P-51 B Mustang "Old Crow"(Academy-1/72)

Previous topic - Next topic

Skyrider

Mustang je konacno zavrsen...
U protekloj 2013. doslo je do sazrevanja u mom maketarenju, zbog toga je protekla godina videla samo 2 makete. To vreme sam iskoristio za ucenje mnogih tehnika koje do tada nisam koristio. Nakon toga, u Septembru sam otvorio ovog Academy-jevog Mustanga.
Radi se o P-51 B modelu. Ovaj P-51" Old Crow" je legendarna masina koje je pripadala Kapetanu Clerensu "Badu" Andersonu iz 357. lovacke grupe, stacionirane u Engleskoj 1944. Maketa je odradjena izuzetno dobro, sa odlicnom panelizacijom. Mozda je jedina zamerka trup koji je podeljen na 4 dela sto znatno otezava ravnu konturu trupa. S druge strane, dekali su katastrofalni ! Lose osmisljeni, sa mnogo mana koje su jednostavno zaobidjene, sto nije smelo da se desi. To je poruzrokovalo da sam morao da farbam normandijske pruge, umesto da sam iskoristio dekale. Nazalost, moje neiskustvo (ipak sam jos uvek Rooky) je dovelo do toga.  Zato sam ostao bez panela na krilima (posto se sloj farbi sveo na 4+3+2 - zelena, bela,crna) Da, urezao sam panele ponovo, i delimicno resio problem, ali to je moglo da se zaobidje u startu. Sad znam za buduce veterane Normandije..
Tokom izrade imao sam par gresaka, ukljucujuci vec pomenute pruge. Na nekoliko mesta vidi se "silvering" ali to je nije do mene.. Takodje, nisam korisio git, iako je bilo par mesta gde je trebalo, ali prekasno sam to primetio. Jako me je mucila ova humborl bela, koja jednostavno nije htela da se lepi za podlogu. Sto se tice hemije, farbano je humbrol uljanim farbama, cetkicom naravno. Takodje sam "debitavao" sa prontom i hubrolovim decal fix-om, pa sam imao probleme koje sam vec spominjao (na maketarskom kutku). Matirano je (opet :D) humborlovim mat lakom, iz nekog razloga je i posle duplog sloja pronta posle vec dupolog sloja pre dekala (znaci 4 sloja pronta !) poceo da nagriza, ha, belu farbu. Zasto, namam pojma, samo znam da dok ne nabavim belu u spreju, necu raditi nista sa belom farbom na sebi. Odradio sam i moj standardan wash- tempera i voda.

Hmm.. imajuci u vidu da je ovo kulminacija svih mogucih inovacija od proslog projekta, La-5, Mustang je lepo ispao, mnooogo bolje od La-5. Ipak, kombinaciji mojih gresaka, neverovatnih porpusta na samoj maketi i neobjasnjivog ponasanja bele farbe, Mustang ipak nije ispao kako sam planirao, ali da nema muke, ne bi ovaj hobi bio zanimljiv. Na kraju, mogu da ga stavim na policu, znajuci da sam se popravio od proslog projekta, sto i jeste cilj, za sada ;)
Sad je red na vas  :pilot







Ćomi

Kolega, da si imao problema pri farbanju je vidljivo odmah.
Generalno na tvojim radovima je to slaba tacka...Malo sam procunjao kroz tvoje postove da bi se podsetio-malko vise od dve makete ove godine si uradio...I uvek je slicno farbanje...
Cini mi se da ne razredjujes i ne ides iz dovoljno tankih slojeva nego ti se zuri...
Imas negde ovde okacenu radionicu od pre neku godinu gde Profa objasnjava kako cetkicama perfektno uraditi sve...
Dalje si i sam rekao sve sto je bilo i nije i sto se uglavnom i vidi...Malo te mrzelo i da smirglas rekao bih ?  :naughty
Sto se bele tice-lakse ide na sivi primer...A njega mozes i u spreju da nabavis.

Ali se iz texta vidi da si se odlicno zabavljao radeci ovu pticicu, a po mojim shvatanjima - to i jeste sustina ovog naseg prelepog hobija !
Tako da - jos jedan interesantan projekat je zavrsen, zasto ne zapoceti novi ? :super


Pozz,
Ćomi
No signature.

mos

Mustang je zanimljiv, ali trebao si da obratis paznju na samo farbanje. Ja radim cetkicama i prvo boju dobro umutim cackalicom onda sa cackalice pustim da iscuri u malu posudu i onda pomesam sa razredjivacem. Boju nanosim u tankim slojevima vukuci cetku u vek u istom smeru. Susenje jednog sloja traje oko 6 sati, naravno pricam o Humbrolovim uljanim bojama. Bela neki put trazi i koji sloj vise da bi pokrila kako treba ili naneti neku svetlo sivu kao prvi sloj po gotovu ako je plastika oker ili neka tamnija boja. Pronto ti nije neophodan pogotovo sa uljanim bojama, ume da skine uljanu boju na nekim mestima. Ja sam nekad experimentisao sa prontom mislio sam da moze da se ispolira boja ali vise stete nego koristi. Akademci imaju uglavnom krs dekale koji su kao karton. Jedino nova pakovanja koja na sebi imaju oznaku Cartograf.

Pozdrav i puno dobrih maketa ove godine. ;)

KuKLiNsKi

#3
j**i ga ja ne vidim te tako očite probleme koje kolege spominju
osim možda malo predebeli sloj na strypsima
za takve detalje (oznake na avionima) ti je vallejo vrh vrhova, suši se u jako tanke slojeve,
može se popravljat i odlično se prenosi na površinu tako da ja nebih uzimao bjelu u spreju

maketa mi je super, jedino mi fale malo crnila od auspuha i mitraljeza (styspsi su se jako prljali)

Skyrider

Hvala na savetima o farbanju, verujte mi, dajem sve od sebe. Svaka sledeca ce valjda biti bolja :)
@Kuklinski- upravu si za auspuh u strapse, u brzini prevideo  :headbang popravicu uskoro, trenutno zavrsavam Drakena, pa cu usput da doadam tragove crnila. hvala sto si mi skrenuo paznju  :cheers