Jos jedan Messer - Italeri Bf 109F-4 (1/72)

Previous topic - Next topic

DjG

Mozda nisam primetio da je neko to vec rekao u prethodnim porukama...

Ne zaboravi. Obavezno moras da promenis panelizaciju na trupu. Od kabine prema vertikalcu. To je katastrofa.  :(
Ali, moram priznati i veliko majstorstvo Italerija, da i pored 7386 punih vagona, postojecih knjiga o 109-ki, do te mere omase panele.


Hartmann

Quote from: Kerber on 17-05-2007, 10:01:19
Ja bre ne vidim ovde stangle.... ???
ovo mi vise lici na servisni otvor za repni tocak... stangle idu napred, da pridrzavaju zadnje frejmove...
Da se nesto razumemo...svi su imali stangle, ali sa unutrasnje strane...neko se setio da ako to stavis iznutra da drzi dodatno zadnja 2 frejma, nece imati uticaja na otpor vazduha....Ali prve verzije su imale spolja...da ne tupim vise....


pozz

Vide se jedva, pogledaj malo bolje. One dve tamne crte iznad tocka su stencili. Levo od njih se naziru ojacanja.

Sto se tice panelizacije, ostavicu ih. Necu da se bakcem sa tim, a i nemam velika iskustva u urezivanju panela, pa da nesto ne pokvarim jos vise  ;).

hvala vam jos jednom. PozZ
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

medico

Goxy druze jesi li mogao manji sliku ...ova je tako ...PREVELIKA  :D
deluje da se wide ojacanje a vidi se i WrNr !!! samo terba bolja fotka pa da nadjesh iz koje je serije , ipak ako ti i nije toliko bitno samo navali na sklapanje  ;) !

Hartmann

Evo slicica mog rada do sad:



Instrument tabla
   Napravljena od 4 ecovana dela plus 3 filma koji idu izmedju njih. Pozadinu filmova sam prefarbao u belo da bi se istakli brojcanici. Farbano je u RLM 66, uradjen wash i drybrush i posle toga zuta i crvena je naneta mojom dlakom sa glave po instrumentima i dugmicima. Ovo sve izgleda tako veliko u macro modu, da sam tek sada video koliko strci film na desnoj strani  :D. Probacu to da isecem. I na ove dlacice ne obracajte paznju  :D


Kadica 1   
   Originalnoj kadici sam skinuo prednji zid sa pedalama i nekom kutijom. Postavio sam ecovane pedale, koje su trebale da budu spojene sipkom koja drzi pedale za pod kadice, ali pri spajanju trupa sipka nije dozvoljavala da se polovine trupa sklope, tako da sam je uklonio i pedale zalepio na pod. Sediste se sklapa od 4 ecovana dela (koje savijam pomocu pincete i cackalica) i postavlja na kadicu. Onda dolaze ecovani kaisevi i leziste za palicu. Palica je original. Kotur za trimove nije mogao da se stavi na  zid trupa po sastavnici, vec sam, kao u stvarnosti, postavio na pod kabine i jedva je stalo. Zato je i malo nakrivljeno :(.
 

Kadica 2
   Farbano je takodje u RLM 66, washovano, a vedering je radjen cetkom i srebrnom olovkom. Crvena na palici je takodje nanosena dlakom. 


Kadica 3   
   Ostalo je samo da se izlakira polusjajnim lakom. Taman i da se pokriju tragovi lepka, jer se bas vodila teska bitka sa super-lepkom. Verujte da bi sve mnogo lakse islo da je moglo da se lepi obicnim lepkom. Ovako je dosta bilo odvaljivanja i ponovnog lepljenja.
   

Levi zid kabine     
   E, ovde je bila prava zamka da sam radio po sastavnici za ecovane delove. Na njoj stoji da se svi instrumenti postavljaju na ecovani ram, pa onda na zid kabine. Meni je to bilo sumnjivo i prvo sam postavio ram na zid kabine i vec pri prvom proveravanju, zbog tog rama kadica nije mogla lepo da nalegne. Zato sam isekao ram onoliko koliko treba da bi kadica mogla da se lepo postavi pri sastavljanju trupa i istanjio trup koliko sam smeo, jer sam se plasio da ne prsne.. Neki delovi su izostavljeni, jer za njih mesta nije bilo, vec sam samo ostavio vece i nuzne instrumenta koji se vide. Poluge od gasa sam samo ubo u kutiju u kome sam stavio 'Blu-tak', tako da su pokretljive  8). Sada sve fituje.


Desni zid kabine     
   Ista prica je i za desni zid. Skracen je ram, istanjen zid i postavljeni ecovani delovi sem jednog instrumenta koji sadrzi u sebi film, koga cu naknadno postaviti posle farbanja da ne bi preprskao brojcanike. Ventil je po sastavnici trebao da stoji gde je tacka od markera, ali je to pogresno, pa sam ga postavio malo napred. Takodje sad sve fituje.
Za sada je to sve. Sledi farbanje zidova, wash, vedering i lakiranje. A onda, qq majko, sklapanje trupa  :-[.
Verujte da mi je ovo druga maketa radjena sa ecovanim delovima i dao sam sve od sebe. Nije bas lako raditi sa njima u 72-ci.

