Trumpeter 1/144 F-86F-40 Sabre

Previous topic - Next topic

Sandman

Još jedan mališan na kome sam počeo rad pre par meseci ali nisam fotkao korake u radu, tako da evo sad malo fotki da se vidi dokle sam stigao sa radovima.



Pošto me je ove godine uhvatila manija rada na maketama japanskih aviona i vozila, ni ovaj Sejbr neće biti izuzetak - nosiće oznake iz kutije.

Sledi rad na unutrašnjosti kokpita a zatim i maskiranje staklića.
U unutrašnjosti kokpita sam zalepio tanki stiren (0,3mm) kako se ne bi video spoj polutki trupa na podu i iza sedišta.




husky


Sandman

#2
Kokpit i sedište su zafarbani u Gull Grey sivu, no jedan detalj mi se na maketi nije svideo pa sam rešio da ga popravim.

Antena radio kompasa po sastavnici treba da se ofarba transparentnom narandžastom bojom, međutim, taj deo je odliven u punoj plastici. Pošto na pravom avionu to izgleda kao "stakleno zvono", napravio sam taj detalj od prozirnog sprua - definitivno realnije izgleda, samo ga treba prefarbati jako razređenom (ili transparentnom) narandžastom bojom.


Lykos

Srki,
Divim se tvojim idejama za detaljisanje,narocito ovih "zrno pirinca" maketa.Svaka cast.
Prijatan dan ti zelim.

Pedja

Svaka čast na precitznosti i posvećenosti detaljima,u ovoj razmeri  to dobija sasvim novu dimenziju.

Sandman

Iskren da budem, lakše mi je bilo da ovo odradim nego da jurcam po radnjama transparentnu narandžastu :D
Ionako se ovaj detalj dobija za par minuta posla.

Sandman

#6
Konačno postepeni povratak maketama....

Antena radio kompasa je zafarbana transparentnom žućkasto-narandžastom (Future + po kap akrilnih žute i narandžaste), a sedište i instrument tabla ofarbani i postavljeni u kokpit...



Poklopac kabine maskiran i zalepljen na svoje mesto.



Sejbr je spreman za prajmer - za praznike bi trebalo da konačno dođe i do realizacije istog :)

Sandman

#7
Danas je pao prajmer.

Kao osnovu sam koristio već uobičajeni Mr. Surfacer 1200, a zatim sam sredine svih panela (u cilju stvaranja efekta preshadinga za boju metala) isprskao novi Gunze proizvod - Mr. Finishing Surfacer 1500 Black. Dosta je fine granulacije i stvara jako lepu površinu nakon sušenja...






matilda

malecki je super , a vidim i u dobrim je rukama.
ja sad nemam pojma kako te gunze metal nijanse rade, ali za alklad, mora da bude skroz gloss da bi radilo.
kakav je uopste taj crni?
ja koristim onaj 1000 i 1200sivi.

stevan

Sandman

Ovi Gunze metalajzeri koje imam spadaju u srednju od tri serije njihovih metalajzera - ponašaju se slično Model Master metalajzerima - poliraju se krpicom radi dobijanja pravog odsjaja.

Super metalajzer seriju nisam imao prilike da koristim, ali kapiram da je ona dosta sličnija Alcladima.

Pošto su japanski Sejbrovi bili farbani u aluminijum, onda nema bojazni što crna nije gloss - sam premaz tog aliminijuma je više mat nego sjajni, polirani metal.

Inače, ovaj crni Surfejser ima nešto finiju granulaciju (1500) od najfinijeg sivog Surfejsera (1200) i kako mi se čini ponaša se kao crna Gunze boja u prskanju. Ne javlja se ona "paučina" pri prskanju (mada mi se ni prethodni sloj sivog Surfejsera nije pretvorio u tu "paučinu"), a nakon sušenja ima fini satenasti izgled.

Sandman

#10
Popravke zelene boje na Dini sam iskoristio i da oprskam prostor za stajni trap na Sejbru - Gunze 126 (Mitsubishi Green)...


Sandman

#11
Prostor za stajni trap je maskiran blutakom, dok su panel spremišta mitraljeza i izduvnik ofarbani metalajzerom Gunze Mr. Metal Color 213 Stainless Steel, a zatim maskirani Tamiya trakom...



Cela maketa, kao i poklopci prostora stajnog trapa, su zatim preprskani drugim metalajzerom - Gunze Mr. Metal Color 218 Aluminium... Nakon kraćeg sušenja, skinute su maske sa spremišta mitraljeza i izduvnika, a cela maketa je blago ispolirana krpicom kako bi se uklonila osušena sitna zrnca boje (metalajzer prah)...

Na slikama maketa deluje dosta blještavije nego uživo, a pošto su japanski Sejbrovi bili farbani u boju aluminijuma, finalno lakiranje će biti semigloss te će malo umanjiti ovaj sjaj...





Ovde se vidi razlika u nijansama Aluminiuma i panela ofarbanih u Stainless Steel


kapetan

Kad naneseš surfacer, da li ga posle šmirglaš i kojom granulacijom, ako šmirglaš?

Sandman

Uglavnom ne, ali ponekad blago pređem micromesh krpicom (nešto slično najfinojoj granulaciji šmirgle) preko osušenog surfejsera kako bih uklonio eventualnu "brašnjavu" površinu.

Ovde nije bilo potrebe za time jer ovaj crni Surfejser ima granulaciju 1500 i veoma fino je ispao nakon prskanja.

dragan_mig31

Dobro izgleda ova srebrena farba.Koliko mogu da vidim nevidi se ni granulat nista.Mnogo lep :)