Italeri 1/72 MC.205 Veltro inbox preview

Previous topic - Next topic

Sandman

Kolega mi bio na sluzbenom putu u Italiji pa mi kao "suvenir" doneo ovu maketicu  ;D



Italijansku avio-industriju iz WWII nisam do sada mnogo pratio, tako da vrlo malo znam o ovom avionchetu, sem da ga pravi Macchi...  ;D
...tako da ce mi svaka sugestija i savet biti od koristi kad ga budem pravio jednog dana!

Elem da nastavimo dalje sa maketom...
Dekali su dati za 3 aviona:

- Gruppo Caccia - Italian Republican Air Force - 1944.
- 6. Stormo/1. Squadriglia - Italian Republican Air Force - 1944
- 378. Squadriglia - Italian Co-Belligerant Air Force - 1944

Prvi navedeni avion ima shemu farbanja srednje sivo/tamno sivo na gornjoj strani krila, odozdo svetlo sivo, sa tamno sivim flekicama po trupu... oznake su Republikanske (?!) (kao shto rekoh ne poznajem mnogo istoriju Italijanskog vazduhoplovstva!) sa italijanskim zaatavama na trupu i repu...

Drugi avion je odozgo u boji peska, a odozdo svetlo siv. Po gornjoj povrshini krila i po trupu su zelene "zmijice" ... Oznake su iste kao i na prvom avionu!

Treci avion ima istu shemu farbanja kao i drugi, ali za oznake ima italijanske rondele kakve se i danas koriste!



Delovi su izliveni u svetlo sivoj plastici i rasporedjeni su na dva rama!
Paneli su ugravirani (kontradetalj) dok su zakivci na trupu i krilima ispupcheni!
Kvalitet odlivenih delova je zaista dobar, nigde nisam primetio flash niti ostatke drzacha kalupa (pinmarks, sinkmarks ili kako vec).
Rekao bih da je ovo neki noviji kalup



Kvalitet prozirnih delova je chini mi se OK - nisam otvarao kesicu sa prozirnim ramom!



Unutrasnji bokovi kabine su dati u reljefu, tako da uz malo wash-a preko ofarbane podloge zidova kabine moze da se dobije realistichniji 3D efekat...
Propeler je naravno moguce uraditi kao pomichan deo, a pored oznaka koje predstavljaju alternative, postoje i 2 razlichita tipa horizontalnih stabilizatora.. razlika je koliko vidim samo u spoju fiksnog dela stabiizatora i zakrilca:

verzija 1



verzija 2



Ako neko moze da objasni u chemu je razlika izmedju ova dva horizontalca sa tehnichke strane...

Generalno gledano, ova maketa mi deluje kao laka za izradu, bar dok se ne dodje do faze farbanja!
Tu ce vec biti potrebno malo vishe prakse, iskustva i umeca da se nacrtaju/ofarbaju one zmijice (onaj sivi primerak mi otpada kao ideja za rad!)
E da, josh neshto... spinner tj. kupola propelera treba da bude ofarbana u belo kod prve i druge varijante sa OFARBANIM crnim linijama koje idu ukoso (neshto kao efekat spirale), dok je na trecem avionu spinner u boji kamuflaze! Josh jedna egzibicija sa maskiranjem...  ;D

Meni je lichno najzanimljiviji drugi primerak - sa "zmijicama" i republikanskim oznakama....pa ce verovatno on biti opcija za rad!  ;)

poz,
S.

Nocni lovac

Tu maketu sam radio u RSI kamuflazi i oznakama. Veoma atraktivno izgleda. Obrati paznju na uklapanje korena krila i trupa, tu zapinje, pa treba malo zasecanja, gitovanja i smirglanja. Ako imas staru "Vitrinu"na disku, pogledaj u "Gotovim maketama".

Kerber

#2
Dobra je maketa i lepo se sklapa... Otvori mu samo par rupica na nosu i jedan mali otvor za hladnjak - ispod elise. Ostalo je pesma.

Evo kako izgleda sklopljen, fali mu samo da ga jos jednom izmatiram.



Pozz

Sandman

Quote from: Kerber on 19-09-2006, 15:31:42
Dobra je maketa i lepo se sklapa... Otvori mu samo par rupica na nosu i jedan mali otvor za hladnjak - ispod elise. Ostalo je pesma.

i ona "budza" na levoj strani motora ce morati da dobije otvor sa prednje strane jer su ga zalili!
nego, jedino me bune one 2 vrste horizontalaca! ne znam koji izabrati tj. sa tehnichke strane gledanmo koja im je razlika?

