :D Svaka cast  :super

boom.boom

#2
za ovu stuku opali mat lak. glos boja u sustini uvek deluje tamnije od iste matirane. kad matiras stuku doci ce boja na svoje. malo mi se kači za oko spoj polutki na gaćama, pogotovo sa donje strane. probaj ga ispeglati ako te ne mrzi ali na kraju krajeva to je sitnica. za prvu farbanu sjajno ti ide. samo napred i nastavi tako. :mjetal
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

KuKLiNsKi

svaka čast za prvu maketu
neke moje nisu ni blizu pa ih radim več godinama...  ::)

Sandman

Jako lepo ti je ispala kamuflaža!
Fino se vidi splinter kamuflaža ispod RLM79 "mreže" na gornjim površinama.

Wash je možda maaaalo tamniji odozdo, ali nijansa odgovara pustinjskim uslovima.

Chipping si i sam uvideo gde si preterao, a što se tiče finalnog lakiranja, ja bih lično napravio mešavinu matt i semigloss laka u korist matt komponente - time ćeš dobiti matiranu maketu, ali sa dozom polusjaja kakav se viđa na metalnim površinama. Svakako lepše i realnije deluje nego mrtva mat površina!

Staklić mislim da ne bi ništa izgubio i ako prskaš pronto na njega, mada bi bolje bilo da si stakliće zalepio za trup pre farbanja kamuflaže - tako bi dobio ujednačeniju nijansu.

Ako ti lakiranje ne potamni dovoljno žutu na polopcu kabine, probaj da sa zrncetom slikarske neke uljane braon maaaaaaaalo potamniš (kao neki filter da naneseš).

boom.boom

Zaboravih skroz da kažem, staklić kad radiš u rlm79 moraš da ga prvo ofarbaš u svetlo sivi prajmer. to radiš da se boja nebi providila i ujedno da bi bila prave nijanse. možeš i sad to uraditi ako ima potrebe. preko sadašnje rlm79 udri svetlo sivu pa opet rlm79.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

airsuba

Šeta što si uopšte radio taj 'čiping', meni se baš dopada kako izgleda na prvim slikama!
Farbanje i sklapanje je stvarno dobro ispalo, odlično izgleda  :cheers

Staklić posle maskiranja prvo farbaj istom bojom kojom si radio unutrašnjost kabine, pa onda radi sa kamuflažnim bojama.

ps. fali svastika pa dodaj kad je budeš imao u višku ;)

head bgd

Hvala svima na komentarima, kritikama a ponajvise na savetima.

@ boom boom...sve stoji sto si rekao za spoj polutki...ali posle onog prolivanja lepka po donjoj strani ofarbane makete...nemam bas zivaca da opet gulim farbu smirglom, gitujem pa sve jovo nanovo. Platio sam danak i time sto sam maketu prajmerovao bezbojnim happycolor prajmerom a ne nekim boljim, npr.valleyo surface primer-om, pa da vidim svaku neravninu ili propust. Cekam da u papir color-u dobiju robu pa da kupim taj sivi prajmer...

@Sandman....havla na savetima za lak i poklopac kabine...definitivno probam pa kacim slike.

@ Airsuba....nabavio svastike zahvaljujuci kolegi Comiju.

Nadam se da ce neka pasovati po dimenzijama, jer je ovo u razmeri 1:48...videcemo.
Kada sada gledam slike i meni se vise svidjao bez cippinga, ali reko da uvezbavam tehnike. Sve u svemu ispravljeno je ...slikacu uskoro...

Jos jednom hvala svima, pravi ste.

Zdravi bili!