Moje prvo pravljenje diorame

Previous topic - Next topic

nenadwebivi

Naime pocetnik sam skroz u ovom hobiju, radim avion i svega 3 aviona sam napravio do sada i u izradi je 4.
Uglavnom, pre toga sam skupljao Diecast modele iz casopisa Borbene Masine i Avioni itd...
Pa sam svoju dioramu hteo da oprobam prvo na diecast modelu. Ovoga puta T-72M1 ( moj omiljeni tenk ) :)
Kada sam kupio tenk, on je izgledao ovako
Belo-crna maskirna sara, nema detalja niti bilo cega. Zeleo sam pre svega da ga preradim u boju T-72 koji se koristio i koristi u VS. Tako je pocelo inace sve sa mojom velikom zeljom za pravljenjem maketa itd.
Uglavnom tenk sam prefarbao Hu-116 bojom i naravno crnom dodao detalje koji su trebali itd.
jedina mana koju sam primetio kod tenka malo kasno je da je kupola previse odvojena od trupa tenka :/ ali to se da srediti naravno tako da cu to ovih dana kada "uhvatim" vremena srediti kako bi sto realniji tenk bio. Jeste da je diecast ali sta da se radi, kada skupim iskustva i novca uzecu i  kit.
Uglavnom previse mi je bilo glupo da tenk kao sto je T-72 samo stoji na polici. Resio sam da napravim mini-dioramu.
Kupio sam sper plocu, neku kao papirnatu podlogu za makete koja je imala ulogu trave , kupio sam i tempere. Sper plocu sam odsekao po sopstvenoj zelji. Prelepio papir preko, zamisao je da tenk prelazi preko nekog polja naravno kada prolazi kroz travu "zaranja" u zemlju i pravi od toga blato itd, napravicu detalje da sa strane stoji neki "deo" planine, naravno tu je vec prosla kolona tenkova i nabavicu vojnike u 1/72 koji ce ici uz tenk. Braon i braon crnom temperom odradio sam efekte zemlje i efekte na tenku i gusenicama, Vasi predlozi,sugestije i kritike su dobrodosli pa se nadam odgovorima. Pozz






rodeo

Samo nastavi da se trudis i rezultati ce biti bolji. Predlazem ti da ustedis pare od naredna dva diecast tenka iz kolekcije i po toj ceni kupis jednu klasicnu maketu u 1:72 ako te zanima ta razmera.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

nenadwebivi

Dobio sam Trumpeter M1A1 with mine roller set 1/72 i za njega planiram da radim dioramu itd..samo zelim da ovu sa ovim diecast modelom odradim maximalno moguce :)
Inace ne kupujem odavno diecast, samo par primeraka sam uzeo, jer ima par meseci kako pravim makete aviona  :pilot

zamorano

Nije loše za prvi pokušaj - mada, šta ja pričam, ja nisam nikad ni probao da napravim dioramu :)... Ono što hoću da kažem (i tu koliko-toliko znam šta pričam) je da je glavna korist što sad imaš ideju kako stvari stoje. Kad vidiš da je neko drugo radio nešto slično onda možeš da povežeš sa onim što si radio, da prepoznaš ako postoji bolje rešenje za neki problem na koji si naišao itd. Ili, još bolje, sad možeš da sedneš pa da gledaš šta si uradio i smišljaš šta može da se poboljša i kako.

Inače, die-cast modeli su obično nezahvalni čak i za vežbanje, tupi su im detalji i slabo se hvata boja preko te njihove sjajne. Mislim da plastična maketa teško može da ispadne gora od die-cast-a, koliko god loše da se sastavi. ;)

Pozdrav!