Italeri 1/72 Sukhoi Su-34

Previous topic - Next topic

nenadwebivi

Pozdrav svima, novi sam u ovom hobiju, tj. relativno novi, jer radim svega trecu cetvrtu maketu po redu. Vec pre par meseci sam kupio Su-34 i odlucio se pre neki dan da ga zapocnem naravno cim sam zavrsio sa radom na Su-47 Berkut. Nemam iskustva nekog u ovome, jer sam sve sam pokusavao da naucim i ucio na greskama, ne znam da odradim wash i weathering ali prvi put cu pokusati to da odradim na ovom avionu, jer zelim da bude perfektan bar da dam svoj maksimum :) Svaka kritika, savet i pomoc su dobrodosli naravno, jer zaista zelim da od ove makete bude nesto, mozda nemam tacno sve one boje navedene u sastavnici ali tu su mozda neka nijansa koristim Valejo i Model Master i Humbrol akrilne i uljane boje. Kao lak sam cuo da moze lak za kosu pa sam to maznuo kevi i to mi je sjajni lak :D a kupio sam bocice polu-mat i mat laka. Za sada sam uradio unutrasnjost tj kabinu/kokpit aviona, sedista i kontrolnu tablu ( oprostite ako ne znam sve strucne izraze ali naucice se sve, niko nije rodjen naucen ). Potrudio sam se da bude sto vise detalja, i evo par slika sta sam za sada odradio :). Da ne zaboravim da napomenem, farbam cetkicama :/




matilda

dobro je. samo tako nastavi i bice dobro.
ovo za lak za kosu, nisam bas siguran, znam da koriste ljudi pronto, future i ko zna jos kako ga zovu a zapravo je sredstvo za glacanje podova.
ako zelis da ti ti detalji, satici i dugmici budu precizno ofarbani i da ne bude umazano i umuljano okolo, koristi cackalicu da farbas umesto cetkice.

nikada nemoj da slusas uputstvo za farbanje! nadjes sliku na netu toga sto radis i paljba.

nasloni za glavu na tim sedistima je takodje crn.
i onako su 34 nema kabinu koja se konvencionalno otvara, vec posada ulazi i izlazi kroz vrata u spremistu prednjeg stajnog trapa, tako da ce unutrasnjost kokpita ostati sakrivena za oci..

samo polako i nemas problema.
nemoj da zaboravis da ubacis teg u nos.

stevan

nenadwebivi

Aha, do sada sam radio lakom za kosu i ovim polu-mat i mat lakovima :/ nadam se da nece unistiti maketu ili tako nesto :/... Nisam znao ovo za cackalicu, sad je gotovo ali za ubuduce znam kako i hvala na tome. Prefarbacu sada naslone, inace razmisljam da napravim sam od neke trakice pojaseve za sedista ali videcu o tome. Sto se tice tega to znam, naucio sam lekciju posle prve makete :D
Hvala jos jednom, svaki savet i kritika mi znace :)

milan78

Vidi ovako,kroz stakla se itekako vidi kokpit,znam jer sam ih dva pravio.Sediste npr moze maslinasta,siva ili crna za taj tapacirung na sedistu i eventualno boja bakra za te dve valjkaste stvarcice sa strane naslona za glavu.Teg ti ne treba ta maketa ne seda na rep.Uzmi slike na netu imas hrpu!Evo ovako http://defesasaereas.blogspot.com/ a sedista http://www.vodnik.republika.pl/pages/mig29/k36_1.jpg  :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

KuKLiNsKi

ne diraj lak za kosu, maketa če ti imat luskavicu od toga

nenadwebivi

@milan78 puno vam hvala za ovo, doduse vec sam ubacio teg i zalepio zmaja tj. fuselage ako se tako zove ali doradicu sedista sada, imam dovoljno strpljenja i zelje da sredim to sve kako treba, evo kako sada izgleda maketa trenutno, takodje imao sam mali problemcic sa onim "repom" sto se lepi na trup jer nije bas tacnih mera pa sam uposlio turpiju oko toga i sredio to :) sutra cu da kupim pronto ili jednostavno sjajni lak u maketarskoj radnji i da se ne zezam vise sa ovim lakom za kosu od keve jer em sto sam se ugusio em sto kuklinski sad napisa' ovo pa cu poslusati jer naravno zdravlje pre svega :).


