Academy P-38 Lightning, 1/48

Previous topic - Next topic

Kerber

zasad pokusavam prvo da podignem palu donju vilicu sa stola... ???

sta je bre ovo?


medico

što rekoše u Maratoncima .... " kad se sad nisam šlogirao "  :o
štampa je pomalo rošava ali vrlo prihvatljivo u odnosu na pre 10-tak godina ... Bravo Časlave, još jedan tehnoliški iskorak !

boom.boom

NOVA DIMENZIJA MAKETARENJA! Uskoro nećemo kupovati makete već cad-planove i 3d modele za makete. A samogradnja se seli iz oblasti zanatstva u zonu programiranja i digitalnog modelovanja! Zvuči patetično, ali u maketarstvu lagana smrt jedne ere i brzo radjanje nove!
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

boom.boom

Jednog dana ću pored kamin unucima pričati kako je deda gledao čoveka na Mesecu, tata surfovao netom a ja video Časlavove točkove u 3d štampi! E to su bila vremena...
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

husky

Ovo je svakako avangarda onog sto je pocelo pedesetih i sezdesetih sa Aurorom,  Revellom i Airfixom...

mcaslav

Xux, odakle da počnem....

Nisam očekivao toliko reakcija, računao sam da je ovo, manje više poznata stvar...

Ako se pogleda bilo koja slika Eduardovih Brasin komada, ono što je pokazano na njihovom sajtu nije slika odlivka, već render računarskog 3D modela.

Ako je neko dobro zagledao unutrašnjost plastičnih odlivaka - pre svega kod Eduarda - mogao je da primeti sve poligon do poligona, da se izrazim u 3D terminologiji. Na primer, na slikama je unutrašnjost krila Eduardovog Spitfajera. Ove silne trouglove živ čovek nije pravio...




Ili, na primer, Kinetikov F-16 DG/DJ. Ovo su tragovi glodalice koja je polako, sloj po sloj skidala metal i formirala kalup. Ove linije može da izvuče samo mašina. Pošto se ne vide kad se maketa sastavi, niko se nije smarao da ih šmirgla i polira.




Stoga, verujem da je budućnost koja je spomenuta već odavno sa nama.

U Academy kutiji modela P-38 se nalaze točkovi za koje preovlađuje mišljenje da su prilično loši. Ja sam smatrao da su super, jer ne moram da ih maskiram za bojenje (nemam dovoljno Džedaj Medikove Sile pa da maskiram u krug ;) ), dok nisam pokušao da ih sastavim. Stvarno su fuj...

Pretraga po internetu nije dala rezultate, jer naš P-38 ima točkove sa šarom koja se ne nalazi ni na jednom od točkova koji se mogu kupiti. Jednostavno, ta šara se ne prodaje. Najbliže što sam našao su točkovi za P51D Mustang.



Gle čuda, opet render 3D modela...
Pa, rekoh sebi, a zašto ne? Danas deca uče Skečap (SketchUp) u osnovnoj školi. Hajde da se napravi 3D model točkova za P-38, ali sa šarom baš kako treba i da se odštampa - pa kako bude...

Rezultat je pred vama.

Krajnji proizvod je, najblaže rečeno, porozan, pa mu treba "punjenje" ili "zatapanje" bojom ili lakom. Pri tome je jako osetljiv na aceton, pa je prva ruka prajmera u malo napravila katastrofu. Probaću akrilne lakove i/ili super lepak, pa ću videti kako dalje. Ako ih dobro "zapunim", nadam se da će rošavost koju je spomenuo Mediko da nestane nakon šmirglanja i poliranja....

Baš sam se raspisao... Ako moderatori zaključe da ovom postu ovde nije mesto, neka ga slobodno izmeste tamo gde treba da bude... Verovatno pod "Maketarski razgovori"...

:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Kerber

samo se ti "raspisuj"...A i gde bi ovo umesto ovde, gde i jeste   8)
....em radis maketu ovako u "full-u", em nove tehnologije  (za vecinu, ukljucujuci i moju malenkost)

mcaslav

#37
Kabina je dobila zaobljeno dno, kao što treba...



... a spremište prednjeg točka izmešten zadnji zid.



Nakon prebrođenih problema u nanošenju foto laka http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,17569.msg157444.html#msg157444, urađen eceraj za opremanje kabine i spremišta točkova.




:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Pedja

Уф, шта рећи.... јеси ли инструменте урадио на филму као посебан део или је нека друга техника?
Рад је ван свих категорија, можда једног дана добијемо нешто што ће бити конкуренција ЕДУАРДУ са ових простора, никад се не зна.

mcaslav

Da, instrumenti su, kao i ostatak dizajna, na filmu.

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Mikoyan29

Zaista fenomenalno izgleda.
Pratim sa velikim uzivanjem  :mjetal
MK "Oluj"

kapetan

Vrhunac maketarstva! Jedno pitanje za sve: Koji je redosled radnji ili kako se uopšte radi wash i drybrush na PE ako su oni već u boji kao što su eduardovi zoom-ovi?

gasha

Quote from: kapetan on 01-06-2014, 21:21:45
Vrhunac maketarstva! Jedno pitanje za sve: Koji je redosled radnji ili kako se uopšte radi wash i drybrush na PE ako su oni već u boji kao što su eduardovi zoom-ovi?

Isti kao i za nefarbane. Ofarbas plastiku, zalepis eceraj, predješ sjajnim lakom. Dobio si podlogu kao i za svaki wash. Potom radis wash i brisanje viška. Drybrush pred kraj kada si zavrsio sa brisanjem viška wash-a. Na kraju mat ili polu mat lak i to je to. Nema razlike osim sto je eceraj već ofarban.

mcaslav

Malo se raduckalo...





Pisao sam pre par dana mašinskom fakultetu sa pitanjem o boji spremišta točkova. Dok ne odgovore, usvojio sam Alu lak... Sve što sam do sada uspeo da pročitam na ovu temu kaže: ili je goli metal, ali je alu lak, ili je neutral siva, ili je neko farbao na terenu kako mu je ćunulo... Znači, sve su šanse da nije cink hromat, ni zelena ni žuta... :)

:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Pedja

Quote from: mcaslav on 11-06-2014, 23:12:05

Pisao sam pre par dana mašinskom fakultetu sa pitanjem o boji spremišta točkova. Dok ne odgovore, usvojio sam Alu lak... Sve što sam do sada uspeo da pročitam na ovu temu kaže: ili je goli metal, ali je alu lak, ili je neutral siva, ili je neko farbao na terenu kako mu je ćunulo... Znači, sve su šanse da nije cink hromat, ni zelena ni žuta... :)

:cheers

Врло интересантни резултати истраживања, радови напредују перфектно.