Aircast 1/72 Soko G-2 Galeb

Previous topic - Next topic

Profa

Ruku mi je dopala nova kopija Galeba proizvođača AirCast, friška ispod čekića
Razlike u odnosu na prošlu verziju su očite, i više nego pohvalne - paneli su precizno izvučeni i skalirani (kao na Lasti), usisnici i unutrašnjost stajnog trapa su detaljniji, a što se unutrašnjosti kabine tiče... pa, izgleda da je Dule rekao "Hoćete detaljniju unutrašnjost? Evo vam je!" - kadica sa ugraviranim elementima i bočnim konzolama, instrument table sa ugraviranim instrumentima Maltene da čovek zameri što se pedale ne pokreću...


Veći deo jučerašnjeg prepodneva mi je protekao u odvajanju delova sa nosača, a uveče sam se pozabavio unutrašnjošću kabine:


Kadica lepo leže u trup, i nema filozofije oko njenog tačnog pozicioniranja.
Odmah potom sam slepio i polutke, koje ležu panel-na-panel, bez ikakvog dodatnog šmirglanja spoja sa unutrašnje strane:
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Izgleda da ce biti "I'CEP" ! Detalji deluju sasvim OK, pa i vise od toga....
Bas lepo da je najzad "Gasa" doveden na kanal!
Ajd sad, pozuri polako..... ;)

Profa

Radilo se ovih dana, nije da nije, ali nije bilo vredno postavljanja dok nisam završio...

Elem, gitošmirglovanje... obojiš crnom, vidiš šta ne valja, ošmirglaš, obojiš crnom, vidiš šta ne valja... tko razumije, shvatio je...
Evo samo par koraka na donjem spoju trupa i jednog usisnika:




Tokom šmirglanja grubljom (270) šmirglom su počele da mi se pojavljuju i rupice, te sam prešao na finiju šmirglu (800).
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

Pošto sam spojeve konačno sredio, prešao sam na montažu krila.
Iako sam siguran da ojačanje nije potrebno, zbog dovoljne širine spoja, ipak sam razbušio krilo i trup i uglavio mesinganu cevku:


Ovaj spoj je zahtevao samo dva koraka šmirglanja i jedno gitovanje između - prva slika je odmah posle spajanja, druga posle prvog šmirglanja, a treća kad sam završio:


Došli su na red horizontalci i vertikalac - e, sad ličimo!


Po prvim slikama u ovom postu ste, pretpostavljam, shvatili koji avion radim
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Bolje vidiš greške kad spojeve prefarbaš crnom nego nekom svetlijom bojom? Znam da si ranije koristio aluminijum/srebrnu za ovu namenu?

Lepo napreduju radovi ;)

Profa

Prost razlog - Vallejo mi je mnogo jeftinija varijanta. Činjenica je da srebrna otkriva više nego crna...
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Uzmi onda neku Vallejo tamno/srednje sivu nijansu - svakako će ti olakšati gledanje spojeva u odnosu na crnu :)

medico

lepo to napreduje , znalački !

Goran A.

Panelizacija mi se cini bolja nego ranije?

Profa

@AG02: Jeste, panelizacija je sada odlična, kao na Lasti.
@Medico: hvala

U međuvremenu sam sredio spojeve i iseckao stakliće, maketu spremio za bojenje (svetlo siva podloga umesto crne), i obojio MM metalizerom 1401:



Polepio sam i dekale, ali čekam sjajni lak da zaštitim površinu pre nastavka radova...
Bogu fala što sam Lala! :)

milan78

Kojim lakom preko metalizera idete Profo? :think
Instagram-Peacockscaleworx

Profa

Koji to "mi", Milane? :think Nemoj da mi persiraš, molim te  :cheers
Uvek mi je žao da prelazim lakom preko metalizera, pošto svaki koji sam probao ubija onaj pravi metalik sjaj.
Ipak, sjajni Vallejo u spreju najmanje utiče, te njega koristim.
Bogu fala što sam Lala! :)

milan78

Hehehe...ok.Nema vi.Iskusvo sa istim samo u bocici za cetkicu?
Instagram-Peacockscaleworx

Profa

@Milan78: ne toliko dobro kao sprej

Da dokusurim:
K'o što rekoh, dekali zalepljeni:


sledilo je maskiranje nosa za crnu i površina dielektrika za boju poliestra (neka približna beloj, ali nije bela):

Maskir'o donji deo za sivu boju na repu, i prilikom skidanja iste odoše i lak i crvena traka . Dva minuta i malo Vallejo crvene kasnije:


Juče u toku dana sam sredio stajni trap, a sinoć se posvetio detaljima. Veliko finale je bilo pravljenje reflektora od Bisonove dvokomponentne smole, i ovde je slika u toku sušenja:


Jutros uz prenos formule sam polepio pitoovu cev, detalje u kabini i sve ostale sitnice, obojio svetla, i to je to:


Slede slike u galeriji gotovih
Bogu fala što sam Lala! :)