veceras cu da sredim ovo sa sedistima i na redu su krila i usisnici za koje vec mislim da cu se namuciti i da ce trebati "kilo" gita :)

milan78

To je dobra maketa,nema mnogo muke,kad budes sklapao gondole motora radi malo na suvo uklapanje jer je mali problem spoj prostorija za tockove i taj deo usisnika....ostalo je laganica.A lak za kosu batali.Uzmi pronto em je cena ista em imas za mnogo veci broj maketa.Koliko vidim akrilke koristis pa ti vidi neki Vallejo ili tako neki lak ali pronto je pronto.
Instagram-Peacockscaleworx

nenadwebivi

Sinoc sam sredio krila, sad cu usisnike tj. gondole posto sam nasao vremena pa cemo videti kako ce to proci, uglavnom koristim i akrilne i uljane boje, sad ne znam koliko je to dobro da koristim i jedne i druge, npr ova osnovna boja "kabine" ova plava je uljana dok su ove ostale akrilne :/ , nisam mogao da nadjem akrilne ni u papircolor-u ni u m-hobby radnji pa su mi tamo dali uljane, morao sam.. uglavnom danas sam trazio pronto posto je realno mnogo isplativiji, koliko sam shvatio treba mi pronto za podove, nasao sam samo neke sa nekim mirisma badema ne znam ni ja sta, zena na pijaci mi je rekla da se vise ne pravi takav kakav ja trazim, pa mi je sada to malo zbunjujuce, otici cu u vero ili tako neki market da pogledam da li tamo ima, jer ipak je 1000x isplativije uzeti to. Imam jos jedno pitanje, na prethodnim maketama koje sam radio, nisam radio wash a ni weathering jer ne umem bas, gledao sam dosta klipova, skapirao sam da mi trebaju pastele fairy deterdzent i voda i je l' to sve sto mi treba za wash i nasao sam u papircolor-u 17ml  wash vallejo crni, je l' to bolje nesto ili ipak da uzmem pastele i ovo vec navedeno? Hvala unapred na odgovoru.  :pilot

milan78

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,14255.15.html evo ti za pronto.Te pastele imas u svakoj boljoj knjizari.Kooh i noor npr.Imas ih svakakve sive crne braon zelene....kupis ih u kompletu.Skalpelom usitnis dodas u prah vodu i deterdyent ali moras da ga lakiras pre toga.I suvi prah isto iskoristis za garez ,prljavstinu itd,nanosis cetkicom...
Instagram-Peacockscaleworx

dusko

Samo polako radi ,bice to lepa maketa sto se tice Pronta ja to cudo nikad nisam ni probao najvise volim akrilni lak imas u farbarama Vitex vodorazredivi bezbojni lak za 800din i mogu potpisati da je na ista stvar kao Humbrol akril koji se super pokazao.

nenadwebivi

Veliko hvala za pronto i "uputsvtvo" za wash, sutra cu da kupim i pastele i pronto pa da bude spremno za zavrsetak makete, jos jedno pitanje imam, probao sam da uradim kao "wash" sa grafitom na mig-23 maketi koju sam prvu uradio, da li treba posle wash-a da lakiram i kako da se ne razmaze kada lakiram ako treba?
Polako cu sve, sve sto je brzo uglavnom bude lose, naravno da treba za sve strpljenja i zaista mi znaci svaki komentar, svaki savet i svaki odgovor jer jedina pomoc koju i imam ste vi ovde i klipovi koje nadjem po yt-u, a naravno da je uvek bolje cuti savet iskusnih ljudi :) @dusko tesko da cu moci da izdvojim u ovom trenut 800din za lak ali kada dodjem do para uzecu i to :)
veceras cu ubaciti par slika kako rad napreduje, sad cu malo da se pozabavim sa pojasevima za sedista da ih odradim, razmisljao sam da uzmem neku tanku trakicu ili da jednostavno stanjim na cetvrtinu onu traku za masnice sto ide i da je prefarbam i zalepim i dodam da izgleda kao da ima pojaseva na sedistu, a sutra cu da odradim i wash da oprobam u kabini na onim vratancima izmedju sedista, malo da dodju do izrazaja da se vide.

