Opet Hurricane MK IIc

Previous topic - Next topic

Eraser













Moja prva maketa,jos nije gotova.Ostalo mi je jos da je izlakiram i dodam neke "efekte" ako budem znao ;D.
Radjena je cetkicom i imao sam samo problema sa kokpitom, nece lepo da legne ali cu probato da popravim.
Kad zavrsim nabavicu bolji digitalac pa cu detaljno da je islikam,ovaj nije mogao da zumira i ima malo MP-a  :( cisto da vidite kako napreduje.

A sad raspalite sa kritikama (samo nemojte ostro  :D :D ) ,sugestijama i naravno savetima kako da je zavrsim  ::) ::) ::)

Nikola


Srdjan


  Yoo hoo, jos jedan. Moj omiljeni avion.  :) Covece ovo uopste nije lose. Meni je to bila druga po redu samo nikako da okacim slike, posto nemam digitalac. Ja sam radio onu drugu varijantu sa zeleno braon sarom, i ispala je  :o  :o  :o  :P

Ono sto ja imam da kazem ( mada sam ja sitna riba u ovom moru plavom  ;D ) je sledece:

1. Uradi panelizaciju odozdo sa jako razredjenom oker bojom. Ja sam na mom tako uradio i ispalo je bruka. Bar ja tako mislim.  ;D

2. Malo taj silvering dekala  za.ebava, ali tu i ja jos uvek imam problema mnogo  :-\ Poceo sam da pratim uputstva sa foruma ne bih li to popravio. Vezdba i samo vezdba, pa ce valjda biti bolje  ;D

3. Je l' ti to trag lepka oko kabine? Ako jeste pokrij to... i pogledaj malo slike po netu gde je otprilike bio oguljen pa uradi malo chiping, mada nije neophodno.  :)

4. Treba da montiras sajlu, ali to treba i ja da uradim, tako da molim sve starije maketare da nam kazu koji je najbolji metod za to.  ;)

Sve u svemu avion je strava. Samo napred  ;)  ;)  ;)




Sandman

za pochetak tj. za prvu maketu ovo uopshte ne izgleda loshe, shtavishe ;)

mozesh sada samo da uradish lagani wash panela kako bi ih istakao....
uzmi neku tamnu boju ali da vuche na ove nijanse sa kamuflaze - tamno braon recimo - i razredi je sa dosta razredjivacha, i samo lagano chetkicom nanosi u coshkove gravura - kapilarnim sistemom ce se ovako razredjena boja provlachiti dalje kroz linije panela ;)

a mozesh da probash i sa vodenom bojom braon....

medjutim, jako bitno je da PRE washa izlakirash ceo avion sa gloss lakom ili prontom (future-om), kako bi wash imao smisla - treba ti glatka povrshina i sjajna kako bi wash klizio niz linije panela!

ispred vetrobranskog stakla se vidi neshto svetle boje - jel ti to ostatak plastike neofarbane? to samo malo macni bojom kamuflaze nekom najtanjom chetkicom....

eventualno ako zelish, mozesh kad sve ovo zavrshish, da uradish blago prljanje oko izduvnih cevi i oko mitraljeskih usta.... to radish sa crnim pigmentom ili suvim pastelom (a moze i sastrugani grafit od grafitne olovke) na matt podlozi kako bi se bolje prah uhvatio za podlogu.... dakle na kraju svih onih prethodnih radova, lakirash amketu matt (ili semigloss) lakom.... samo pazi, nemoj preterivati sa prljanjem izduvnih cevi, lako se moze preterati sa tom tehnikom! ;)

Quote from: Helloween on 06-05-2007, 16:02:48
2. Malo taj silvering dekala  za.ebava, ali tu i ja jos uvek imam problema mnogo  :-\ Poceo sam da pratim uputstva sa foruma ne bih li to popravio. Vezdba i samo vezdba, pa ce valjda biti bolje  ;D

silvering se izbegava tako shto se podloga PRE nanoshenja dekala izlakira sjajnim lakom ili prontom.... dekal zapravo mora da savrsheno legne na podlogu i onda nema refleksije svetla kroz film dekala....

