ACE 1/72 Type 95 (model 5) Kurogane

Previous topic - Next topic

Sandman

Uz japanske avione ide i japansko vozilo za prevoz posada na aerodromima :)

Pa, evo ga... Type 95 Kurogane... proizvođač je ukrajinska firma ACE, poznata po short run maketama raritetnih vozila...



Maketa se, kao i ostale ACE makete uklapa uz pomoć Yodine sile, štapa, čekića, brenera, brusilice i ostalih priručnih sredstava... delovi su problematični po pitanju naleganja jednog na drugi, što se najviše primećuje na podvozju kao i na spoju polutki karoserije...

Nisam slikao faze rada već samo sad kada sam sve sklopio, ali ću napomenuti bitne dorade...







Na ovoj slici se možda i najbolje vidi koliko je cela maketa nakrivljena na levu stranu... kako god da je pogledate nešto je ukrivo, tako da sam batalio bilo kakve ispravke geometrije već ću je uraditi tako kako je uz dorade detalja... Farove sam izdubio zubarskim alatkama i burgijicama, lajsnu na haubi sam napravio od istanjenog sprua, a kružić na maski hladnjaka je podloška za dekal sa armijskim amblemom... Desni deo branika se polomio tokom rada, pa ću ga možda namerno ostaviti ovako da deluje kao oštećen tokom upotrebe vozila...



Iza zadnjeg sedišta deo karoserije je bio ravan a treba da bude urezbaren u obliku stirena koji se vidi na slici - nožićem sam "izgrebao" taj oblik a zatim tu zalepio komad stirena 0.25mm. Kopčice za pomični krov sam napravio od limenog poklopca koji se dobija u Nescafe konzervi...



Nosač rezervnog točka je istanjeni spru, a od istog sam napravio i one dve izbočine na zadnjem delu karoserije (otvori za dotakanje goriva?). Auspuh je zabušen mikroburgijicama...



Maketa je spremna za prajmerovanje...

zamorano

Hm, ima maketa sa kojih je lako izgubiti sitne delove, ali ovde to nije slučaj... ovde samo možeš da izgubiš celu maketu ;D

Mrzim kad tako ispadne nakrivo, ali još gore je što kod ovakvih maketa nemaš pojma šta će da bude do samog kraja, tek kad zalepiš sve (ponekad i točkove) vidiš da li stoji ravno... Pa ako se to ne desi onda nemaš izbora nego da pritisneš maketu odozgo u nadi da će da se deformiše na željeni način i legne :). Ali čini mi se da je ovo toliko malo da nema šanse da se primeti. U svakom slučaju, zanimljiva tema, ja ovako nešto merkam u 1/48 pa ću sa zanimanjem da čekam ishod ove akcije.

Pozdrav!

Sandman

#2
Vrlo verovatno da će ovo vozilo u paketu sa nekim avionom ići na scenu neke stajanke, pa će se i manje videti ovaj nagib karoserije  ;D

Pao je prajmer u međuvremenu - crni Cosmos sprej...


guster

Simpatican malisa,
jedva veci od zrna pasulja.
Radio sam ACE Citroen CW, Ford i GAZ,
znam kakve muke su te ovde mucile  ;D

rodeo

Vrlo simpaticna "mala komandno stabska kola". Voleo bih da ih nabavim u 1:35.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Sandman

Mislim da Tamiya u 1/35 pravi malo drugačiju varijantu, sa drugom maskom hladnjaka i malo zaobljenijim zadnjim delom karoserije.

Sandman

#6
Danas naprskah akrilnu zelenu Gunze H80 Khaki Green.
Po sredini većih površina sam prskao blago posvetljenu boju, tako da se vidi efekat preshadinga crnog prajmera...




Goran A.

Me moz' bit' manji. Napravi mu ventile za gume! Ja to ne bi video ni pod uvecanjem 5x.

Sandman

#8
Gume na točkovima ofarbane mešavinom Revell Antrazit i crne...



Sedišta ofarbana u Dark Tan, a pao je i sloj Future-a pred dekale i wash...


Sandman

#9
Dekali nalepljeni, a zatim zaštićeni slojem Future-a. Dekali na oba blatobrana su se pocepali na pola jer sam im obrezao film skoro do samog centra dekala pa je verovatno tu popustio... no spojio sam ih uz malo strpljenja  ;)





Odrađen je i wash slikarskim uljanim bojama, a zatim je cela maketa prelakirana mešavinom Model Master matt i semigloss laka (gume su dobile malo više matt laka u mešavini)...






matilda

Mali je ludnica!!!!
skroz je simpaticna maketa.
krshic ali zato sharm...
Strucno farbano.

Stevan

Sandman

#11
Vetrobransko staklo iz dva dela napravljeno je od folije za koričenje, a zatim Microscale Kristal Klearom zalepljeno na svoje mesto...




Sandman

#12
Zalepljeni točkovi i na ovom mališi... i ovde sam prednje točkove malo zaokrenuo kako bih razbio monoton stav vozila...




Goran A.


Sandman

#14
Od Kristal Kleara sam napravio stakla farova - kada se dobro osuše, postaju prozirna, žiletom se odvajaju od podloge na kojoj sam ih pravio i gloss lakom (koristim MM nitro gloss za ovu namenu) se lepe na farove...



Farovi su ofarbani enamelkom MM Chrome Silver...



A ovde su stakla farova u svom konačnom izdanju...