PozZ

 
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

Quote from: airsuba on 17-05-2007, 18:57:07
ako radis otvorenu kabinu, obavezno vrati 'kutiju' na pod ili je napravi - to je kuciste/poklopac topa i prilicno je vidljiv detalj (cak i u 72)
iz iskustva preporucujem samo i iskljucivo superlepak u gelu, cisto i precizno!

dobro ti ide, udri dalje  :)

Vazi, videcu. Mada mislim da ce smetati ovaj donji deo instrument table. Kod obicne table taj donji deo nema, a verovatno kod ecovane taj donji deo predstavlja kuciste topa (?)
Ceo dan pada kisa, pa nista nisam farbao danas, grrr  >:(.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Lanmi

Uh, svaka ti cast na trudu, samo cepaj. Super izgleda za sada, svidja mi se weathering.

Quote from: hartmann on 17-05-2007, 21:53:32
Ceo dan pada kisa, pa nista nisam farbao danas, grrr  >:(.
:D Jel u basti farbas?
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Hartmann

Quote
:D Jel u basti farbas?
Quote
Ma ne, reuma me nesto ubi u zglobovima  ;). Zezam se, znam da ne treba lakirati po kisnom vremenu jer onda lak pobeli zbog vlaznosti vazduha, pa mozda i kod farbanja nesto bude  ???. Ne znam, nikad nisam radio brashem dok je padala kisa.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

Evo novog napretka posle male pauze:

(Izvinjavam se sto su slike malo tamne, jer sam ih slikao u sobi. Napolju zbog 'perioda monsuna' nije bilo Sunca i dobrog osvetljenja)


Desni zid - uradjen


Levi zid - uradjen


Prvo bih pitao nesto o efektu 'kontra-narandzine kore'. Kada sam hteo da uradim wash na ecovanim delovima uljanim razredjivacem, boja na njima je ispucala !?
Znam da se to desava ako se boje razredjene nitro razredjivacem nanose na boje prethodno rezredjene uljanim razredjivacem. Zasto na ecovanim delovima koji su farbani bojama razredjenim nitro razdrdjivacem je kontra efekat?

Elem, zidove sam ofarbao i zbog ovog efekta nisam radio wash, nego sam uglove istakao obicnom olovkom. Nije isti efekat, ali nema veze. Posle sam uradio drybrush i wedering srebrnom bojom i olovkom. Na kraju je doslo lakiranje svih unutrasnjih delova mesavinom MM polusjajnog i mat laka 1:1.

Kao sto sam rekao ranije, dosta delova nije moglo da stane zbog sedista, pa su zadnje strane zidova gole. Ali kad se sklopi kabina sve izgleda popunjeno  :).

Veceras me ceka sklapanje trupa, drz' te mi palceve da sve bude OK  ;).     
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

medico

koliko je vremena proslo od farbanja kokpita do wash-a drugim recima da li se boja dovoljno osushila ?
ako si vec planirao da lakirash mogao si wash da radish i temperama , tushem u boji ili pak akrilima ...sigurno ne bi bilo bilo-kakve reakcije !
koji sui boju koristio sa RLM 66 ? deluje kao crna , mozda je zbog fotkanja pod lampom , podesi whute balance sledeci put !

Hartmann

Quote from: medico on 28-05-2007, 19:00:33
koliko je vremena proslo od farbanja kokpita do wash-a drugim recima da li se boja dovoljno osushila ?

Jeste, susila se dva dana. Meni je to uvek dovoljno za wash.

Quote from: medico on 28-05-2007, 19:00:33
ako si vec planirao da lakirash mogao si wash da radish i temperama , tushem u boji ili pak akrilima ...sigurno ne bi bilo bilo-kakve reakcije !
koji sui boju koristio sa RLM 66 ? deluje kao crna , mozda je zbog fotkanja pod lampom , podesi whute balance sledeci put !

Ma jesam, hteo sam i pastelima, ali me mrzelo  :P.
Koristio sam gloss crnu, bas zato sto je RLM 66 tamna.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

morlak

Svaka cast!
Radim slicnu letjelicu, ali unutrasnjost kabine u mojoj izvedbi je pusta sirotinja u odnosu na ovo.
pozdrav

Hartmann

Pa da nastavim o mom Messeru posle 2 meseca (ban od SezamPro-a):



Trup je sastavljen bez vecih problema, posto je kadica sa ecovanim delovima dobro pasovala. Krila takodje.