Quote
4. Treba da montiras sajlu, ali to treba i ja da uradim, tako da molim sve starije maketare da nam kazu koji je najbolji metod za to.  ;)

sajla? mislish na antenu od kokpita ka vertikalcu?
moze ili tako shto se sprue (plastika od rama sa delovima) zagreva nad plamenom svece (ili upaljacha) i kad krene da se krivi (kad se dovoljno omekshala plastika), onda se brzo razvuku dva kraja spru-e tako da u sredini se dobija jako stanjena "zichka" koju kasnije treba samo iseci na potrebnu duzinu i zalepiti izmedju vertikalca i kokpita....

druga varijanta je korishcenje posebnih vlakana specijalno pravljenih bash za te antene aviona iz WW2....
mada se to ne moze nabaviti kod nas pa se kao alternativa moze koristiti i neki jako tanak najlon za pecanje ili ultrafini tanki konac....

nadam se da ce ovo malo pomoci ;)

inache jako lepa maketa - za prvi rad super, samo nastavi ;)

Eraser

Hvala vam!
To ispred kokpita jeste ne ofarbana plastika jer je tu rupa koju je kokpit trebalo da pokrije medjutim kokpit je kraci zato se to vidi  >:( >:(
Uradicu panelizaciju samo treba da nabavim mat lak u toku nedelje pa cu je zavrsiti.
A prljane od auspuha sam probao sastruganim grafitom al ima neki ne prirodan sjaj ??? a pigmente nemam gde da kupim (ustvari ne znam gde ima da se kupi ovde kod mene)a nema ni pastele :(.Ali cu nesto smuvati   ;D ;D ;D
A sto se tice dekala mislio sam da ce mat lak ubiti malo taj sjaj.Sledeca maketa ce vec biti bolja (mozda ;D ;D)

I jedno glupo pitanje kako da uradim ciping?Da li da ga radim cetkicom sa aluminijum bojom ili ima neka druga metoda kako se to radi???

I jos jednom HVALA vam na svim savetima.

Sandman

#4
Quote from: Eraser on 06-05-2007, 16:59:15
A prljane od auspuha sam probao sastruganim grafitom al ima neki ne prirodan sjaj ??? a pigmente nemam gde da kupim (ustvari ne znam gde ima da se kupi ovde kod mene)a nema ni pastele :(.Ali cu nesto smuvati   ;D ;D ;D

ti beshe ne zivish u Beogradu?
ovde u Beogradu ima crkvena radnja gde se mogu nabaviti tzv. crkveni pigmenti koji su jako dobri za ove stvari, a i jeftini su shto je najbitnije - kesica pigmenata koja ce ti trajati godinama koshta(la) je nekih 60 dinara shto je dzab-dzaba!
nemaju neki prevelik izbor nijansi ali one najbitnije (crna, par nijansi braon i psutinjsko zuto-braon) imaju ;)

Quote
A sto se tice dekala mislio sam da ce mat lak ubiti malo taj sjaj.Sledeca maketa ce vec biti bolja (mozda ;D ;D)

matt lak samo na kraju kao finalni sloj - gloss lak je taj koji je bitan za dobro postavljanje dekala ;)

Quote
I jedno glupo pitanje kako da uradim ciping?Da li da ga radim cetkicom sa aluminijum bojom ili ima neka druga metoda kako se to radi???

nije glupo pitanje uopshte ;)

chipping nemoj raditri chetkicom jer ma koliko tanku chetkicu uzeo (000, 00, 0, 1) to je opet krupno za chiping u 1/72!
ili uzmesh iglu za shivenje ili chachkalicu i samo maaaalo zamochish u srebrnu boju.. da bude shto tanji nanos boje na istoj.... chak mozda da probash i sa razredjenom srebrnom... i onda samo lagaaaano mackash tamo gde treba da ide chipping...

druga jednostavna varijanta je da kupish tzv. srebrnu olovku u nekoj slikarskoj radnji - ovde je ima u slikarskoj radnji "Rashko" u ulici Kraljice Natalije (ex-Narodnog fronta) - pored Hotela Prag - koshtala je oko 80 dinara.... ima 2 varijante te olovke - jedna je tamnija srebrna i meksha je pa se lakshe nanosi na maketu, a druga je svetlija i tvrdja.. ovu drugu, tvrdju imash i u zlatnoj nijansi.... fora je da dfobro zaoshtrish tu olovku i na MATT podlogu lagano ucrtavash izguljene delove na avionu, tj. chipping...

mada postoje i neke napredne tehnike - prefarbash prvi srebrnom bojom podlogu, pa onda kamuflazu pa dok je kamuflaza ne skroz suva uzmesh parche selotejpa pa tupkash po kamuflazi i bukvalno kidash komade farbe a ispod onda ostaje srebrna prethodno naneta boja ;) to je radio Bane Kerber pa on moze detaljnije o ovome... mada potrazi malo po frumu vec smo na nekom topiku pisali o ovome...

takodje josh jedna varijanta je tehnika chippinga solju koju je jako uspeshno isprobao Lanmi .... Lanmijev Shidenkai je radjen ovom tehnikom....

http://maketarskikutak.com/index.php?topic=594.0

ovo je chini mi se i najefektnija tehnika, ali i treba vishe opreza dok se radi....

eto to su ti neke smernice, ali ti preporuchujem da se za pochetak malo igrash  saovim lakshim varijantama ;)

pozz,
S.

