Vietnam part 1- Fujimi F-4B VF-21 Freelancers, 17.06.1965.

Previous topic - Next topic

Tomcat

Tema rata u Vijetnamu mi je jedna od najzanimljvijih kojoj vec duze vreme zelim malo da se posvetim. Simbolike radi, prvi u toj ''seriji'' je F-4B koji je ucestvovao u prvoj TARCAP misiji koja je rezultirala oborenim vijetnamskim MiGovima. Naime, 17. juna 1965. godine u prepodnevnim casovima, grupa od ukupno 14 mornarickih aviona je poletela sa nosaca aviona USS MIDWAY i USS BON HOMME RICHARD sa zadatkom da napadne most Tan Hoa. Ukupno 6 aviona F-4B, svi sa USS MIDWAY, je letelo u TARCAP misiji odnosno pruzali su zastitu jurisnim avionima, a od tih 6 F-4, dva su pripadala jedinici VF-21 pri cemu je avionom NE101 pilotirao XO jedinice VF-21 cdr. Lou Page dok je RIO na zadnjem sedistu bio lt John Smith dok su u avionu NE102, koji sam ja radio, posadu cinili lt Jack Batson i lcdr Robert Doremus. Oba aviona su imali po dve rakete AIM-9 Sidewinder I 3 rakete AIM-7 Sparrow kao I po jedan, centralni, rezervoar. Prema prici posade ''mog'' F-4, jurisna grupa je vec javila da se nalazi iznad mora, u povratku sa zadatka, kada je vodja patrole F-4 poveo par u jos jedan ''krug'' iznad oblasti koja je bombardovana I u tom poslednjem, obilasku  uocili su vijetnamske MiG-17 na radarima. Ubrzo potom, vodja patrole, cdr Page je ispalio prvu AIM-9 raketu kojom je pogodio prvi MiG-17 dok je posada NE102 lansirala AIM-7 koju je F-4 nosio pod desnim krilom I oborio drugi MiG-17. Tri dana kasnije, 2006.1965. godie, A-1 Skyraider iz VA-25, takodje sa USS MIDWAY je uspeo da obori MiG-17 I taj avion je jedan od sledecih maketa koje imam nameru da radim. Cela gornja prica je po secanju prepricana iz razlicitih tekstova koje sam pronasao.

Inace ovaj konkretni avion je ubrzo potom presao u sastav USMC, gde je proveo oko godinu dana u dve razlicite jedinice da bi potom presao u VF-96 gde je I zavrsio karijeru posto je usled greske pilota pao pri cemu su oba clana posade poginula.

Sama maketa je kao sto pise Fujimijev F-4B u 1/72 za koga mogu reci da me je dosta namucio, pre svega zahvaljujuci mojim glupostima. Farban je Gunze akrilnim bojama a dekali su Sprue Brothers YANKEE STATION MiG Killers, dok su stensili iz raznih viskova. Ukoliko nekog zanima sa seta dekala mi je ostao visak za F-4B VF-96 koji je ucestvovao u incidentu sa kineskim MiG-17 iznad ostrva Hainan

P.S. Imena pilota sam pisao u originalu iz prostog razloga sto nisam siguran kako se na srpskom izgovara prezime Doremus  :D
Posto nisam pronasao fotografije pravog NE102, evo slike NE-111 iz istog perioda tj sa istog krstarenja



A ovo je moj NE102












Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

flanker

Deluje lepo, nego mnogo je jak blic pa izgleda bleđe.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.



milan78

Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Sneni

Odličan je, zanimljiva konfiguracija naoružanja :super
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

milan78


Quote from: milan78 on 04-10-2013, 15:30:34

Aha, najlepsi amblemi  ;)
Ne krivim te jesu lepotani...a i covek treba da se opredeli bar delimicno!
Instagram-Peacockscaleworx

zivorad

Odlican, samo mi je malko ''sumljiva'' ova siva , trebalo bi da bude tek jednu nijansu tamnija od bele i to ka braon ili gresim ? 

Goran A.


airsuba

Lepa maketa i odlična tema, ja sam baš u iščitavanju iste.
Upravo sam završio Osprey o "A-4" a sad čitam "USAF & VNAF A-1", sledeći mi je "marinski F-4", sve iz 'combat' serije.
Šteta što nisi u mogućnosti da propisno uslikaš makete na jednobojnom papiru i sa dobrim svetlom, zaslužuju  :(

zolle

Super ti je ovo ispalo druze ! Meni omiljena letelica iz omiljenog perioda, pogotovu mi se dopala ova lagana panelizacija, nista napadno, taman kako treba  :super
Dokon mozak, djavolja igracka !

FLY BY WIRE

odlican fantom svaka cast prljanje tj. isticanje panela za 10  :super

Sandman

Dobar! Pošto se zbog blica ne vidi najbolje finalni finiš (matt ili semigloss) pretpostaviću da si udario semigloss na kraju, a samim tim je odličan detalj sjajniji finiš na radomo koji je i na pravom avionu bio vidljivo sjajniji od ostatka aviona.  :super

Tomcat

Quote from: Sandman on 07-10-2013, 08:49:14
Dobar! Pošto se zbog blica ne vidi najbolje finalni finiš (matt ili semigloss) pretpostaviću da si udario semigloss na kraju, a samim tim je odličan detalj sjajniji finiš na radomo koji je i na pravom avionu bio vidljivo sjajniji od ostatka aviona.  :super

Da, semi gloss I sjajan nos  ;)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...