Nekoliko jedrenjaka iz flote moga oca

Previous topic - Next topic

Goran

Prije nekoliko mjeseci, kada sam postao svoj rad, "Mississippi Queen", netko me zamolio da poslikam jedrenjake koje radi moj stari, već poduži niz godina, pa evo nekoliko friško poslikanih.
Ima nas "manijaka" u kući još.... blago mami i ženama.....  ;D

Dubrovačka galija:





Dubrovačka nava



Gajeta falkuša



Hvarska galija "Sv. Jerolim"





Revenge





Bracera





Bracera - polumodel



Goleta





Holandska topovnjača:
Topovi su tokareni iz mesingane cijevi, sam ih je radio







Istarski bragoc



Toliko za sada, dok ne napravim nove slike.

3EMYH

Tati svaka cast, brodovi su prva liga...

Sandman

Gorane, svi ovi jedrenjaci su drveni?

ovo je jednom rechju FENOMENALNO!

koliko vremena je bilo potrebno tvom starom za izradu jednog ovog broda?
jel koristio neke nacrte? kako je obradjivao materijal na potrebnu velichinu, oblik,...?

zaista prelepo!

pozdrav maketarskoj ekipi tvojih ukucanih ;)  :D

milanco

fantasticno oduvek sam voleo te stare drvenjak i imao zelju da ih radi ali stvernost je drugacija pa predjoh na plastiku ;) :o :o :o :o :o
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Dada

Au ovo je M R A K dobro uradjeno... Nemam rechi... Svaka chast ;D ;D ;D

Goran

Drago mi je da Vam se sviđaju radovi. Sve makete su naravno drvene, rađene prema izvornim nacrtima, nabavljenim kod nas, ali na žalost, veća ponuda nacrta naših jedrenjaka je u inozemstvu  :-[ po masnim cijenama.
Svi dijelovi na svakoj maketi su rađeni ručno, čak sam tokari topove i šiva jedra.
Vremenski period nastanka jedne makete je teško definirat, radi koji puta cijeli dan i noć, pa pauza koliko mu se hoće itd. Jedrenjake radi 35 godina, prvog, Santu Mariu je složio 1972 godine za vrijeme služenja JRM-e u Puli. Na kraju služenja, maketu je poklonio tadašnjem zapovjedniku vojarne.
U zadnje vrijeme radimo ponešto zajedno, pomognem mu koliko mogu i znam, a počeli smo sa uređenjem malog privatnog muzeja, jel je došlo do problema da nema više prostora u kući za izlaganje modela.
Cijela zbirka broji nekih 120 komada.

Sandman

Quote from: Goran on 10-05-2007, 10:31:10
U zadnje vrijeme radimo ponešto zajedno, pomognem mu koliko mogu i znam, a počeli smo sa uređenjem malog privatnog muzeja, jel je došlo do problema da nema više prostora u kući za izlaganje modela.
Cijela zbirka broji nekih 120 komada.

za svaku pohvalu!
bilo bi lepo videti sve ove exponate uzivo!
ako jednog dana (kad ga zavrshite) bude moguce "posetiti" taj vash privatni muzej, dojavi nam....
svakako bi vredelo videti sve ovo uzivo ;)

tripko


Goran

Naravno da će biti moguće. Istina, radovi napreduju puževim korakom, ali radi se.

Kerber

fenomenalno !

;) bar te otac nije korio, kad ti radis makete... ;D
mora da ih radi poprilicno brzo, jer 120 komada, nije mala stvar, mada, kad udje u rutinu graditeljskog postupka, verovatno brze radi sad nego pre...

pozz celoj maketarskoj familiji...

Goran

#10
Quote from: airsuba on 10-05-2007, 11:44:02
Definitivno je ta holandska topovnjaca mnogo cudna konstrukcija.... jel su se 'stvari' na bokovima neka naprava za stabilnost kad puca  ???

Koliko je meni poznato, ta bočna "krila" su u stvari pomočna kormila, jel zbog težine broda nije bilo dovoljno samo krmeno kormilo, pogotovo prilikom brzih manevara prilikom bitke.
Reci, jel ujakovo prezime Svetozarević, jel znam da je prije rata moj stari mijenjao neke nacrte s tim čovjekom iz Beograda. Čak sam i ja išao par puta sa njim, ali davno je to bilo.

A što se tiče virusa "maketarstva", da, on je prisutan od malih nogu..kao i kod tebe.

Aki

svi su EXTRA uradjeni :o :o :o
za to treba vremena i truda...

Otto Skorzeny

Stvarno fantasticni brodici!!!  :D  :D  :D
Mogao bi napraviti maketarski muzej ili nesto sl. Ocevi brodici, tvoje makete i diorame.
Zaista impresivan rad tvoga oca i tebe!!!   :D

Boki

Fantastično. Bravo, Gorane. I za tebe i za tvog oca. Sad znamo od koga si nasledio maketarski gen pa su ti diorame onako dobre  ;) .
Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

rodeo

Stvarno impresivno! Prema ovome je plasticno maketarstvo igra za malu decu. Da li je moguce da je bas sve u samogradnji? Koja je razmera, da li se materijal nabavlja u specijalizovanim radnjama?
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.