Eraser

Nisam iz Beograda ja sam iz Temerina kod Novog Sada.
Videcu sta mogu da uradim,a paneli su mi plitki jer ja radim cetkicomn pa je sloj farbe malko deblji pa jos kad stavim glos lak preko toga ne znam kako cu uspeti da odradim panelizaciju al nema veze probacu pa sta bude.

i jos jedno pitanje:
Kada radim sa cetkicom koji je odnos boje i razredjivaca da bi mi sloj bio sto tanji?

Kerber

Ja "izvadim malo boje cackalicom na neku vrstu palete ili poklopac od filmova...i dodam malo razredjivaca, uljanog, ili terpentina i samo malo "omeksam boju" sto bi rekao Suba...Da ne bude onako gusta, ako je direktno iz kantice...trebalo bi da je gusca od recimo mleka...
Onda, otres visak boje, na rub palete i polako vrhom cetke , paralelnim potzima nanosis boju...Ne vracaj se odmah na mesto koje ti se ucinilo  lose pokriveno. Sacekaj 36 sati (bar ja), pa ponovi postupak, ali za drugi sloj mozes malo vise da razredis boju....

Ako imas sanse da predjes na air-brush, videces da se otvara druga dimenzija u maketarstvu...bar sto se tice velikih povrsina i maskiranja, sa vise boja....Ja koristim i jedno i drugo...

Lak nanesi kad se boje potpuno osuse, ja cekam i do 48 sati. Kad se lak osusi potpuno, za isto toliko vremena, idu decali....
Posletoga mozes da je mackas i prljas pigmentima, slikarskim krejonima ili vodenim bojama, tusem, i odmah brises visak, ili tamo gde si preterao....Na kraju matt lak i to je to...

Boki

Bravo, druže Eraser. Udaraš nam konkurenciju sa Harijem  :D .

Većinu maketa koje sam do sada radio, radio sam četkicom. Neke su ispale OK a na nekima se vide tragovi četke. Za to ipak treba iskustvo. Postoji i opcija farbanja u više tankih slojeva (razređenom bojom) ali ne znam da li bi imao problema zbog šeme farbanja. To će reći iskusniji.

Inače, što reče Kerber, ako postoji šansa da pređeš na airbrush, preporučujem ti.

Sve ostalo su već rekli pre mene.

Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

dragan_mig31

kad ja farbam znate da jos radim makete sa cetkom iako imam ab....kad ja farbam farbam sa okrugle cetkice i uvek u jedan pravac......inace boje razredjujem vise od 50% i cetke se ne poznaju.farbamu nekoliko manji sloevi i sve je ok..cak u zadnje vreme sam lakirao sa gloss lak i cetke se ne poznaju ;)

Dada

He, Hary again strikes back >:D >:D >:D i to pustinjak i to IIc >:D >:D e to je vec dokaz o formiranju citavog squadrona rafa na nasem kutku... Samo napred i slusaj savete i samo rad, rad, rad i na kraju dar- mnogo dobra maketa... i nikada chiping ne radi cetkicom... kazem ti iz iskustva... pogledaj icm mesera kog sam radio i bice ti jasno...
Samo hrabro i napred ;D
Pozz

Vizant

Odlicno za pocetak, farbanje cetkicom je jedan velika majstorija iako u maketarstvu dolazi prvo trebalo bi biti obrnuto srazmerno znanju jer je mnogo lakse brashom izvuci dobro nego cetkicom, i tu se na zalost mnog koji pocinju razocaraju a sto niej ako ona etc.
Za antenu na jedenom modelu sam ocupao zenu tj maznuo sam joj 4-5 dlake iz kose (pristala je ) jer moje nisu mogle u pitanu je veliki avion pa i u 1:72 dornier do 24 i super izgleda e sad ima jedan mala fora kako da ta sajla izgleda JOS autenticnije, najboklej da nadjes neku referncnu sliku I onda napravis od tanke tanke licanaste zice onaj drzac sajle (ako ga ima ispred zadnjeg vertikalca ) tako sto naopravis kukicu za nju zakacis Dlaku
a kukicu napravis od dav paralelna kraja gde jedan umotas oko drugog pa ispedne ko omca