Leteca maketa "Piper Cub"-gumeni motor (Samogradnja)

Previous topic - Next topic

duskotanovic


duskotanovic

Maketa uradjena od: modelarske balze, japan papira, fiberglasa i gumene trake(motor) po nacrtu Jacques Delcroix.Razmah krila 26in(660mm)

Warhawk

Vrlo lepo presvučeno, bez gužvanja. Sam taj japan-papir je dosta pipav i lako se cepa. Poželjno ga je izlakirati blago razredjenim nitro-lakom u jednom tankom premazu.
Pre toga papir se može blago nakvasiti prskalicom da bi se još više zategao (naravno, treba da se dobro osuši pre lakiranja)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

duskotanovic

Upravo je tim postupkom i uradjena maketa stime sto je prvo pokvasen papir vodom pa nakon susenja i zatezanja lakiran rastvorom nitro razredjivaca i laka cime je maketa dobila na elasticnosti i tvrdoci i zastiti od prasine i atmosferija.

maestro

meni se ovo sviđa...
jel može neko da mi objasni - šta je to "gumeni motor"?

Warhawk

Quote from: Mr.Moon on 23-12-2013, 19:29:06
jel može neko da mi objasni - šta je to "gumeni motor"?

U pitanju je gumica koja je jednim delom pričvršćena za model, a drugim za osovinu propelera.
Uvije se, zakači, i dok se odvrće pokreće elisu.
Postoje specijalne gumice koje mogu da se uviju i par hiljada puta i nekoliko minuta pokreću model

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

maestro


duskotanovic

Kod letecih maketa i modela elisa mora biti veca (ne u srazmeri) zbog efikasnog iskoriscenja kapaciteta gumi motora a sto se tice stajnog trapa mora biti nesrazmeran zbog elise i sletanja makete-modela na travnate terene

duskotanovic

Za ovu letecu maketu po preporuci konstruktora upotrebljen je gumi motor-gumena traka dimenzija 1.5x3x800mm i namotava se 800 obrtaja naravno u suprotnom smeru od smera elise. Po stavu konstruktora ovaj motor treba da radi 35 do 40 sekundi i da za to vreme podigne 40.to gramsku maketu do visine termalnih strujanja