Kerber

Aj' da pogledam knjige, pa ti javljam za horizontalac...Ne mogu da se setim koji par ide.  ;)

monomoteur

#5
Quote from: Sandman on 19-09-2006, 15:37:11
[nego, jedino me bune one 2 vrste horizontalaca! ne znam koji izabrati tj. sa tehnichke strane gledanmo koja im je razlika?

Sa tehnicke strane razlika je u tzv. rogastoj kompenzaciji (horn balance, slika1) a to je onaj deo krmila (elevatora) koji se nalazi ispred ose obrtanja. On se pri pokretanju krmila izbacuje u strujanje sa druge strane od otklona samog krmila i time rasterecuje silu na palici. Umesto rogaste kompenzacije moze da se cela osovina obrtanja izbaci malo unazad (slika 2), pa onda umesto "roga" strci pomalo cela napadna ivica krmila i time pomaze pri smanjenju aerodinackih sila koje pilot mora da uravnotezi svojom silom na palici.

monomoteur

A kad smo kod toga, pogledaj i videces da levo i desno (polu)krilo nisu iste duzine, i to tako treba da bude, jer je tako i na pravom avionu. Razlog je u uravnotezenju obrtnog momenta elise, tj elisa bi da obrne avion u suprotnom smeru od svog smera okretanja, a ono malkice duze krilo daje malo vise uzgona na toj strani pa zaokrece ceo avion u kontra smeru oko uzduzne ose.

Sandman

Quote from: monomoteur on 19-09-2006, 17:04:22
A kad smo kod toga, pogledaj i videces da levo i desno (polu)krilo nisu iste duzine, i to tako treba da bude, jer je tako i na pravom avionu. Razlog je u uravnotezenju obrtnog momenta elise, tj elisa bi da obrne avion u suprotnom smeru od svog smera okretanja, a ono malkice duze krilo daje malo vise uzgona na toj strani pa zaokrece ceo avion u kontra smeru oko uzduzne ose.

Monsieur Monomotuer, ovo je bilo vishe nego ochekivan odgovor!  ;)
Hvala i na pojashnjenju za horizontalce, a i za "malu shkolu osnova avionskog leta"!
A za polutke krila... pazi stvarno! Gornja polutka levog krila je duga 61mm, a desnog 60mm!!? Nikad ne bih obratio paznju na ovako neshto!!
Josh jednom...HVALA!!  ;)

poz,
S.

Kerber

Isto je i kod Macchi c.202 i C.200 Saetta, i na maketi Special Hobby se to lepo vidi, a za starog Revella, nisam gleadao da li vazi.

Kerber

Sad sam kosultovao knjigu - to je serija III sa 2 MG151 u krilima, ima rog na horizontalcima, znaci, spoj horizontalac-upravljacka povrsina nisu ravni, neko imaju preklop pri kraju....(Slika 1)
Pozz

cherny

#10
Italeri je odlicna maketa! Sto se mene tice, ja bih samo zamenio elisu, jer ova vise lici na veslo nego na elisu, fali joj profil tj. zakrivljenje krakova. A sto se tice usisa karburatora, ne treba ga busiti jer je to tropski filter koji je ima klapnu preko celog usisa i u vecini slucajeva je bio zatvoren dok je avion na zemlji.
Evo fotka MC.202 gde se vidi da je usis zatvoren:

Evo i fotkegde se vidi otvorena klapna:
http://www.rzeszow.mm.pl/~jowitek/samoloty/Macchi%20MC%20205%20Veltro%20(W).jpg

Warhawk

Jedini problem kod varijante sa kutije je spiner, koji je predstavljan na maketama na više načina (beli sa crnom spiralom, skroz beli, crni sa jednom trećinom ofarbanom u belo...). Ima li iko fotku tog aviona na kojoj se vidi kakav je ustvari spiner?
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

anki

Obrati paznju da netreba ona bela traka za identifikaciju oko zadnjeg dela trupa. Italeri ju je dao ali se na slici ne vidi.

Warhawk

Evo jednog zanimljivog sajta, mada ne znam koliko je ta opcija tačna...

http://hsfeatures.com/features04/macchic205ws_1.htm
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Night Fighter

#14
Skoro sam pazario ovu maketicu ponovo, uskoro cu je raditi sa "smoke rings" kamufazom. Vec sam jednu odradio sa svapskim "splinter" bojenjem i izgleda jako dobro. Cini mi se da "dimni kolutovi" bolje izgledaju na Veltru (Hrtu) nego na Folgoreu (Gromu), valjda zbog robusnijeg izgleda Hrta.

Evo par detaljnih slika ove zveri od aviona: