Ferrari F10 Revell 1/24 Turska 800 trka

Previous topic - Next topic

zamlatuljko

Evo mene opet sa jos jednim ferarijem kad zavrsim ostace jos 56 bolida a svake godine izlazi novi  :headbang
u pitanju je revel i dok sam raspakovao maketu mogu da kazem da su kalupi izvanredni vrlo malo ima posla oko pripeme za dalji rad...

Sto se tice bolida to je ferari f10 atmosferski motor v8 otprilike 780ks , 2010 godine je imao 5 pobeda od toga dve duple i ponudjeni dekali bas za te dve pobede, takodje Spanija i Turska evolucija i tu verziju cu da radim posto je tad ferari obelezio 800 trku u f1 nazalost jubilej je prosao sa vrlo osrednjim 6 i 7 mestom... :deadhorse

Evo i slika sta se sve dobije u kutiji






I evo i malog napretka i nesto sitnih priprema za pocetak






:caooo

zamlatuljko

nedelja popodne vecina delova presmirglana i spremna za osnovnu farbu pa evo i nekih slika sto se danas radilo
uglavljen usisnik za vazduh


spremne felne i aero dodaci na felnama


od kine 2010 fia je zabranila "wing pod " retrovizore pa sam isekao date i ugradjujem klasican retrovizor koji se nalazi na boku bolida



vertiklana stranica zadnjeg krila desno su proseceni i ismirglani prorezi dok na levom nisu slika za poredjenje


posto se vozi u turskoj levi krug popunio sam desni otvor za rezervoar a levi stoji razmislam se da ga prosecem pa uradim i cep za gorivo ako neko ima detalj sa otvorenim cepom sa f10 jel bi mogao da prosledi ja imam samo 2008




forma sa prednjim spojlerom mogu vam reci da izgleda nakardno sirina spojlera i bolid....





gomila sitnica koje se trbaju ugraditi


takodje moram da produbim ove proreze ispred auspuha to su imali od vn monaka




sugestije kritike ideje...smao pucajte

zamlatuljko

evo nedelja popodne devojka otisla kuci pa se ja bacio na posao

u najvise sam radio na podu odnosno difuzoru ferari kopira adrijana njuija ja kopiram ferari :lol

prvo sam sredio bokove odnosno proreze



zatim sam dodao jos jedno krilo u difuzor posto ga nije bilo ovaj difuzor dosta lici na prezentaciju iz januara meseca a do turske je imao 5 evolucija



pa sam onda pripremio "gurney flap" kojih takodje nema na difuzoru

proseceni pod zbog proreza za difuzor

zatim dodao dva mala parceta plastike da bi mogao da isecem 2 pera koja se nalaze ispred proreza


isecena pera

\

odozdo na podu bilo mnogo posla dodao sam parce plastike i onda popunio gitom da bi dobio malo obliju strukturu u glavnom kanalu za vazduh, takodje sam isekao dve rupe koje se nalaze ispred zadnjih tockova


pogled na rupe odozgo



zagitovane i osmirglane


spakovan ceo difuzor  :violin

komoras

lepo ti idu te prepravke, obrati samo pažnju na širinu tih proreza, možeš da ubaciš parče stirena da ih suziš malo

i da pitam kao laik, kakva je to daska na podu bolida?  :think
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Sandman

Lepo je videti da i neko ko radi makete F1 vodi računa o detaljima koji su bili drugačiji na raznim evolucijama bolida tokom sezone :)

Daska na podu je uvedena kao mera kontrole odstojanja poda bolida od asfalta, tj. ako se daska izliže tokom trke više od dozvoljene mere (debljina daske je 10mm, a dozvoljeno odstupanje je 1mm tj. 10%), FIA sankcioniše tim/vozača oduzimanjem bodova ili čak diskvalifikacijom sa trke/sezone. Ovo je uvedeno iz sasvim logičnih razloga - što je bolid bliže asfaltu bolje je prianjanjem, a samim tim i performanse tokom trke - ako neko pretera sa približavanjem poda bolida tlu, stiče neravnopravnu prednost nad konkurencijom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_car#Ground_effect

"F1 regulations heavily limit the use of ground effect aerodynamics which are a highly efficient means of creating downforce with a small drag penalty. The underside of the vehicle, the undertray, must be flat between the axles. A 10 mm thick wooden plank or skid block runs down the middle of the car to prevent the cars from running low enough to contact the track surface; this skid block is measured before and after a race. Should the plank be less than 9 mm thick after the race, the car is disqualified."

Naravno bilo je i skandala vezanih za ovaj detalj - Mihael Šumaher je diskvalifikovan sa Belgijskog GP 1994. zbog toga što je ova daska na njegovom bolidu posle trke imala debljinu 7.4mm - 1.6mm manje od dozvoljene granice! Pravila su ipak ista za sve i moraju se poštovati  D:)

http://en.wikipedia.org/wiki/1994_Formula_One_cheating_controversy#Renewed_allegations

"Before Schumacher's appeal from his disqualification at the British Grand Prix, he was disqualified from the Belgian Grand Prix as his Benetton had excessive wear of the plank. The FIA allowed the plank to be ten millimetres deep, with an allowance of one millimetre meaning that the plank must be a minimum of nine millimetres to be deemed legal. A majority of the plank on Schumacher's car measured 7.4 millimetres, 1.6 under the legal tolerance"

komoras

iako sam pratio neko vreme F1, nisam znao za ovaj detalj...  :think

hvala za objašnjenje  :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

zamlatuljko

kao sto je Sandman objasnio samo da dopunim sa detaljim ta daska je ubacena u pravila zbog venturi efekta i efekta tla koji su timovi maksimalno koristili pa kad je sve to zabranjeno onda su timovi maksimalno spustali bolide do zemlje da bi iskoristili aero beneficije pa se desavalo da bolidi varnice na pravcu da bi se kontrolisalo to odstojanje uvedena je ta daska da bi FIA mogla da kontrolise minimalnu visinu
kada bi pitao f1 inzenjera on bi rekao da je vecinom drvena ali ima tu jos svega i svacega uglavnom je sastav drvena vlakna i drvena piljevina presovana u nekim ekstremnim uslovima plus termo-phenolic resin i sve to mora da bude teze od vode a drvo je inace lakse :headbang sme da ima samo 7 rupa na sebi zbog spoja sa bolidom ima jos gomila specifikacija debljina, uvijanje, ostecneje tolerancija ako te interesuje samo reci 8)