Jedini problem je predstavljao prednji spoj trupa i krila, koji sam morao dobro da ismirglam. Ubaceni su i ecovani delovi u prostor za tockove, jer su Italerijevi netacni (resetkasti).



Paneli su dodatno izdubljeni, pogresni uklonjeni, a neki dodati.



Urezao sam panele oko mitraljeza (i nije nesto ispalo) i izbusio cevke.



Nisam skidao zadnji izduvnik kao sto treba kod ove makete, ali sam izduvnike izbusio. Takodje sam urezao panel oko karburatora (koga nije bilo) i dodao superlepkom ispupcenje koje ide duz karburatora. Ovo je bilo zeznuto iskitovati!



Ojacanja na repu sam ostavio, jer se ispostavilo da su postojala na Grafovoj 109-ki. Dodati su paneli oko trupa, a jedan pogresan uklonjen. Takodje sam izbusio rupe za podizanje repa kad je avion prizemljen.



Pojacan panel prednjih zakrilca.

Jos neke slike rada:







Posle sredjivanja i smirglanja, mesera sam preprskao Mr. Surfacerom 1000 i obelezio greske:







Da, urezao sam ponovo panele duz zadnjeg dela trupa do kabine sa donje i gornje strane, jer se trup u stvarnosti sklapao iz 2 polutke:



Na red dolazi farbanje...

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

Posle popravki greski i ponovnog nanosenja Surfacera, dolazi preshading. Preshading prvi put radim u zivotu, pa mi ne zamerite :). Koristio sam tamno sivu boju, gusce na glavnim panelima, a redje na ostalim panelima i otvorima za gorivo i ulje:





Kad sam zavrsio preshading i boja se osusila, naneo sam prvo razredjeniju Humbrol 24 zutu oko trupa, po motoru i na vrhovima krila, kako su se oznacavali avioni Luftwaffe na Istocnom frontu, i maskirao ih Tamiya trakom. Posle toga dosla je razredjenija RLM 78 na donjim povrsinama, RLM 02 po bokovima trupa i na kraju je dosla sema RLM 74/75 po gornjim povrsinama trupa i na krilima.
Kad se sve to osusilo i dosao je red na sare po bokovima trupa u kombinaciji RLM 02/78/74/75. Sve boje su Agamine akrilne, sem Gunze Sagnyo RLM 75.

U toku farbanja, preshading se izgubio na gornjim povrsinama, pa cu morati na kraju rada da uradim postshading obicnim jako retkim tusem, kako mi je Lanmi rekao.

Ofarbani su kasnije izduvnici sa Gunze Sagnyo Burnt iron i prostor za stajni trap sa Agama RLM 02. Kasnije ce doci pranje, vedering i drybrush.

 



Gornje povrsine



Donje povrsine



Zute ivice krila i prostor za stajni trap u RLM 02.



Ofarbani izduvnici



Sare na trupu. Ovakva sema farbanja me je i privukla da radim ovaj avion  ;)






Malo mi je zuta 'traka' pobegla van panela, ali ispravice se.



















Za sada toliko. Uskoro postavljam nove slike!




''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Dada

Sta to uradi !!!!!!!
Gde si sklonio onog italerija ??? 8) 8) 8)
Boga mi Goxy ovo je jextra ispalo... od nichega si dobio extra 109...
Svaka chast, samo si mozda mogao malo blazi preshading na zutom kapotazu, ali i ovako je super... steta bi ga bilo pipati...
I probaj samo malko jache svetlo kada budes ponovo slikao...
Sada me mami da uzmem i ja jednu 109' da deljam...
Pozz

Sandman

braaaavo Goxyyy.... zato li pada kisha svakog vikenda??  :D :D :D

reci mi kako ide prskanje Surfejsera? jel ga razredish nechime za prskanje ili ga onako direkt iz teglicu sipash u posudu za prskanje?? nisam josh koristio Surfejser prskanjem iz erbrasha a trebalo bi na nekom od sledecih projekata pa me zanima malo ta tematika - da mi se ne zapushi dizna na brashu...  :-\ se on Nitrom razredjuje?

super ti je ispalo ovo sa maskiranjem zute (sem onog levog boka gde je traka pobegla van linije panela), ai kamuflaza mi deluje bash fino.... si tamiya trakom maskirao share po krilima?

e, za osvetljenje evo jedan savet.... mozesh eventualno ili da dodash josh jedno svetlo, ili da uzmesh na tvom Canonu da izaberesh ili Indoor mod ili da uzmesh neki drugi ali da u podeshavanjima za white balance stavish opciju neonsko svetlo ili obichna sijalica - experimentishi malo da vidish koji ti na LCD-u daje najslichinju sliku onoj koju vidish uzivo! posle samo eventua;lno malo u Photoshopu ublazish Color i/ili Contrast ili malo ublazish yellow boju za highlights (opcija color balance u image/adjustments)....

ja se bash pitao dokle si stigao sa ovom maketom ....  ;)