milan78

Ta vratanca posto je izdignut panel uradi grafitnom olovkom ili charcoil olovkom koja ima u knjizarama.UGLJENA OLOVKA.Nece se razmazati lakom ako tretiras grafit.Flomasteri i slicno hoce.Neko i upustene panele naglasava grafitnom olovkom.A pronto ti je 500kinti pa gledaj.Od masking trake uradi pojaseve i ofarbaj odgovarajuce.A ako hoces da imaju izgled u tri dimenzije onda deblja folija od ambalaze neke,nes kafa folija sto zatvara limenku npr i sl.,i zicice za kopce,koristi licnu iz el.zicica to imas sigurno negde.Polako....kad uradis to par puta bice ti rutina.
Instagram-Peacockscaleworx

nenadwebivi

Nazalost usled povrede koja mi se desila i nedostatka vremena skoro pa mesec dana da nisam radio na maketi nista :) ali hvala Bogu sad je bolje pa ima i vremena. U poslednjih par dana odradio sam dosta toga, Fuselage je spojen, dodao sam krila i zakrilca i stabilizatore, usisnike sam zalepio i ismirglao i zagitovao, gitovao sam malo i vertikalce, na ostalim mestima mislim da nije bilo ni potrebe za gitovanjem. Sam "rep" aviona me je jedino malo namucio jer je "Strcao" posle lepljenja pa sam ga smirglao malo vise ali sam ga sredio odlicno :D Sto se tice farbanja, prednji "panel" ili kako da to nazovem ispred kabine ofarbao sam deo crnom bojom kao sto mi pise u sastavnici, ali ja bih rekao da treba ceo taj prednji deo da se ofarba u crno ili se varam? Preciznije mislim na ovaj deo
Takodje sam ofarbao i deo namenjen stajnom trapu tj unutrasnjost. Ofarbani su i izduvnici prema semi koju sam nasao na internetu  :pilot
Dodao sam i nosace naoruzanja, a trenutno se susi vecina raketa, stajni trapovi i antenice, vratanca za prostor stajnog trapa i ostali sitni delovi koji se tu nalaze, polepljeni su i sredjeni tockovi stajnog trapa tako da je skoro sve pa gotovo i spremno za farbanje aviona, veceras se nadam da cu zavrsiti ostatak delova koji jos treba da se polepe na avion. Rakete i bombe cu preci jos jednim slojem boje ali to mi je sada totalno nebitno, takodje veceras dok se budu susile boje radim i pojaseve za sedista, kolega Janjic mi je dao detaljna uputstva i ovom prilikom mu se zahvaljujem na tome :) Inace izabrao sam i sledecu semu prototipa 45, jedva sam nasao semu, ali sada je pitanje i da li cu imati boje za istu, jednu boju sigurno imam a za ostale ili cu praviti miks neki ili nesto drugo. U svakom slucaju, okacicu slike sada dosadasnjeg rada pa ako neko ima neku zamerku ili predlog ili pohvalu :D cenio bih to zaista jer mi znaci jer sam ipak novajlija :) Hvala unapred.








milan78

Tacno ceo deo ipred pilota ide crno,ali matt.Kutije st.trapa su svetlo sive ne crne.I izduvnike radi u jednoj boji pomesaj srebrnu sa malo crne i taj spoj na njima ti se vidi.Sredi ako te ne mrzi.I rakete kripton nisu crne nego metalik tipa aluminijum i titanijum kombinacija.A vezbovne su crvene itd.Samo dobro si ga sklopio,nije da nisi.Ide to ok veliki je.
Instagram-Peacockscaleworx

nenadwebivi

Odlicno, to mogu da sredim lagano. A kutije stajnog trapa mi je pisalo Dark Grey da ofarbam, a gledajuci neke slike naleteo sam da je na protipu i bilo tako o.O Ali dobro, valjda ce primiti dobro sivu boju sada :/ sto se tice izduvnika prema ovoj semi radim
Zato sam ih onako ofarbao, Pomesacu sada crnu sa gunmetal-grey i preci preko toga, onda razmisljam da detalje doradim bronzanom bojom kao medju onim prorezima, sta mislite o tome ?
Naravno da me ne mrzi, a sto se tice raketa onda cu ih prefarbati u crvenu varijantu, lakse mi je . Hvala :)  :cheers