Dassault Super Etendard Irak 1/72 Academy

Previous topic - Next topic

Nemsy_29

Da se i ja prikljucim u kampanju  :D

Za ovo se moze reci da je egzotika, nesto ih nisam vidjao uradjene. Dakle iracki Etendard, 5 komada pozajmljeni od Francuza tokom 1983 godine da premosti period do isporuke prvih Mirage f1. Bio je uspesno koriscen protiv iranskih brodova zbog tada jako moderne Exocet rakete koju je mogao da nosi. 1985 godine su navodno 4 aviona vracena Francuskoj (Francuski izvor) dok se po razlicitim izvorima tvrdi da su 3 aviona oborena a 2 vracena.

O ovoj masini se radi



Elem maketa, Akademac... Dobro na ramu izgleda, jedina mana siromasan kokpit, kako se uklapa jos nisam probao mada po komentarima sam cuo da nema vecih problema.




Pocecu sa radom u toku sl nedelje jer idem malo van grada a i imam jos jedan projekat pri kraju  :)

dragan_mig31

Odlicno :) Nego jel on nosio one bele brojeve ili ove koej ti imas crne arapske?

Nemsy_29

Ovo su neki drugi dekali, koristicu samo zastave i rondele, brojevi ostaju po strani  ;)

dragan_mig31

Gledao sam malo fotografije po netu.Vecinu fotografije su sa pokrijene brojeve pa mozda mozes da simuliras i to :)

Goran A.

Avioni su izgleda leteli neoznaceni a onaj na jedinoj fotografiji sa oznakama izgleda da nosi obicne nalepnice samo za slikanje. Verovatno nema nikakav arapski broj. Veliko je pitanje da li je uopste imao oznake na krilima.

Postoji svega par fotografija pa ces dosta toga morati sam da zakljucis.

airsuba

Zanimljiva tema, oni su se nabušili nesrećnih takera...
kad nema dovoljno konkretnih podataka, ima više mogućnosti za 'slobodnu' interpretaciju :)

Izaberi šta ti se najviše dopada ;)


Nemsy_29

Pocelo se, malo sam usareneo kokpit i dodao par rucica, "temelj" za HUD i navlaku preko radarskog ekrana(u pitanju je rana verzija kokpita). Sediste se jos doradjuje, ovo je sto sam do sad uradio  :)








Toliko za sada

yogi

#8
Nemsy druže,a kako si tj.od čega napravio pojaseve ???
U srcu Bosna,u glavi fosna !!!! :)

Nemsy_29

Napravio sam ih od folije sa poklopca nes kafe  :)

yogi

U srcu Bosna,u glavi fosna !!!! :)


yogi

Molim te nemoj da se ljutiš što te gnjavim ,ali eto.... A i ko se ljuti .....(znaš šta bude  ;) )
Ovu foliju sam ja zbog toga već poodavno odvojio,ali ne znam šta dalje.Tako da ...
Ako ti nije problem da mi nekeko dočaraš,šta dalje....
1.Putem slika,
2.na PP,
3.da ti ostavim moj mob.da se čujemo,pa mi objasniš,
4.Rado da te častim pićem,kafa,sok,pivo,pa da mi objasniš još neke stvari.

Unapred zahvalan Yogi ......
U srcu Bosna,u glavi fosna !!!! :)

Goran A.

#13
@ Yogi
Posto vidim da te pojasevi muce vec neko vreme, evo ti uputstva.

- Odes kod Milana u M Hobby i kupis Olfin kater sa dva paralelna seciva - vidi na sajtu.

- Kupis Tamya traku ili obicnu papirnu farbarsku.

- Kupis skolski kolaz papir, uzmes bilo koji, odlepis papir u boji koji ti ne treba a sacuvas onaj "masni" deo koji se obicno baca.

- Odseces komad farbarske trake izalepis ga na masnu stranu pomenute hartije tako ces ga lakse odlepiti.

- Ofarbas komad trake.

- Uzmes Lenjir i Olfin kater u ruke i iseces tracice od 1, 2 ili 3 mm po izboru, duzine koliko ti treba. Za 1/72 ti treba 1mm.

- Odaberes sediste, nadjes liku sedista sa pojasevima i seckas i lepis.

- Od tanke licne napravis kopce prema slici.

- Mozes kasnije da nijansiras, drajbras ili sta god.


Pojasevi su gotovi. Sve ovo moze po istom principu i za alunimijumsku foliju koju si prikazao ali se ne koristi Olfin kater jer ce se brzo istupiti.
Za izradu pojaseva mozes da koristis:

- farbarsku samolepljivu traku

- maketarske zastitne trake

- papir

- aluminijumsku foliju

- ultratanak lim


Ako ti ne ide, upotrebi ecovane pojaseve i sredi ih prema uputstvu. Mozes i da kupis rezinsko sediste jer su pojasevi vec izliveni i treba samo da ih ofarbas.

Nemsy_29

Za ovu foliju ih samo secakm makazama, izaberem duzinu i sirinu, iseckam trakicu kapnem super lepak na jedan kraj koji prvi prislonim na sediste, ostavim da se osusi par minuta pa na drugi  :)

Jednostavno je jako kad udjes u stos  ;)